ЗНАМЕНИТОСТИ
"Алхимикът" на човешката душа Паулу Коелю на 70
Родителите му го смятали за душевно болен, лекар го изкарва шизофреник
Редактор : / 3610 Прочита 0 Коментара
Снимка: Getty Images/Guliver PhotosПаулу Коелю е толкова популярен в цял свят, че дори манекенките у нас се хвалят, че са го чели и че той е любимият им автор!..
Шегата настрана, но популярността на писателя наистина е грандиозна. Изглежда в този човек има толкова натрупана мъдрост, че той успява да докосне всяко ъгълче на умовете и сърцата на човеците, независимо от техния пол, раса и религия.
Златното перо на Бразилия и света навърши 70 - "крехка" възраст за мъдрец!
Усмивката на един мъдрец... (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Паулу Коелю е роден на 24 август 1947 г. в Рио де Жанейро. Баща му е инженер, а майка му - домакиня и ревностна католичка. Малкият Паулу расте като момче, което сякаш се е родило с поезията, но родителите му нямат сетивата да оценят това. До степен, че го смятат за... душевно болен.
Детето, което остава неразбрано от собственото си семейство...
Жестокостта, с която се отнасят към неговото "особено" светоусещане, го отблъсква от тях. Докато обаче е под опеката им, те три пъти го пращат в психиатрични клиники, в една от която го подлагат на електрошок.
Невеж лекар се произнася с диагнозата шизофрения, а "лудият" Паулу бяга от клиниката и се завръща у дома.
По-късно драмата му ще получи своето превъплъщение в книгата му "Вероника решава да умре", екранизирана през 2009 г. от Емили Янг. Откъси от романа са прочетени по време на обсъждането на отказа от насилствена хоспитализация в Бразилия.
Свикнал идеите му да не се възприемат от домашните му, Паулу се лута в света на изкуството, където търси убежище за наранената си душа. Постъпва в любителски театър и иска да се занимава с журналистика. Неразбирането от страна на най-близките, го превръща в бунтар. Записва се да следва право, но става хипи и за известно време - наркоман.
Пътешества в Мексико, Перу, Боливия, Чили и Северна Африка. След като се завръща в Бразилия, започва да пише текстове за песни, в които се говори за свобода и бунт. Работи с изпълнители като много популярния през 70-те Раул Сейшас.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Текстовете му са изтълкувани като заплаха за диктатурата в Бразилия, и дори веднъж го арестуват. Всъщност, каква е предисторията на този арест: Коелю се увлякъл по мистиката на английския езотерик и маг Алистър Кроули и станал член на т.нар. "Алтернативно общество", чиято цел била изграждането на анархистично общество в щата Минас-Жерайс. Логото на анархистите било взаимствано от идеята на Кроули "Прави, каквото искаш - това е единственият закон!"
Бразилските военни, които идват на власт след преврата през 1964 г., виждат този проект като подривен и арестуват няколко от членовете на групата, сред които са Паулу Коелю, жена му Кристина и Раул Сейшас. По време на разпитите, обаче, военните стигат до заключението, че тримата не са опасни, а... невменяеми, и ги пускат. След години сам разказва през смях тази история.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
В онези "хипарски" години музиката е главното в живота на Коелю. Той започва работа в звукозаписната компания CBS, дори се издига до шефско място в нея, когато по неизвестни причини го уволняват. С приятелката си тръгва да пътешества. Изминава старинен маршрут между Франция и Испания, известен като Пътя към Сантяго, по време на който намира и пътя към Бог. В Сантяго де Компостела се намират мощите на апостол Яков Зеведеев, покровител на Испания.
Дали патриотичната вълна, или това, че е въпитаван от майка католичка, надделява в него, но вярата и мистиката завладяват съзнанието му. Коелю става член на католическа група, известна под името RAM /Regnus Agnus Mundi/, и написва първата си книга - "Дневникът на един маг".
Коелю и Йехуди Менухин на годишната среща на Световния икономически форум в Давос през 1999 г.
Звездният му миг като писател е излизането на "Алхимикът", през 1988 г. Романът е обявен за най-продаваната книга на всички времена, написана на португалски език. След излизането на романа, писателят заминава на 40-дневен поклоннически туризъм в американската пустиня Мохаве и описва пътушествието си в романа "Валкирии". Цитати от него се чуха в речта на експрезидента на САЩ Обама, при посещението му в Бразилия. Това се възприе като още един реверанс към популярността на Коелю.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
До днес Паулу Коелю е продал над 100 милиона копия от книгите си, на 70 езика в 150 страни. Бразилският носител на Златно перо и посланик на ООН, член на Бразилската литературна академия и носител на множество награди, е оценен и у нас - Коелю е най-продаваният чуждестранен писател в България. От последните му книги, по-познатите за българските читатели са: "Петата планина" /1996 г. /,"Вероника решава да умре" /1998 г./, "Захир" /2005 г./, "Алеф" /2011 г./, "Изневяра" /2014 г./ и др.
Писателят посреща юбилея си в Рио де Жанейро, където живее със съпругата си Кристина. Двамата имат имот и във Франция.
Името на Коелю не е в списъка на Форбс, като имената на Стивън Кинг, или Даниел Стийл, но той е толкова признат, че изобщо не се нуждае от това. Успехът на Паулу Коелю е истински феномен на масовата култура.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Еми МАРИЯНСКА