Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

КНИЖНИНА

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

"Слово и писменост" представя 23 културни ценности, редки писмени паметници на българската средновековна и възрожденска традиция

Снимка: Регионален исторически музей - Габрово

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва в изложба Регионалният исторически музей. Колекцията под наслов "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово", е подбрана от фондовете на музея и Регионалната библиотека "Априлов-Палаузов". Това съобщиха уредниците от историческия музей пред БТА.

Изложба "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово" (Снимка: Регионален исторически музей - Габрово)

Изложбата, в която са показани 23 културни ценности, е посветена на Европейската година на културното наследство, 135-годишнината от началото на музейното дело в Габрово и Деня на славянската писменост, просвета и култура.

Историческият музей притежава неголяма колекция от ръкописи, сред които има уникални образци, редки писмени паметници на българската средновековна и възрожденска книжнина. Сред тях до 18-ти век преобладава църковно-религиозната тематика, после широко разпространение получават сборниците със смесено съдържание, а от втората половина на века проникват и се утвърждават светските елементи с народностно съдържание, обясниха от музея.

Изложба "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово" (Снимка: Регионален исторически музей - Габрово)

В колекцията музейни ръкописи най-старият експонат е търновски пергамент от Паримейник с текстове от Стария завет за четене в църква, датиран към средата на 14-ти век. Рядък ръкописен образец е сборник от края на 18-ти век, чието авторство е на известния молдавски книжовник, работил в манастира "Нямц" - Паисий Величковски.

Значим принос в развитието на българската историография е "История во кратце о болгарском народе славенском" на габровеца йеросхимонах Спиридон. В ръкописната сбирка на габровския музей се съхранява единственият известен досега негов препис, който е създаден през 1819 година.

Интересен образец на ръкописната традиция през 19-ти век, съдържащ информация за функциите и статута на чорбаджийството, е "Кодекс на село Габрово" от март 1836 година, чийто автор е първият новобългарски учител Неофит Рилски. Първоначално документът е притежание на габровското историографическо дружество, а сега е част от ръкописната сбирка на библиотека "Априлов-Палаузов".

Изложба "Слово и писменост. Ръкописи, редки и ценни издания от Габрово" (Снимка: Регионален исторически музей - Габрово)

Изложбата може да бъде посетена в периода 21 май - 30 юни 2018 г. в сградата на Регионален исторически музей - Габрово на ул. "Николаевска" 10.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща за месец в Панагюрище

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в града

С премиерата на спектакъла "Дон Кихот и Дон Санчо" се отбелязва 60 годишнината на Ивелин Керанов

След "Нощно слънце", това е второ заглавие, което Юрий Дачев поставя в Драматичен театър "Гео Милев" - Стара Загора

Десетото издание на "Зелени библиотеки" ще бъде открито на 27 юли в София

Инициативата "Зелени библиотеки" отново предлага разнообразна културна програма в парковете на столицата всяка събота и неделя през месец август от 10:00 до 14:00 ч.

"Нишка" е новият роман на Виктория Бешлийска

Романът разказва историята на седем жени, а техните преживявания рисуват извечната истина, че настоящият ден е проявление на всички минали и бъдещи времена

Над 2000 души откриха Sofia Summer Fest в компанията на Васил Найденов

С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2

Над 200 костюма са ушити за премиерата на мюзикъла "Ромео и Жулиета" тази вечер в Стара Загора

"Изцяло съм се вдъхновявал от портретите на известни художници в тази епоха, за да може костюмите да отразяват максимално реално времето", каза Денис Иванов - автор на костюмите и декора на спектакъла