Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Книга на фокус: "Time Shelter" от Георги Господинов

БЪЛГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ

Книга на фокус: "Time Shelter" от Георги Господинов

Романът донесе престижната международна награда „Букър“ на българския автор

Георги Господинов е един от най-известните европейски писатели. Той стана първият български автор, носител на престижната международна литературна награда "Букър" - най-важното събитие в англоезичния литературен и издателски свят. Връчва се от 1969 г. за литература, писана на английски език, а сред нейните носители са Салман Рушди, Маргарет Атууд, Казуо Ишигуро, Джулиан Барнс и други.

Advertisement

Наградата бе връчена в навечерието на 24 май на церемония в "Скай гардън", Лондон. "Написах няколко думи за всеки случай, мислейки, че ще останат във файла с неизпълнени речи за неполучени награди", пошегува се Георги Господинов при получаване на приза. Той благодари на журито за смелостта да награди първата българска книга, която номинира. "Тази книга е едновременно лична и политическа. Във време на война, писателите трябва да разказват историите през перспективите на хората, които са атакувани, които се борят за дома си и бъдещето на техните деца", каза Господинов, обръщайки се към публиката в Лондон.

"Time Shelter" (Времеубежище) е третият роман на Георги Господинов, който ни кара да се замислим за света от вчера и за света утре. Сложно изработена и красноречиво преведена от Анджела Родел, "Time Shelter" затвърждава репутацията на Георги Господинов като един от незаменимите писатели на нашето време, основен глас в международната литература.

"Ню Йоркър", "Гардиън" и "Файненшъл Таймс" обявиха "Time Shelter" за една от книгите на 2022 г. Хубави рецензии имаше и в "Таймс", "Ню Йорк Таймс" и "Уолстрийт Джърнъл". Романът донесе и първата италианска международна награда "Премио Стрега Еуропео" за писател от Източна Европа.

Романите на Георги Господинов са печелили два пъти най-престижната литературна награда на страната и са били избрани за повече от дузина международни награди - включително Литературната награда на PEN за 2015 г. за превод, Premio Gregor von Rezzori, Premio Strega Europeo, Bruecke Berlin Preis и Haus der Kulturen der Welt Literaturpreis. Той е носител на наградата за литература "Ян Михалски" за 2016 г., наградата "Ангелус" за централна Европа за литература за 2019 г. и наградата "Premio Strega Europeo" за 2021 г., наред с други.

Роман на един континент и десетки държави, на стотици градове и хиляди хора

В романа се разказва за загадъчен фланьор на име Гаустин, който отваря "клиника за миналото". Тя предлага обещаващо лечение за страдащите от Алцхаймер, а всеки етаж в нея възпроизвежда десетилетие с най-малки подробности, пренасяйки пациентите назад във времето.

Като помощник на Гаустин, неназованият разказвач е натоварен със задачата да събере отломките от миналото, от мебелите от 60-те години и копчетата на ризите от 40-те години до ароматите и дори следобедната светлина.

Но тъй като стаите стават по-убедителни, все по-голям брой здрави хора търсят клиниката като "убежище във времето", надявайки се да избягат от ужасите на нашето настояще - развитие, което води до неочаквана главоблъсканица, когато миналото започва да нахлува в настоящето.

Книгата "Time Shelter" е структурирана в пет части - "Клиника за минало", "Решението", "Една отделно взета страна", "Референдум за минало" и "Дискретни чудовища". Всяка една от тях е придвижване напред в развитието на сюжета и същевременно е наситена с по-малки или по-големи локални, лични истории, със завръщания назад в миналото.

Да събудим паметта, да "произведем" минало, време, в което можеш да си спомним - изгубена миризма на кафе например или вкуса на пастите от 70-те, да попушим "Житан". Идеята узрява. Да се направи град в миналото, хубаво ще е и в конкретна година. Каква да е годината? Изпълнена с големи събития - война, болест, падане на стена или друга...

В началото залогът е една клиника, в края - един континент. Роман за това как се живее в остър дефицит на бъдеще, сплитащ сатира и носталгия, история и ирония.

Георги Господинов започва работа по романа през 2017 г. и той е трябвало да излезе по време на пандемията. "Всяка книга е свидетелство за времето, в което е написана", казва писателят. Това не е първият път, в който той ни превежда през трудностите и показва възможността за едно по-добро бъдеще, стига да се вслушаме в него.


