Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

КНИЖНИНА

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

"Слово и писменост" представя 23 културни ценности, редки писмени паметници на българската средновековна и възрожденска традиция

Снимка: Регионален исторически музей - Габрово

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва в изложба Регионалният исторически музей. Колекцията под наслов "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово", е подбрана от фондовете на музея и Регионалната библиотека "Априлов-Палаузов". Това съобщиха уредниците от историческия музей пред БТА.

Изложба "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово" (Снимка: Регионален исторически музей - Габрово)

Изложбата, в която са показани 23 културни ценности, е посветена на Европейската година на културното наследство, 135-годишнината от началото на музейното дело в Габрово и Деня на славянската писменост, просвета и култура.

Историческият музей притежава неголяма колекция от ръкописи, сред които има уникални образци, редки писмени паметници на българската средновековна и възрожденска книжнина. Сред тях до 18-ти век преобладава църковно-религиозната тематика, после широко разпространение получават сборниците със смесено съдържание, а от втората половина на века проникват и се утвърждават светските елементи с народностно съдържание, обясниха от музея.

Изложба "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово" (Снимка: Регионален исторически музей - Габрово)

В колекцията музейни ръкописи най-старият експонат е търновски пергамент от Паримейник с текстове от Стария завет за четене в църква, датиран към средата на 14-ти век. Рядък ръкописен образец е сборник от края на 18-ти век, чието авторство е на известния молдавски книжовник, работил в манастира "Нямц" - Паисий Величковски.

Значим принос в развитието на българската историография е "История во кратце о болгарском народе славенском" на габровеца йеросхимонах Спиридон. В ръкописната сбирка на габровския музей се съхранява единственият известен досега негов препис, който е създаден през 1819 година.

Интересен образец на ръкописната традиция през 19-ти век, съдържащ информация за функциите и статута на чорбаджийството, е "Кодекс на село Габрово" от март 1836 година, чийто автор е първият новобългарски учител Неофит Рилски. Първоначално документът е притежание на габровското историографическо дружество, а сега е част от ръкописната сбирка на библиотека "Априлов-Палаузов".

Изложба "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово" (Снимка: Регионален исторически музей - Габрово)

Изложбата може да бъде посетена в периода 21 май - 30 юни 2018 г. в сградата на Регионален исторически музей - Габрово на ул. "Николаевска" 10.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Четвъртото национално "Биенале на илюстрацията" ще бъде открито на 26 ноември

Четвъртото издание на биеналето отново няма тема. Целта е да се даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите

Камерна сцена Пловдив представя "Антарктически приказки" на Теодосий Спасов и Християн Цвятков

Пловдивската публика ще чуе "Антарктически приказки" на 1 декември, неделя, от 19.00 ч. в Първо студио на Радио Пловдив в изпълнение на Теодосий Спасов, Християн Цвятков, Бойка Велкова и Любомир Ковачев

Визуалният спектакъл "Нишката" на "Жар театър" ще има премиера в парка пред НДК

В "Нишката" са използвани изразни средства от палитрите на различни изкуства – абстрактна бяла пантомима, куклен и обект-театър, танц, пясъчна анимация, мултимедия и огън

"Балът на Капулети" – големият акцент в 24-часовата програма на Народния театър за Нощта на театрите

Празничната вечер ще завърши въздействащо с движенческия спектакъл "Фиеста" на Сцена "Музите" точно в 23:59 часа

Михаил Йосифов и "Новините в джаза" представят коледна емисия

Събитието е на 2 декември в Дома на киното

"Иновациите започват с четене" е мотото на днешния "Ден на четенето"

В България празнуваме дните на книгата и авторското право, почитаме отделни велики личности - писатели и поети, отбелязваме важни годишнини и отдаваме почит на преводачите, на художниците, на учителите, на будителите