НАВЕКИ В ИСТОРИЯТА
Ръце, които не са годни да носят оръжие, са годни само за вериги
Гергьовден – ден на българската военна храброст
Редактор : / 12220 Прочита 38 Коментара
Снимки: "Изгубената България"/Колаж: Петя Александрова/Dir.bgНай-възвишеното качество на войника е неговата храброст, която го кара да върши чудеса по бранните полета при изпълнение на свещения си дълг.
Храбростта е най-необходимото качество у всеки войник, а пък тя е плод на високия борчески дух, който е наследство от нашите деди и прадеди, записали златни страници в историята на българския народ.
Знаменосец от гвардията със знамето на Княз Александър I Батенберг, Сръбско-българска война (1885)
От историята, която е съкровищница на делата в миналото на един народ, ние има да черпим много примери за храброст на наши герои, които са се прославили в полето на честта.
Българската държава, в миналото при Крум, Симеон, Калоян, Асеновци и пр., е била велика, благодарение на високия дух, строгата дисциплина, единовластието, единодействието, послушанието, търпението и беззаветното саможертвуване при изпълнение дълга пред олтара на Отечеството.
Българската пехота преминава мост над река Марица на път за Одрин, 1912 г.
Когато е имало сплотеност, единомислие, висок дух и храброст, държавата ни е била велика, а падне ли духът, раздели ли се държавата на части, всичко е пропадало и народът е изпадал в робство. От примери знаем, че най-голям храбрец е този войник, който е решен да умре или да победи, и затова виждаме на знамената на нашите ратници за свободата на България надписа:
"Свобода или смърт!". Какво нещо е смъртта за храбрия войник? Това значи да остане жив навеки в историята на своя народ и името му да се поменува, а делата му да служат за пример на поколенията. Ненапразно великият революционер Ботев е казал: "Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира, него жалеят земя и небо, звяр и природа и певци песни за него пеят".
Одрин, български войник дава вода на ранен турски войник, 1912 г.
На падналите храбро по бойните полета народът издига паметници за тяхна прослава, а живите, за да им се отдаде нужната почит и уважение, се награждават с военния орден за храброст.
Военният орден за храброст е отличителен знак, който краси гърдите на чутовните борци по бойните полета, такъв орден не може да носи и най-големият богаташ, макар и да владее големи земи и богатства. Този орден се носи и от най-големия сиромах, стига само той да го е заслужил при изпълнение на свещения си дълг и показал чудеса от храброст.
Българската пехота в атака край Люле Бургас, 1912 г.
Делата на такива герои ще служат за пример на поколението и затова тези отличия трябва да се носят с гордост, а младите да се възхищават, че имат свои роднини и близки, на които да подражават. Храбростта във войската всякога е записвала златни страници в историята на един народ.
В близкото минало като плод на най-голяма храброст са делата на нашите опълченци, които, както знаем, се биха на Шипка срещу 10 пъти по-многочислен противник - Сюлейман паша. Там числото на опълченците беше малко, но духът им беше висок и те с радост посрещаха смъртта, като се бориха с последни сили без ропот и без корист за постигане свободата на българския народ.
Българската войска пред превзетото укрепление Айваз баба край Одрин - 13 март 1913 г.
Тази храброст се предаде на българската войска в казармата и въоръженият български народ в Балканската война се показа достоен наследник на опълченците като извърши чудеса от храброст при Сливница, Драгоман, Одрин, Бунар-Хисар, Тутракан, Дойран и навсякъде по бойните полета през трите войни за постигане на идеалите на българския народ.
Българската пехота прекосява река Брегалница, лятото на 1913 г.
Български войник - ветеран опълченец, доброволец в Първата световна война
Нека почитаме паметта на падналите герои в полето на честта пред олтара на отечеството.
Нека изучаваме делата и подвизите на отличилите се бойци, за свободата и обединението на българския народ, които да ни служат за примерно и честно изпълнен отечествен дълг.
И най-после, нека всички знаем думите на народния поет Иван Вазов, който казва: "Ръце, които не са годни да носят оръжие, са годни само за вериги".
о.з. генерал Христо Нерезев,
в. "Отечество", Гергьовден 1940 г.
Ранени войници се възстановяват в Александровска болница в София, 1918 г.
Варна, моряци на борда на торпедоносеца “Строги”, 1923 г.
Войската, строена за парада по случай Гергьовден, София, 30-те години на ХХ век
Флотски офицери с парадни униформи, средата на 30-те години на ХХ век
Опълченци - ветерани, 40-те години на ХХ век
Снимки: "Изгубената България"/Колаж: Петя Александрова/Dir.bg
Снимки: "Изгубената България"