ПРОЧЕТИ СВЕТА!
10 книги, с които да отдадем почит на българската просвета и култура
Днес е хубаво да си припомним, че трябва да подкрепяме българските автори
Редактор : / 3326 Прочита 2 Коментара
iStock by Getty ImagesНа 24 май отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Светите братя Кирил и Методий са създатели на славянската азбука. Те са родени в Солун, през XIX век в многобройното семейство на Лъв и Мария. Баща им умира рано и за тях започва да се грижи чичо им Теоктист. Именно той им помага да се превърнат в уважавани и начетени личности. С помощта на Теoктист, Кирил става преподавател в Магнаурската школа, а Методий е назначен за игумен в манастира Полихрон.
Братята създават глаголицата и се заемат да популяризират християнството на славянски език. Те превеждат на български най-важните църковни книги и така слагат началото на старобългарския литературен език.
Кирил и Методий са канонизирани за светци, заради своя принос за християнството. Те превеждат и популяризират Библията на старобългарски език и разпространяват християнството сред ранносредновековните славяноезични народи.
Православните християни почитат братята и като едни от светите Седмочисленици, заедно с техните ученици и последователи Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава. Свети Климент Охридски измисля по-прости и по-красиви букви, тъй като глаголицата била доста сложна. Така се ражда кирилицата.
Църквата почита братята, които са канонизирани за светци в края на IX век, на 11 май, а Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост се отбелязва за първи път на 24 май 1851г.
24 май е обявен за национален празник през 1990г. По случай празника, сме подбрали 10 книги, с които да почетем делото им и да си припомним колко е важно да подкрепяме българските автори:
Атлас на българската литература 1878 - 1914
Купи книгатаАтлас на българската литература 1878 - 1914" с автори проф. Симеон Янев, Биляна Борисова, Стоян Петков, синхронно представя библиографията, рецепцията, авторите и събитията (културни и главните политически) в периода на нейното четвъртхилядолетно (ново) съществуване от отец Паисий насам.
Настоящият том - Българската литература 1878 - 1914 г." е синхронна разгъвка, нагледност, която прави видим скелета на литературата през периода, без да е механичен набор от сухи факти. Той има амбицията не само да бъде справочно издание за българската литература, а да представи нейния релеф чрез появилите се книги, периодични издания, родените и починали автори във всяка една година. Всичко това е озвучено" с критически и читателски отзиви и с нови библиографски гнезда, които представят рецепцията на най-важните за периода книги.
Като резултат в настоящия том са отразени около 2500 български книги (почти пълната библиография на самоопределящите се като художествена литература книги), а над 100 от тях са представени с пълна библиографска информация за тяхната критическа рецепция. Отделен блок представляват периодичните издания, а в друг са представени литературните събития - наградите, скандалите, юбилеите на големите автори, полемиките и заедно с това най-важните политически и културни събития, които изграждат естествената рамка на пораждането на текстовете.
Атласът прави опит да говори не само чрез остойностените, всеизвестни автори и текстове, но и чрез онези, които са представлявали техния жив, впоследствие забравен контекст. Така литературата се показва не като извлечение от избрани" текстове и автори, а като самото избиране", т.е. начинът, по който една значима за нас книга днес е постигнала значимостта си.
Целта на Атласа е да информира и показва, но и не на последно място да изключва (или поне да ограничава) възможността за спекулации в литературно-историческите изследвания, колкото и ефектни да са те.
Купи книгатаЗа човек, който обича света от вчера, този роман не беше лесен. Той се разделя с една мечта по миналото или с това, в което то се превръща. Писах (и трих) за смесването на времена, когато паметта, лична и обща, си събира багажа и си тръгва. За новата обсесия на Гаустин и дискретното чудовище на миналото, което идва срещу нас. За времеубежищата, които строим, когато сегашното не ни е вече дом.
Георги Господинов
Купи книгатаБалканският човек ХIV-ХVII век" в три тома на Йордан Велчев е труд, достоен за цял човешки живот. Авторът събира на близо 3 000 страници цялата вселена на нашето географско кътче. В българската история и литература няма толкова всеобхватно произведение, което да разглежда така силно и подробно хората, личностите, отделния човек и неговото място в обществото, в света, в цивилизацията, в историческата и географска реалия... Кондензирана капка, събрала в себе си есенцията от психология и манталитети, от тенденции и промени, процеси, памет. Непосилен труд, който ще остави автора си в пантеона на българската национална памет.
