Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Петър Богдан - първият Паисий и първият Раковски

ВЕЛИКИ БЪЛГАРИ

Петър Богдан - първият Паисий и първият Раковски

345 г. от смъртта на този невероятен ерудит, духовник, дипломат и родолюбец

Илюстрация: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Не е известна точната дата на раждането и смъртта на един от най-известните ни книжовници в чужбина - Петър Богдан Бакшев /др. Бакшич/, който издава Първата българска история. "История на България" излиза през 1667 г. на латиница, с оригиналното заглавие ."De antiquitate Patrerni soli, et de rebus Bulgaricis ad suos Compatriotas" /прев. "За древността на бащината земя и за българските дела към неговите сънародници"/. Петър Богдан е автор и на "История на Охрид - столица на България", "Хроника за моравската мисия на Св.Св. Кирил и Методий", "Призренската епископия" и др.

Историята му на България, обаче, е най-ранният известен историографски труд за нашата държава, написан век преди "История на България" /1761 г./ на отец Блазиус Клайнер и "История славянобългарска" /1762 г. / на Паисий Хилендарски.

Страница от оригиналния ръкопис на "История на България" на Петър Богдан

Още Изгубената България: Когато бабите и дядовците ни са били деца

Изгубената България: Когато бабите и дядовците ни са били деца

Забележителна е личната история на Петър Богдан. Той е роден през 1601 г. в Чипровци, в бедно семейство и първоначално е записан за ученик в килийното училище на Чипровския манастир. После е изпратен да учи в манастира "Св.Франциск" в Анкона, Италия, след което завършва и Климентинския колеж. В Рим започват неговите научни занимания като издател на богослужебни книги на славянски език. През 1643 година става глава на българите католици, след като е назначен от Папата за архиепископ на София. Този изключително интелигентен човек и родолюбец, бил полиглот - знаел говоримо и писмено 10 езика.

Петър Богдан

Умира в първите дни на септември 1674 година. По негово желание, записано в завещанието му, е погребан в олтара на построената и осветена от него църква "Санта Мария" в Чипровци. В града е издигнат и негов паметник, а в столицата е именувана улица на неговото име.

Паметникът на Петър Богдан в Чипровци

Петър Богдан е един от най-видните духовници, книжовници и дипломати на България през 17-ти век. Според експерти, негов е и първият герб с изправен разярен лъв. Според някои историци, с Раковски си оспорват лидерството като идеолози на българското национално-освободително движение. Мотивите за това са, че Петър Богдан създава и застава начело на съзаклятническа организация за българско въстание, подкрепено от антиосмански западноевропейски сили.

В едно от своите писма до Венецианския сенат, писано в Чипровци през 1673 година, той съобщава:

"Народът на България е готов да въстане и се освободи от тежкото робство, очаквайки отново да му се притече на помощ обединена духовно и с оръжие Европа."

Каква е историята на Историята на Петър Богдан?

Още Константин Иречек за цар Симеон, цар Петър и Богомилите

Константин Иречек за цар Симеон, цар Петър и Богомилите

Тя не стига до българския народ. Отпечатана е във Венеция, но изгаря по време на Чипровското въстание. Част от Историята са открити в архивите на Ватикана, продължението й - в библиотека в град Модена, Италия. Последният открит ръкопис е бил откупен от частна колекция.

Ето част от едно описание на България от Петър Богдан, което ни изпълва с гордост и може да ни послужи за пример по родолюбие:

"Царство България е прекрасно. Украсено е с широки поля, високи планини и хълмове, приятни гори и дъбрави, оросявано от различни реки и води. В това царство има изобилие от всякакви житни храни, вина, овце, биволи, крави и волове, добри коне. Намира се злато, сребро, мед, стомана, желязо и олово. Ако това царство би имало един владетел християнин и добър, то не би отстъпило на много царства в Европа".

"А защитата на честта, още повече тази на родината, надминава всичко, защото животът и честта са равнопоставени".

Личността на Петър Богдан - животът и заветите му са многостранен пример: за родолюбие, за чест, за служене на родината. И още нещо: Петър Богдан показва на духовниците как една успешна църковна кариера може да служи в полза на родината.

От една страна той се проявява като блестящ водач на българското католическото общество, а от друга - като отличен дипломат и политик. 

Още 169 години от рождението на Вазов: България е вечната спътница в живота му

169 години от рождението на Вазов: България е вечната спътница в живота му

Още Опълченците на Шипка проправят пътя към свободата на България

Опълченците на Шипка проправят пътя към свободата на България

Още "Стиховете остават" или защо "ръкописите не горят"?

"Стиховете остават" или защо "ръкописите не горят"?

Още Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

Коментирай5

Календар

Препоръчваме ви

Самотният самурай

Френският актьор Ален Делон, който почина на 88-годишна възраст, ще бъде погребан в събота, 24 август

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Откриха фотоизложбата по повод 110-годишнината от рождението на оперния певец в столичния културен институт "Красно село"

Изложбата "Жена с много лица" отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър "Иван Вазов"

В шеметния ум на Хичкок

На 13 август се навършиха 125 години от рождението на един от най-великите филмови режисьори

Голямата Силви Вартан днес навършва 80 години

Става известна едва на 17 години, след записа на първата си плоча Panne d'essence, когато е още ученичка

Триумфът и паденията на Lady Day

Били Холидей е гласът, който промени джаза завинаги