ПРОЧЕТИ СВЕТА!
10 интересни романа от български автори
Те са идеална компания в почивните дни
Редактор : / 18654 Прочита 1 Коментара
Снимка: iStock by Getty ImagesВсички обичаме да четем книги на най-добрите световни автори на романи, сред които Стивън Кинг, Дан Браун и много други, но в България също има много талантливи писатели, които разказват историите си толкова увлекателно и заслужават нащата подкрепа и уважение. Те прославят страната ни по света със своето творчество.
Родните ни писатели не спират да ни изненадват със съвременни български книги, които вълнуват читателите и засягат интересни и важни житейски теми. Четенето на творби на родни автори трябва да бъде нещо, което правим през цялата година, но декември е добър месец да добавите няколко нови заглавия към рафтовете с книги.
Днес ще ви представим 10 интересни романа, които ще ви влязат под кожата и ще ви накарат да искате да четете още и още български автори:
Навръх Нова година най-проспериращият бизнесмен в един провинциален град получава ревизионен акт за огромна сума. Свикнал чрез подкупи да решава финансовите си проблеми, Георги Асенов е убеден, че и този път ще се измъкне. За негова изненада в лицето на началника на данъчната служба разпознава някогашната си младежка любов Бистра Огнянова, известна със своята безкомпромисност към нарушителите.
Двамата се изправят срещу възникналото отново взаимно привличане и противоположните си възгледи за живота. Скоро става ясно, че ревизионният акт е само началото на следващи един след друг финансови удари срещу Асенов. В тях се включват ръководителите на всички институции в града. Бистра разбира, че някой използва нейната принципност, за да смаже Георги чрез лостовете на държавата. Кой е този някой" и докъде е готов да стигне? Може ли една любов да оцелее, ако дори онези, които я изпитват, са против нея?
Теодора Колева със своя увлекателен разказ създава пълнокръвна, мащабна и реалистична картина на живота ни в годините на прехода и поставя отново моралните въпроси, на които предпочитаме да не търсим отговори.
Ангел Игов насочва перото си към един от най-травматичните периоди в най-новата ни история: преврата на 9 септември 1944 и последвалите политически репресии. Той изследва патологичната трансформация на личността, озовала се случайно в епицентъра на терора и приела да стане негов инструмент. Под маската на идеологията избуяват комплекси, фобии и нездрави амбиции, които се превръщат във фактор, решаващ човешки съдби. В оригиналната наративна техника се преплитат класическият разказ и гласът на своеобразен хор от наблюдатели- обикновени хора от краен софийски квартал. Чужди на политическата демагогия, цинични към обещанията за светло бъдеще, те инстинктивно долавят фалша на новия режим още в зародиш. Увлекателен и информативен, романът "Кротките" добавя още един ключ към опитите ни да разчетем едно неудобно минало, белязало и настоящето ни. Удобно забравяно, то напомня за себе си при всяка криза, разкъсваща незрялото ни общество. Може би защото лежи в основата ѝ.
"Печатарят" е третият роман на Силвия Томова, с който тя категорично утвърждава мястото си в съвременната българска литература. Сериозен исторически роман, който ни пренася в едни от най-тъмните за България години, за да възкреси от мрака на XVI век образа на българина Яков Крайков, ренесансов човек и първият български печатар. Оскъдна фактология? Мисията невъзможна? Не и за талантливото перо на Силвия Томова, чиято емпатия одухотворява пред очите ни един просветен и смел мъж" в невероятната атмосфера на Венеция. Мистерия и драма, потопени в красиво повествование.
Силвия Томова е автор на два сборника с разкази (Добър ден, Р.", Черни маслини и двама мъже") и на романите Кожа" и Тит от Никомедия". Носител е на първа награда от Националния конкурс за къс разказ Рашко Сугарев" (2007) и приза Книга на годината" на академия Либер" (2010). Нейни разкази са превеждани на хърватски, полски и белоруски. Премиерата на Тит от Никомедия" на сръбски език през 2013 г. стана част от културната програма по отбелязването на 1700 години от подписването на Миланския едикт в гр. Ниш.