Много трудно може да се обхване значението на един такъв разрез, на това увеличително стъкло, на това разгръщане на воалите на времето и поглеждане в едни времена, когато са се формирали дълбинните характеристики на народопсихологията ни. Ще са нужни години, за да го осмислим. Сега трябва да го четем и да се учим от него.
Светлозар Желев
За българската духовност тази книга е съизмерима с наследството на Якоб Буркхарт за европейската култура.
Антон Стайков
Книгата Балканският човек" е голяма планина. ... Това е книга на паметта."
Александър Секулов
По ръба на сравнението. Яворов и ''Ролинг Стоунс'' и други не/възможни интертекстове
Купи книгатаВъзможно ли е да четем паралелно стихотворение на Яворов и парче на Ролинг Стоунс? А Константин Павлов и Ницше? А остаряването у Далчев през Гео Милев? Книгата изпробва границите на междутекстовия диалог днес върху примери от българската и световната литература. Анализът често върви по ръба на сравнението", като предлага успоредни четения на привидно неуспоредими текстове и полета. Така изникват неподозирани неща за познати и не толкова познати текстове и автори, за самите начини, по които съпоставяме, и за отношението между литературата и света тук и сега.
Биляна Курташева (1973) e доктор по теория и история на литературата, главен асистент в Нов български университет. Завършила е българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Книгата й «Антологии и канон: антологийни модели на българската литература» (2012) получава Националната награда «Южна пролет» в категорията литературна история и критика. Работила е по свои изследователски проекти в CAS, София, и IWM, Виена. Съосновател и редактор на независимото списание за литература «Витамин Б» (1996-1999). От 2000 г. е главен редактор на «Следва», списание за университетска култура и хуманитаристика, издавано от НБУ.
Бит и душевност на нашия народ
Купи книгатаБългарският преход показа до каква степен на България ѝ тежи дребнособственическото минало, съхранено в манталитета и психологията, в мислите и илюзиите. Юбилеят е само външен повод, за да се върнем и към творчеството, и към личността на Иван Хаджийски. Днес повече от всякога се нуждаем от Оптимистична теория за нашия народ." (Петър-Емил Митев)
Купи книгатаОт 1989-та до наши дни се случи какво ли не; светът и страната се промениха. Неимоверно много. ПРЕЗ ТОВА ВРЕМЕ българската литература продължи да съществува и да си върши работата: ето ги новите писателски имена, ето ги текстовете, които винаги оттук насетне ще са важни. Ето ги елитарното и популярното с поредните им лица; ето ги впечатляващите изображения на миналото и на днешното...
Какво и как разказват в тези години авторите сънародници, доколко (и колко истинно) историите им помнят далечното и близкото преди, защо забравят точно това, което забравят? Що за симптом насред актуалната културна ситуация е възходът на биографията"? А свръхоценностяването на детското? Дали сегашни творби, писани на матерния, ще ни приучат - полека, неусетно - да приемаме настоящето без прекомерна горчивина? Срещат ли се отново човекът и вярата по тези земи, има ли Изход според белетристиката, създавана у нас напоследък? Тези въпроси (и ред други) обмисля книгата През това време". Съдържание: Уводни думи Българско възраждане и българска съвременност(Димитър Шумналиев, Деян Енев)
Родина и чужбина. Отново(Мария Станкова, Георги Тенев, Илия Троянов)
Случаят Яна Язова", или възходът на биографията От 1990-те до днес: Емилия Дворянова, Теодора Димова, Мария Станкова, Керана Ангелова, Албена Стамболова, Елена Алексиева За тези, които не се страхуват от Вирджиния Улф (матриците на популярното и женската ни проза след 2000-та година) Умората от паметта - български сюжети и фигури XIX век - тук и сега (Стоян Ненов, Стефан Цанев, Милен Русков) Три съвременни романа - търсения и открития (Елена Алексиева, Емилия Дворянова, Недялко Славов)
Купи книгатаВ памет на паметта" на Мария Степанова, Опитът" на Русана Бърдарска, Времеубежище" на Георги Господинов, Предел на забравата" на Сергей Лебедев, Всичко е осветено" на Джонатан Сафран Фоер - това са книги, които изследват паметта от различен ъгъл. Всички те са свързани с философията на паметта. Изследването на паметта е спонтанен лек за човечеството, натоварено с изкривени възпоминания и нездравословен стремеж към идеализация на миналото. Авторите в този списък са сред най-добрите лечители - те знаят как да причинят болка точно в мяра, за да започне процесът на преосмисляне. Има нещо общо между всички тях - здравословната дистанция от сантимента, липсата на егоцентриране, усещането за общност в паметта."
