Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Тя е Деляна Лазарова и се е устремила към върха!

СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Тя е Деляна Лазарова и се е устремила към върха!

"Направих малка стъпка към диригентството, която се превърна в лавина", споделя диригентката за прехода от цигулката към палката

Маестра Деляна Лазарова (Снимка: Pascal Uehli)

Деляна Лазарова е сред най-обещаващите диригенти на своето поколение. Победител е в Първия международен диригентски конкурс на Siemens Hallé (Великобритания), асистент-диригент е на сър Марк Елдър в Оркестъра на Хале в Манчестър и Музикален директор на Младежкия оркестър на Хале в Манчестър.

След съвместен концерт на оркестър Хале и Младежкия оркестър в Манчестър (Снимка: Личен архив)

Още

Гост-диригентът Деляна Лазарова дебютира с Радиосимфониците

Гост-диригентът Деляна Лазарова дебютира с Радиосимфониците

Печели Наградата за дирижиране на името на Джеймс Конлон в престижния Музикален фестивал в Аспен, Международния диригентски конкурс на NRTA и стипендията за дирижиране на Бруно Валтър на Фестивала за съвременна музика в Кабрильо, Калифорния (2017 и 2018 г.). Лауреат от първия Конкурс за диригенти на националните радио и телевизия на Албания.

Заставала е на диригентския пулт на престижни оркестри в Съединените щати, Европа и Азия, като през този сезон дирижира Националния оркестър на Франция.

Деляна Лазарова е родена в Пловдив, където завършва НУМТИ "Добрин Петков", със специалност "Цигулка", в класа на Виолета Стоянова. Продължава образованието си в Държавния университет на Луизиана, където отново учи "Цигулка", а след това се насочва към "Оркестрово дирижиране" в Университета по изкуствата в Цюрих, Швейцария.

Представяме Ви диригента Деляна Лазарова, с която разговаряме преди концерта й с Радиосимфониците на 1 април в зала "България":

- През 2020 г. спечелихте Международния конкурс за диригенти Siemens Hallé (Манчестър) и тази награда Ви даде възможност следващите две години да бъдете помощник-диригент на Марк Елдър и титуляр на младежкия оркестър Hallé, както и изяви по световните сцени. Как се чувствате в Манчестър? Как Ви приема английската публика?
- Манчестър е доста уникален град, с много интересна история. И понеже съм от Пловдив, това няма начин да не ми допадне!

Деляна Лазарова пред залата в Манчестър (Снимка: Личен архив)

Смея да кажа, че се харесваме с английската публика! До момента концертните изяви минават добре там с хубави рецензии.

С Джеймс Енес и концертмайсторката Шарлот Лий след концерт с Halle (Снимка: Личен архив)

Радвам се да споделя, че през септември, тази година, оркестърът Hallé в Манчестър ме поканиха да открия техния следващ сезон, с концерти не само в града, но и в Дъблин. В програмата освен Равел, Валс и 6-та симфония на Чайковски, ще звучи и невероятно красивият концерт за чело и струнен оркестър на Добринка Табакова. Така, че по български, английската сцена сме я завладяли! 

(б.р.:през октомври 2021 г.Деляна Лазарова дебютира на диригентския пулт и на Кралската филхармония на Галисия, Испания, където в програмата беше включена и "Фантазия в памет на Шуберт" на българския композитор Добринка Табакова)

С първата кларинетистка на Кралския оркестър на Галиция - Бея Лопез (Снимка: Личен архив)

- Учила сте при диригенти като Бернард Хайтинг и Пааво Ярви. А този сезон дирижирате и Националния оркестър на Франция, където се срещате с румънския маестро Кристиан Мъчелару. Какво Ви дава работата с тях?
- Има една хубава българска поговорка "Занаят се краде"...

За млад диригент като мен, наистина е значителна възможността да работя в момента с двама изключителни диригенти - маестро Мъчелару и сър Марк Елдер.

Фактът, че двамата са от съвсем различни култури, музикални традиции, а и поколения, ми дава много информация, различни гледни точки, опит, а и имам привилегията да съм рамо до рамо с тях в "кухнята" на оркестъра.

В Париж (Снимка: Личен архив)

- Като ученичка в Музикалното училище в Пловдив, специалност "цигулка", представяхте ли си, че ще дирижирате големи оркестри?
- Не, не съм си представяла. А и тогава жени диригенти на симфонични оркестри бяха голяма рядкост. Но за щастие това се променя пред очите ни!

- Продължавате образованието си в САЩ, където сте и концертмайстор. Как се случи така, че решихте да се насочите към диригентската професия и поехте към Университета по изкуствата в Цюрих?
- Честно казано, и аз все още се опитвам да си го обясня... Всичко се случи доста бързо и до някаква степен - неочаквано.

