ВЕЛИКИ БЪЛГАРИ
Петър Богдан - първият Паисий и първият Раковски
345 г. от смъртта на този невероятен ерудит, духовник, дипломат и родолюбец
Редактор : / 8712 Прочита 5 Коментара
Илюстрация: iStock by Getty Images/Guliver PhotosНе е известна точната дата на раждането и смъртта на един от най-известните ни книжовници в чужбина - Петър Богдан Бакшев /др. Бакшич/, който издава Първата българска история. "История на България" излиза през 1667 г. на латиница, с оригиналното заглавие ."De antiquitate Patrerni soli, et de rebus Bulgaricis ad suos Compatriotas" /прев. "За древността на бащината земя и за българските дела към неговите сънародници"/. Петър Богдан е автор и на "История на Охрид - столица на България", "Хроника за моравската мисия на Св.Св. Кирил и Методий", "Призренската епископия" и др.
Историята му на България, обаче, е най-ранният известен историографски труд за нашата държава, написан век преди "История на България" /1761 г./ на отец Блазиус Клайнер и "История славянобългарска" /1762 г. / на Паисий Хилендарски.
Страница от оригиналния ръкопис на "История на България" на Петър Богдан
Забележителна е личната история на Петър Богдан. Той е роден през 1601 г. в Чипровци, в бедно семейство и първоначално е записан за ученик в килийното училище на Чипровския манастир. После е изпратен да учи в манастира "Св.Франциск" в Анкона, Италия, след което завършва и Климентинския колеж. В Рим започват неговите научни занимания като издател на богослужебни книги на славянски език. През 1643 година става глава на българите католици, след като е назначен от Папата за архиепископ на София. Този изключително интелигентен човек и родолюбец, бил полиглот - знаел говоримо и писмено 10 езика.
Умира в първите дни на септември 1674 година. По негово желание, записано в завещанието му, е погребан в олтара на построената и осветена от него църква "Санта Мария" в Чипровци. В града е издигнат и негов паметник, а в столицата е именувана улица на неговото име.
Паметникът на Петър Богдан в Чипровци
Петър Богдан е един от най-видните духовници, книжовници и дипломати на България през 17-ти век. Според експерти, негов е и първият герб с изправен разярен лъв. Според някои историци, с Раковски си оспорват лидерството като идеолози на българското национално-освободително движение. Мотивите за това са, че Петър Богдан създава и застава начело на съзаклятническа организация за българско въстание, подкрепено от антиосмански западноевропейски сили.
В едно от своите писма до Венецианския сенат, писано в Чипровци през 1673 година, той съобщава:
"Народът на България е готов да въстане и се освободи от тежкото робство, очаквайки отново да му се притече на помощ обединена духовно и с оръжие Европа."
Каква е историята на Историята на Петър Богдан?
Тя не стига до българския народ. Отпечатана е във Венеция, но изгаря по време на Чипровското въстание. Част от Историята са открити в архивите на Ватикана, продължението й - в библиотека в град Модена, Италия. Последният открит ръкопис е бил откупен от частна колекция.
Ето част от едно описание на България от Петър Богдан, което ни изпълва с гордост и може да ни послужи за пример по родолюбие:
"Царство България е прекрасно. Украсено е с широки поля, високи планини и хълмове, приятни гори и дъбрави, оросявано от различни реки и води. В това царство има изобилие от всякакви житни храни, вина, овце, биволи, крави и волове, добри коне. Намира се злато, сребро, мед, стомана, желязо и олово. Ако това царство би имало един владетел християнин и добър, то не би отстъпило на много царства в Европа".
"А защитата на честта, още повече тази на родината, надминава всичко, защото животът и честта са равнопоставени".
Личността на Петър Богдан - животът и заветите му са многостранен пример: за родолюбие, за чест, за служене на родината. И още нещо: Петър Богдан показва на духовниците как една успешна църковна кариера може да служи в полза на родината.
От една страна той се проявява като блестящ водач на българското католическото общество, а от друга - като отличен дипломат и политик.