- Силвия Недкова
Такъв жанр не се появява всеки ден в българската литература. А темите са несъмнено най-големите, фундаменталните" - живота, смъртта, времето, езика, изкуството, любовта, бита и битието, да имаш и да бъдеш, съществуването и екзистенцията, личното време и обективно научното t, педантичното документиране на живота и на съзнанието на неизключителния обикновен човек (по Кнаугор) и епичното, нашата трагична незначителност, непосилните мащаби, в които се движи крехкият смисъл на живота ни и зловещата красота на звездното небе."
- Антония Апостолова
Купи книгатаЕдва ли има на света друг народ, който така слабо да познава своята история. Ние имаме големи учени историци, издадени са монументални исторически трудове, но академичният им научен език е безразличен за простосмъртните, а учебниците по история са написани толкова тъпо и скучно, сякаш авторите им са имали едничката цел: да накарат българчетата, още едва проходили, да намразят историята на своя народ - и, за съжаление, тази цел е вече почти постигната.
От друга страна, това незнание се дължи и на многократното пренаписване на историята, нагаждайки я всеки път към интересите на властващата политическа сила, та човек не само ще се обърка, но може и да се побърка... А може би причината е по-отчайваща: старата наша история надвишава сегашното ни жалко самочувствие като народ, сравнението с миналото ни потиска и ние не искаме да си го спомняме?
Българска литература от Освобождението до Първата световна война. Част 2
Купи книгатаБългарска литература от Освобождението до Първата световна война е книга, която израства от лекциите на проф. Милена Кирова в Софийския университет. Нейното съдържание следва програмата на студентите по българска филология и е съобразено с техните потребности и познавателни способности. В същото време това е книга, която може да въведе широк кръг читатели в историята и проблематиката на българската литература. Тя си служи с голямо количество фактологична информация, представя не само класически автори и произведения, но редом с тях и по-малко известни, дори забравени днес творци. Всички наблюдения и анализи се базират на конкретни исторически процеси, документирани явления и утвърдени от времето критически съчинения; обобщенията се стараят да изграждат връзки между миналото и настоящето на българската култура. Цялата книга е написана ясно, достъпно, с амбицията да бъде полезна и дори увлекателна.
Част 2 обхваща автори и процеси, които попадат в първите два етапа на българския модернизъм: кръга Мисъл и поетите символисти. С цялостни портрети са представени деветима автори. С изключение на Петко Тодоров, всички останали са поети: от Пенчо Славейков и Пейо Яворов до Дебелянов, Лилиев и Траянов.
Купи книгатаНастоящият том ни среща с различни автори и разнородни творби, много от които непознати на читателя. Пътешествие, в което авторът умело е втъкал множество нишки, свързващи родното със световното, единично-българското с множественото чуждо. Текстовете му имат едно изключително важно качество - лекотата. Никола Георгиев е майстор в обясняването на сложни литературни явления, като хвърля мостове във времето с отнета, или безтегловна, тежест, gravità senza peso, по думите на Гуидо Кавалканти. Зоркият съпоставителен поглед на изследователя препраща, сравнява, създава, отрича, утвърждава и осветлява различни феномени. Лекота и дълбочина, единност и множественост, еднозначност и многозначност се разгръщат пред нас с ефирна нежност, която преминава в меко удоволствие и обгръща читателя в призрачния воал на безвремието. Чутовен размах и дълбочина, поднесени с лекота. Как иначе можем да определим размишленията върху темата за смъртта, бесилото и въжето - от погледа на Ботев, Вазов, Гео Милев и Фурнаджиев, с мостове към Франсоа Вийон, Рембо и Антон Шкерц, с неговата стихосбирка "Рапсодии за българския гуслар"? Или двата незавършени романа - "Приключенията на добрия войник Швейк" на Хашек и "Приключенията на Гороломов", на Йовков, които внезапно ни изправят пред "Чудатият овчар" на Шарл Сорел от 1633 г., Д"Юрфе и Пол Скарон. Ерудираност, която топли и приобщава.
Анализите и наблюденията на Никола Георгиев се родеят с неограничените възможности на самото литературознание. А в случая неограничено е и удоволствието: от Елин Пелин, Яворов и Радичков до "изоморфните глаголствания" на храбрия войник Швейк.
- Сава Славчев
В сайта на Market.dir.bg ще откриете голямо разнообразие от артикули (продукти за здраве и красота, за дома, дрехи, обувки, аксесоари, стоки за деца и домашни любимци, храни и напитки), като при регистрация и първа покупка над 50 лв. получавате 15 лв. отстъпка! Безплатна доставка за поръчки над 150 лв.