ГОЛЕМИТЕ МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Художникът със скиптър за духовна власт над народа си
130 години от смъртта на Ян Матейко
Автор : / 3717 Прочита 1 Коментара
"Битката при Грюнвалд", худ. Ян МатейкоВ Краков има художествена академия на неговото име. Той е признат за национален художник на Полша. Но извън границите на страната е малко познат, въпреки че е космополитна личност за времето си, носител на званията Кавалер на Почетния легион на Франция (1870), на австрийския Kunstmedaille (1887) и на папския Орден на Пий ІХ (1883).
Полският художник Ян Матейко е майстор на мащабни платна на историческа тематика. През 1865 година е награден със златен медал от парижкия Салон за Проповедта на Скарга. Две години по-късно, на Парижкото изложение - със златен медал първа степен.
А знаете ли, че именно той е авторът на платното "Владислав III Варненчик в Битката при Варна"?
„Владислав III Варненчик в Битката при Варна“? - ракурс, худ. Ян Матейко
Ян Матейко е роден на 24 юни 1838 година в Краков, в семейството на чеха Франтишек Ксавер Матейко и Йоанна Каролина Росберг, от рода на полонизирани германци. Въпреки смесения произход на родителите му, в дома на семейството витае полски патриотичен дух и съпричастност към борбата за национална независимост на Полша.
Ян Матейко учи живопис в Академията за изящни изкуства в Краков, и още като студент се проявява като любител на историческата живопис. През 1858 година получава стипендия за специализация в Мюнхен и Виена.
Завръщайки се обратно в Полша, става част от авангарда на полските живописци и на краковската бохема, представлявана от художници, писатели, историци и философи.
Интересът му към историята го среща с видния историк и един от основателите на Краковската историческа школа - Юзеф Шуйски. Това познанство обогатява познанията му по история.
През 1873 година Ян Матейко получава предложение да стане директор на Академията за изящни изкуства в Краков. От тогава до края на живота си той изпълнява достойно тази длъжност, създава плеада видни полски художници и неслучайно днес академията носи неговото име. Сред студентите му са водещи имена в полската модернистична живопис като Яцек Малчевски и Станислав Виспянски.
Самият Матейко участва в обновяването на много старини от национално значение за Полша. Сред тях са готическият олтар на Вит Ствош, Вавелският дворец и Мариацката катедрала в Краков.
За последната изготвя сам проектите за витражи, като се придържа към традиционната техника на това изкуство в Полша. За работата си, през 1878 година бива награден от кмета на Краков със скиптър. Символното значение на този скиптър е, че той се дава на човек със заслуги, като израз на признание и доверие, че той може да упражнява духовна власт над народа, лишен от собствена държава. Това е голяма чест за художника, защото както вече споменахме, неговото семейство е съпричастно с националната идея и я предава на сина си Ян.
"Стефан Батори в Псков", худ. Ян Матейко
Най-известните платна на Ян Матейко са: "Станчик" (1862), "Проповедта на Скарга" (1864) и "Рейтан пред варшавския сейм през 1773 година" (1866). Сюжетите им са свързани с историческата сага, довела до подялбата на Полша от Русия, Прусия и Австрия.
След краха на т.нар. Януарско въстание в Полша, Матейко създава редица платна, прославящи най-значимите моменти от историята на страната: "Люблинската уния"(за обединението между Полша и Литва,1869), "Битката при Грюнвалд" (1872 - 78), "Собиески при Виена" (1883), "Конституцията от 3 май" (1891) и др.
"Конституцията от 3 май 1791 г." , худ. Ян матейко
Ян Матейко не е просто добър художник. В картините му има исторически контекст, който демонстрира едно задълбочено познаване на събитията, които отразяват. Художникът акцентира върху детайлите по начин, който ги прави забележими в мащабните му платна. Така постига въздействащ драматургичен ефект - картините му наподобяват театрална сцена.
Ракурс от "Рейтан, или Падането на Полша", худ. Ян Матейко
Матейко е автор на повече от 300 "мащабни платна история", както отбелязва един критик. Много историци търсят в картините му посланията на предишните поколения и с възхищение откриват обективните концепции на историка и патриота Матейко в тях. Заслужава огромно уважение умението на автора да представя събитията в тяхната причинно-следствена връзка, по един въздействащ изобразителен начин.
"Рейтан, или Падането на Полша", худ. Ян Матейко
Освен на историческа тема, Ян Матейко е автор на много творби на религиозна и алегорична тематика, на много портрети, рисунки и скици.
Художникът умира на 1 ноември 1893 година в Краков - градът, в който учи, преподава на младите опита си и рисува. Навършиха се 130 години от смъртта на този невероятен майстор на изобразителното изкуство.
"Zaprowadzenie chrześcijaństwa", худ. Ян Матейко
През пролетта на 2021 година за първи път в историята в National Gallery, благодарение нa Полския културен институт, бе представена монументалната му творба "Николай Коперник в разговор с Бог".
Тя е силно въздействащо произведение на изкуството с впечатляващи размери и рядко напуска дома си в Collegium Novum на Ягелонския университет.
"Николай Коперник разговаря с бог", худ. Ян Матейко
Картините на Ян Матейко говорят сами по себе си за невероятния му талант, но според критиците тяхната тематична ограниченост - в рамките на националната история на Полша, ги правят по-малко любопитни за широката публика по света.
Въпреки това, майсторското им изпълнение, впечатлява всеки, който ги е видял. Матейко е добре познат на познавачите и почитателите на историческия жанр в живописта в цял свят.
Еми МАРИЯНСКА