ОСОБЕНО МНЕНИЕ
Акад. Пламен Карталов: Далеч по-опасният вирус е на неизличимата морална и духовна пандемия
"Сега ни е необходимо още по-настървено наваксване, като не допускаме лековерното отстъпление от достойното, самоуверено и гордо присъствие сред достиженията на изкуството", казва казва директорът на Софийската опера и балет
2455 Прочита 2 Коментара
Акад. Пламен Карталов (Колаж: Павлин Даскалов/Dir.bg)- Ще бъде ли друг светът след пандемията или постепенно ще възстанови предишния си облик?
- Светът ще бъде различен, но хората ще бъдат същите. Как тогава ще станат по-силни, състрадателни, смирени, по-човечни...
Вярвам, че у нас отминалите месеци ще се отразят пречистващо и възвисяващо духа не само на хората на изкуството, но и на тези на кормилото на държавата.
Маестро Пламен Карталов (Снимка: BulFoto)
- Можете ли да предвидите конкретни промени (политически, социални, икономически, културни, комуникационни) в глобален, национален и личен план?
- Един от тревожните отговори, които предстои да си дадем, е на въпроса - дали ще бъде застрашена демокрацията?
Дали ще е приоритет свободното мислене и взискателността към съвършенство на резултатите, вместо даване на права на посредствените и ласкателните сервитутки. Те са носителите на далеч по-опасния вирус - на неизличимата морална и духовна пандемия, която е в състояние да застраши и вековните традиции.
Сега ни е необходимо още по-настървено наваксване, като не допускаме лековерното отстъпление от достойното, самоуверено и гордо присъствие сред достиженията на изкуството, които ни изравняват със света на прогреса и цивилизацията.
Маестро Пламен Карталов (Снимка: BulFoto)
- Каква е метафората на пандемията и трябва ли да се търсят в нея морални поуки за човечеството?
- Страхът от непукизма и безверието на хората, казва маестрото и директор на Софийската опера и балет в интервю за БТА.