Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Новооткрити графити в Йерусалим свидетелстват за български поклоннически пътувания през XVIII и XIX век

НАХОДКИ

Новооткрити графити в Йерусалим свидетелстват за български поклоннически пътувания през XVIII и XIX век

"Надписите бяха открити по стените на гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим и околностите му, датиращи от османския период", съобщават изследователите

Снимка: istock Getty Images

Още Десетгодишно момче откри 100-годишен кръст в Йерусалим

Десетгодишно момче откри 100-годишен кръст в Йерусалим

Фотографско проучване разкри десетки български надписи в гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим, съобщава "Йерусалим пост", цитиран от БТА.

"Надписите бяха открити по стените на гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим и околностите му, датиращи от османския период", обясняват изследователите Майкъл Чернин и Шай Халеви от израелската служба за антики.

В проекта е използван мултиспектрален анализ, за да се разкрият избледнелите текстове.

"Графитите ни позволяват да реконструираме историята на източното християнство в Йерусалим през османския период", пишат авторите, като се фокусират по-специално върху проследяването на "българското поклонничество в Йерусалим през 500-те години на османското владичество".

Снимка: istock Getty Images

Изследването документира надписи в три манастира - "Свети Теодор", "Йоан Предтеча" и "Свети Харалампий".

В манастира "Свети Теодор" един от надписите гласи "Хаджи Стойко от Котил. Година 1776". Авторите отбелязват значението на Котел и уточняват, че икономическият просперитет на селището е довел до появата на много заможни жители. "През XVII век Котел е станал център на текстилната промишленост", пишат те.

Друг текст гласи "Хаджи Стан. Хаджи Йованчо. Хаджи Иван. Хаджи Филип. От (Га)браво. 1794". Габрово е описан като "един от важните центрове на Българското възраждане".

В друг надпис имената са "Хаджи Никола. Хаджи Ласко. Хаджи Вълкан. Хаджи Вельо. От Разлог". Проучването идентифицира и търговски символи, като авторите обясняват, че "такива символи са известни от надгробни плочи и печати на български търговци, които са извършвали търговска дейност в Буда, Виена и Нови Сад (Сърбия)".

Още Древни артефакти разкриват детайли за възхода и падението на Йерусалим

Древни артефакти разкриват детайли за възхода и падението на Йерусалим

В манастира "Йоан Предтеча" надписите включват "Хаджи Георги. 1842 г. от Каменица. От (манастира) "Свети Георги" в Белащица". Друг гласи "Хаджи Михаил свещеник от Истанбул". Изследователите обясняват, че "през целия османски период в Истанбул е живяла голяма общност от българи".

В манастира "Свети Харалампий" подробен надпис от 1874 г. изброява поклонници от Стара Загора и Оряхово, сред които са "хаджи Тодор Коюв и децата му: Хаджи Гьорги (и) Хаджи Мария". В друг надпис от 1881 г. е записано "Хаджи Атанас от казата Солун, от село Негован" - селище, "считано за един от центровете на българския национализъм в Македония".

Изследването подчертава българското присъствие не само в манастирите, но и в църквата на Божи гроб. Надпис от 1854 г. гласи "Нетко от Копривщица". Авторите отбелязват, че "Копривщица се е ползвала със специален статут: жителите ѝ са били освободени от данъци... и на мюсюлманите е било забранено да живеят там".

В надпис от 1780 г. са изброени седем поклонници от Свищов, сред които "хаджи Стоян, син на хаджи Петко... хаджи Иван и хаджи Манчу (синове) на хаджи Ангел от Свищов".

"Масовите поклоннически пътувания на жителите на града до Светите земи продължават и през първата половина на ХХ в., по времето на британския мандат в Палестина", отбелязват авторите.

Изследването дава рядък поглед върху многовековното духовно пътуване на българските християни до Божи гроб, обобщава "Йерусалим пост".

Още Откриха златен пръстен на 2300 години в Йерусалим

Откриха златен пръстен на 2300 години в Йерусалим

Още "Айхман в Йерусалим" от Хана Аренд – една от най-влиятелните книги на XX век излиза в ново издание

"Айхман в Йерусалим" от Хана Аренд – една от най-влиятелните книги на XX век излиза в ново издание

Още Рядка керамична газена лампа на 1700 г. бе открита при разкопки в Йерусалим

Рядка керамична газена лампа на 1700 г. бе открита при разкопки в Йерусалим

Още Рядък каменен печат на 2700 години е открит близо до Храмовия хълм в Йерусалим

Рядък каменен печат на 2700 години е открит близо до Храмовия хълм в Йерусалим

 

 

 

ИЗБРАНО
Коментирай2

Календар

«Март 2025»
ПВСЧПСН
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Препоръчваме ви

Египетският археолог Захи Хауас опроверга твърденията за "подземен град" под пирамидите в Гиза

Египтологът отхвърли "спекулативно изследване" за съществуването на колони и структури под пирамидата на Хефрен в Гиза

Египетски археолози откриха гробница на висш командир от времето на Рамзес Трети

Забележителни находки са златен пръстен с картуш, съдържащ името на Рамзес Трети, колекция от мъниста и камъни с различни форми и цветове, както и малка кутийка от слонова кост

Нигерийското културно наследство е под заплаха

Предупрежденията идват от търговеца на традиционни произведения на изкуството Иса Лаван

Осъдиха крадците на тоалетната от 18-каратово злато от Маурицио Кателан

Напълно функциониращата златна тоалетна, озаглавена "Америка", от италианския скулптор, беше открадната от дома на семейство Чърчил в двореца Бленъм в Южна Англия, където бе изложена като произведение на изкуството

Дискусия, посветена на финансирането на изкуствата ще се проведе утре в София

Мястото на провеждане е Гьоте-институт България от 11.00 часа, а организатори са Фабриката за идеи и Обсерваторията по икономика на културата

Вижте кой спечели двойна покана за премиерата на филма "Безветрие"

Вторият пълнометражен игрален филм на Павел Г. Веснаков ще има премиера на 17 март в рамките на София Филм Фест