Докато пишех романа, непрекъснато се учудвах от тайната на творчеството. Реални факти, взети от живота, се превръщаха в измислица пред очите ми. Те губеха своите ясно очертани истини и лъжи, разменяха местата си или се преобразяваха в нещо, никога не съществувало в действителния живот. Но имаше нещо още по-странно - всички факти, предугадени или измислени от мен и написани на белия лист, само след няколко месеца се случваха в действителност на моите прототипи. В един момент спирах да пиша, изчаквах, за да проверя дали написаното наистина ще се сбъдне, и после продължавах да измислям, като не преставах да превръщам и реалното в измислица. (Затова всички прилики с действителни лица и събития са случайни.) Накрая всичко така се обърка, изтече между пръстите ми и се случи, че вече не знам - ами аз съществувам ли и в кой свят? В реалния или в измисления? Може би и аз съм един Пинокио, създаден от някого, който често се поглежда в огледалото, за да види с колко носът му е пораснал след всяка написана глава от тази история. - Авторът
Има ли поколение на прехода, или то бе забравено, ако не и предадено? Милост за приятелите" е откровен роман, който се вглежда в съдбата на една обикновена момчешка банда от малко градче край морето. Момчета, които търсят, понякога наивно, своето място в един безсърдечен и объркан свят. Това е социално чувствителна книга, която започва като поглед през ключалката, за да разкрие неочакваната панорама на обещаното, но неслучило се по очаквания начин бъдеще. Макар и поставен във времевите рамки на прехода, романът надскача социалните и политически условности, за да разкрие същината на един свят, в който приятелството се размива, идеалите рухват, а спасението е разжалвано до физическо оцеляване.
Силвия Томова е автор на два сборника с разкази (Добър ден, Р.", Черни маслини и двама мъже") и на романите "Кожа", Тит от Никомедия" и Печатарят". Носител е на първа награда от Националния конкурс за къс разказ Рашко Сугарев" (2007) и приза Книга на годината" на академия Либер" (2010). Нейни разкази са превеждани на хърватски, полски и белоруски. Премиерата на Тит от Никомедия" на сръбски език през 2013 г. стана част от културната програма по отбелязването на 1700 г. от подписването на Миланския едикт в гр. Ниш. През 2016 г. романът Печатарят" получи пет номинации в национални конкурси и е удостоен с наградата Ваня Константинова - 2016".
Нощта е също слънце (второ издание)
Почина съпругът ми Костадин Чонов и аз имах два пътя: или да се отдам на болката, или да грабна топче бели листа, за да се спася от самотата. Избрах втория път и дадох посока на онова, което най-често и най-ярко ме свързваше със съпруга ми цели 48 години. С Божията милост - успях. Написах стихосбирката "За теб", две детски книги от поредицата "Малката Божана" и романа "Нощта е също слънце".
За мен беше важно да напиша роман за любовта - онази голямата, истинската, защото любовта все повече ще изчезва в нашето съвременно материализирано общество. А мен (надявам се и вас) любовта ни е държала будни, живи, изправени, дори в случаите, когато съдбата ни е заключвала с катинар в орбита, различна от желаната - тема на романа.
"Нощта е също слънце" е роман за любовта, за човешките взаимоотношения в едно оръфано оскърбително време, на което всички принадлежим. Жесток и истински роман.
"Невидими" е роман за неприемането на различните, в който деца съчиняват родителите си. Млада жена, отраснала в Дом за изоставени деца, се опитва да превъзмогне травмите от детството си. След поредица от раздели среща Дара - изоставено дете, в което разпознава себе си като малка. Привързва се към нея и решава на всяка цена да намери начин да ѝ подари живота, който тя самата никога не е имала. Това е роман за хората в периферията на обществото. Различни сюжетни линии се преплитат, за да разкажат една обща история: на невидимостта.