Купи книгата"За човек, който обича света от вчера, този роман не беше лесен. Той се разделя с една мечта по миналото или с това, в което то се превръща. Писах (и трих) за смесването на времена, когато паметта, лична и обща, си събира багажа и си тръгва. За новата обсесия на Гаустин и дискретното чудовище на миналото, което идва срещу нас. За времеубежищата, които строим, когато сегашното не ни е вече дом", споделя за книгата си Георги Господинов.

 Още от автора:

Физика на тъгата

Купи книгатаФизика на тъгата е носител на Европейската награда за литература "Ангелус" 2019, и наградата "Ян Михалски". Романът е финалист на всички големи европейски и американски награди за преводна литература, сред които Премио Стрега Еуропео в Рим и Наградата на Американския ПЕН в Ню Йорк.

Филмът на Теодор Ушев по Физика на тъгата влезе в краткия списък за Оскар.

Романът се преподава се в университетите на САЩ, Великобритания, Германия, Италия, Аржентина и др.

Естествен роман

Купи книгата"Естествен роман", от излизането си през 1999 и досега, не е преставал да вълнува различни поколения читатели. В този смисъл той е "щастлива книга", както пише в послеслова си Бойко Пенчев. Преведен е по цял свят на повече от 20 езика, с отзиви в Ню Йоркър, Таймс, Гардиън и други световни издания. Част от тях публикуваме в края на книгата като свидетелство за отзвука, който един български дебютен роман може да предизвика у нас и по света.

"Естествен роман" се преподава в няколко световни университета, обект е на студии, магистърски и докторски тези. През 2014-а влиза в класацията на 20-те най-добри източноевропейски романа на Library Things, заедно с автори като Иво Андрич, Ярослав Хашек, Мирча Картареску и др.

В сайта на Market.dir.bg ще откриете голямо разнообразие от артикули (продукти за здраве и красота, за дома, дрехи, обувки, аксесоари, стоки за деца и домашни любимци, храни и напитки), като при регистрация и първа покупка над 50 лв. получавате 15 лв. отстъпка! Безплатна доставка за поръчки над 150 лв.

Още "Физика на тъгата" на Георги Господинов излезе и на арменски

"Физика на тъгата" на Георги Господинов излезе и на арменски

Още Георги Господинов: Малките истории за обикновените неща си струва да бъдат разказани

Георги Господинов: Малките истории за обикновените неща си струва да бъдат разказани

Още Олга Токарчук и Георги Господинов: Войната е връщане назад към миналото

Олга Токарчук и Георги Господинов: Войната е връщане назад към миналото

Още Георги Господинов е специален гост на Библейския фестивал в Италия

Георги Господинов е специален гост на Библейския фестивал в Италия

Още Британският "Гардиън" за "Времеубежище" на Георги Господинов: Смешна и абсурдна фикция, в която читателят разпознава бъдещето

Британският "Гардиън" за "Времеубежище" на Георги Господинов: Смешна и абсурдна фикция, в която читателят разпознава бъдещето

Още Георги Господинов представя своите "Избрани истории"

Георги Господинов представя своите "Избрани истории"

Още "Времеубежище" на Георги Господинов се бори за една от най-престижните награди в Италия

"Времеубежище" на Георги Господинов се бори за една от най-престижните награди в Италия

Коментирай11

Календар

Препоръчваме ви

"Романът на една жена без качества" - или един роман за желанието да напишеш роман

Дебютната книга на Ралица Николова е за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем

Албумът "Ваклуш": От смъртна присъда до "Осанна"

Албумът и новите издания на книгите на Ваклуш Толев се намират на шатра № 34 на "Алея на книгата" от 9 до 15 септември

Писателките Ребека Ф. Куанг и Джесика Хагедорн са сред наградените на Американските награди за книги

Наградите бяха обявени от фондацията "Преди Колумб" (Before Columbus Foundation), за чието създаване през 1976 г. помага американският автор Ишмаел Рийд, за да популяризира мултикултурната литература

"Аполония" и списание ЛИК си приличат - заедно са на 100 години

"Няма цена успехът българинът да има достъп до култура и знание", каза още генералният директор на Българската телеграфна агенция на представянето на изданието на агенцията в рамките на "Аполония"