Направих една малка стъпка към диригентството, която бързо се превърна в лавина. Без грам суеверие си давам сметка, че може би наистина няма случайни неща в този живот.

В Сантяго де Компостела (Снимка: Личен архив)

- Остава ли Ви време да се връщате в България?
- Не толкова колкото ми се иска за момента, но се надявам скоро това да се промени. Семейството и моите близки ми липсват много...

С баща си в Пловдив (Снимка: Личен архив)

- Какви са професионалните Ви ангажименти през следващия сезон?
- Живот и здраве, ще имам дебюти с BBC Philharmonic Orchestra, със City of Birmingham Symphony Orchestra, WDR Symphony Orchestra, Staatskapelle Halle в Германия; Симфоничен оркестър на Лозана в Швейцария, Национален оркестър на Лил във Франция, а и дебют с два оркестъра в САЩ. Програмата е пълна - не мога да се оплача.

С Наталия Романив - солист в Covent Garden след концерт, в който замества главния диригент (Снимка: Личен архив)

- Светът премина през един изключително тежък период на изолация, която затвори всички културни институти и концертни зали в целия свят. Как се прави изкуство по време на пандемия?
- Много трудно! Но определено този период ни накара да осмислим доста неща...

Едно от тях е, че ние, музиканти и артисти, имаме нужда от публика. Това, да свириш на празен салон е нещо, което се надявам да не се повтори.

- На 1 април дебютирате като диригент пред българска публика. През последните години постигахте световни успехи като диригент, но нямахте изяви в България. След няколко дни ще дирижирате Симфоничния оркестър на Българското национално радио в зала "България". Разкажете повече за този концерт?
- Изключително съм развълнувана да направя този дебют на родна земя. С голяма благодарност към маестро Кадин, който пръв се свърза с мен и ме покани за този концерт. Не само това, но той ме насочи към тази прекрасна Поема на Големинов.

Купи билет

Също в програмата ще звучи и една от перлите на человия репертоар - Концертът от Елгар. Очаквам с нетърпение да работя със солиста, Джонгхеон Нам - победител на конкурса Алегра в България (б.р.: Allegra International Competition в България)

Деляна Лазарова и Джонгхеон Нам от Южна Корея - виолончело

Купи билет

Не на последно място - любимата "Жар-птица", сюита от 1919 на Стравински, с един от най-вълшебните финали, някога написани в симфоничната литература.

Всички знаем приказката за Жар птица, но музиката на Стравински я разказва по най-чудния начин. Чакаме ви на 1-ви април в зала "България"!

Интервю на Мая ФИЛИПОВА

Още

Лия Петрова: За 2022 година си пожелавам мир

Лия Петрова: За 2022 година си пожелавам мир

Още

Маестро Марк Кадин: Старая се главната звезда в концерта да бъде музиката

Маестро Марк Кадин: Старая се главната звезда в концерта да бъде музиката

Още

Маестра Кери-Лин Уилсън: Вълнувам се, че отново ще дирижирам Софийската филхармония

Маестра Кери-Лин Уилсън: Вълнувам се, че отново ще дирижирам Софийската филхармония

Още

Анна Федорова - пианистката с най-гледания класически концерт в YouTube: Все още не съм работила с маестро Емил Табаков, но с голямо нетърпение очаквам това!

Анна Федорова - пианистката с най-гледания класически концерт в YouTube ексклузивно пред Dir.bg

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Анна Пампулова и неповторимият финес на балета

Балетна гала на световния ден на балета, посветена на 30-годишния творчески път Анна Пампулова на 29 април 2024 г., 19.00, Държавна опера Варна

Това, което е над нотите

Маестро Григор Паликаров пред Виолета Тончева за 150-годишнината от създаването на Верди Реквием

Веселин Димов: Какво е обратното на бърнаут-а или от какво "прегаря" артистът?

"Чрез IETM - най-старата и най-голяма мрежа за изпълнителските изкуства, един умален модел на света ни гостува за четири дни", категоричен е директорът на РЦСИ "Топлоцентрала"

Примата на Шведския кралски балет Десислава Стоева-Вълев: Почувствайте надеждата за балет чрез нашия танц

20 години след медала си от Балетния конкурс примата ще танцува отново на варненска сцена в камерния спектакъл по музика на акад. Васил Казанджиев в Градската художествена галерия днес

Примата Марта Петкова преди премиерата на "Надежда за балет": За мен Варна е най-балетният град в България

На 21 април в Градската художествена галерия на Варна ще бъде варненската премиера на "Надежда за балет" - камерен спектакъл по музика на акад. Васил Казанджиев

Защо Владимир Михайлов обича лошото време?

"Не трябва да легитимираме чрез работата си неправдите, трябва да се грижим за това, какво казваме на хората", категоричен е актьорът и музикант