"Невидими" получи съпътстваща награда в категория проза за дебютна литература Южна пролет 2018 г. и Номинация за Роман на годината на "13 Века България 2018"! Книгата спечели наградата на "Перото" в категория дебют на церемония, проведена на 1 ноември 2018 г.
Естествен роман (специално издание)
Този роман нямаше да бъде възможен в друго десетилетие освен в това на 1990-те. Векът беше млад в последните си години, паднаха стени, езикът се отвори, всичко изглеждаше възможно и постижимо, започваше отначало. Така ни се случи, да бъдем млади за последен път през 90-те. Да минем през цялата им мизерия. И през цялото им възхитително усещане за свобода и общност. Там някъде имахме и загубихме жени и приятели, смисъл и надежда. Нашите балади и разпади бяха част от едни по-големи разпади, които също са част от книгата. На 90-те с любов и омерзение е посветен този роман. И благодарен. - Георги Господинов
"Естествен роман", от излизането си през 1999 и досега, не е преставал да вълнува различни поколения читатели. В този смисъл той е "щастлива книга", както пише в послеслова си Бойко Пенчев. Преведен е по цял свят на повече от 20 езика, с отзиви в Ню Йоркър, Таймс, Гардиън и други световни издания. Част от тях публикуваме в края на книгата като свидетелство за отзвука, който един български дебютен роман може да предизвика у нас и по света.
Островът в небето е разкошен нов курорт, към който се стичат туристи от целия континент. Пълен е с изискани ресторанти и хотели, басейни и клубове, до които отвеждат приятно подрънкващи рикши. Най-нашумялата атракция, издигната в дъното на зрелищен търговски булевард, е огромен неонов цирк, билетите за който винаги са разпродадени. Островът е споделено преживяване - там се преплитат безброй култури и интереси и всеки намира своето място, колкото и различен да се чувства.
Ния, млада адвокатка, не харесва тълпите и не може да си обясни защо Островът е толкова популярна дестинация. Налага се да го посети служебно, заедно с брат си Емил, и двамата да разрешат мистерия с отвлечени деца, но вместо това се захласват по удоволствията, които курортът предлага. Заобиколени от изкушения и опиянени от вниманието, което получават, те започват да търсят себе си и това все повече ги отдалечава един от друг.
Основното усещане в Островът в небето" е за всеобщо безразличие. Това е роман за отчуждението от света, за невъзможността да се впишеш в него, освен ако не приспиш съвестта си.
Една жена се наслаждава на идилично лято със семейството си във вила край границата. Но идилията е разрушена с появата на непознато момче. Кое е то? Откъде е? Какво търси?
Между Ааз и Теа, между реалност и добри намерения, хора от различни земи разказват историите си. Въпросите са много, а отговорите може би не са тези, на които са се надявали или очаквали. Невидимите нишки на съдбата се оказват по-заплетени и повеждат героите на романа по пътя на човечността и опрощението.
Радостина А. Ангелова е автор на романите Виенски апартамент" (2012, номиниран за наградите Елиас Канети" и Наградата на София"), Имаго" (2013) и Обратната страна" (2014). Пише поезия и разкази, с които участва в многобройни сборници. Печели Втория Европейски конкурс за поетична книга на английски език с ръкописа "The Colours of the Old Lady" (2011). Влиза в класациите на 100-те най-креативни хайку автори в Европа за три поредни години (2010-2012). Член е на международната хайку фондация (The Haiku Foundation).
В сайта на Market.dir.bg ще откриете голямо разнообразие от артикули (продукти за здраве и красота, за дома, дрехи, обувки, аксесоари, стоки за деца и домашни любимци, храни и напитки), като при регистрация и първа покупка над 50 лв. получавате 15 лв. отстъпка! Безплатна доставка за поръчки над 150 лв.