Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

20 пана с красиви фотографии разказват за съкровищата на старата столица на Полша

"СЪКРОВИЩАТА НА КРАКОВ"

20 пана с красиви фотографии разказват за съкровищата на старата столица на Полша

Документалната изложба за Краков в Музейния център за съвременна история на ул. "Ангел Букорещлиев" 14 в Пловдив, може да бъде разгледана до 30 април

Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив

Още Полша купи 14 творби на Марк Шагал за Националния музей във Варшава

Полша купи 14 творби на Марк Шагал за Националния музей във Варшава

Експозицията, подредена в Музейния център за съвременна история на ул."Ангел Букорещлиев" 14 в Пловдив показва в 20 пана 90 произведения на изкуството, архитектурни паметници и обекти на нематериалното културно наследство, свързани с красивия полски град Краков.

Селекцията съдържа информация в снимки и текст за значими обекти и произведения, оценени високо заради културната им стойност, а някои от тях - шедьоври.

Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив

Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив

Документалната изложба "Съкровищата на Краков" в Музейния център за съвременна история на ул."Ангел Букорещлиев" 14 може да бъде разгледана до 30 април.

Ивона Якушко-Дудка - съветник в Посолството на Република Полша, и.д. директор на Полския културен институт в София, доц. д-р Стефан Шивачев - директор на Регионалния исторически музей в Пловдив и Пламен Панов - заместник-кмет по култура, археология и туризъм на община Пловдив откриха изложбата "Съкровищата на Краков".

Сред гостите на откриването бе и председателят на Общински съвет Пловдив - инж. Александър Държиков. Вечерта започна с изпълнения на Девическа хорова формация "Евмолпея" с диригент Алия Хансе и музикален съпровод Йорданка Иванова, които впечатлиха и развълнуваха публиката и гостите. След като направи своите встъпителни думи и представи гостите, домакинът доц. д-р Стефан Шивачев прочете поздравителен адрес от Кмета на Пловдив Здравко Димитров.

Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив

Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив

Изложбата бе представена от г-жа Ивона Якушко-Дудка. Експозицията е разделена на осем хронологични части: Началото (преди 989 г.), Принц и епископ (989-1257), Градът (1257-1493), Разцвет (1493-1655), Упадък (1655-1794), Духовна столица (1794-1918), Кратко столетие (1918-1989) и Eпилог (след 1989). Историята на Краков допълват още четири пана: Хълмът Вавел, Университетът, Еврейският Краков и Краковската идентичност.

Още 100 години независима Полша, 100 причини да я опознаете

100 години независима Полша, 100 причини да я опознаете

Изложбата е своеобразен разказ за Краков - милионен град в сърцето на Европа, старата столица на Полша - люлка и пантеон на полските крале, важен център в Централна Европа през средновековието, град на папата и бохемата, на науката с един от най-старите университети в Европа. Град на музеите, но и на младостта - подчерта г-жа Дудка. В Краков има 26 висши учебни заведения и по тази причина при население от 767 000 души, в града живеят около 200 000 студенти.

В залите на изложбата (Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив)

Космополитен векове наред, мултикултурен и отворен към идеи отвън, Краков остава най-полският от полските градове със съвременна метрополия, който ползва потенциала на културното си наследство. През 1978 г. той е първият европейски градски комплекс, включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. През 2000 г. Краков беше Европейска столица на културата.

Г-жа Ивона Якушко-Дудка разказа и за три забележителни неща, с които Краков се гордее. Папа Йоан Павел II, който е бил епископ на града и е първият папа, който не е италианец в 450 годишната история, забележителният еврейски квартал, в който е сниман филма "Списъкът на Шиндлер" и краковските гевречета със сол, които се правят само и единствено там.

Още Магьоснически концерт на възглавници с виртуозно дуо от Полша

Магьоснически концерт на възглавници с виртуозно дуо от Полша

"Замисляйки се какви са приликите между Краков и Пловдив, намирам толкова общи неща. Разбира се, и двата града са били Европейска столица на културата, а това означава че споделяме общи ценности. Бих искал да акцентирам на това, че имаме обща мисия по опазване на културното наследство и гордо успяваме да я защитаваме заедно и успешно. Краков е част от семейството на ЮНЕСКО, има прекрасен подземен музей на площ от почти 3 дка.

Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив

На откриването на изложбата (Източник: Музеен център за съвременна история - Пловдив)

Епископската базилика на Филипопол в Пловдив е световен музей на площ от 2 дка, който съвсем скоро ще стане част от ЮНЕСКО. Много са общите неща, сътрудничеството ни има богата история и аз вярвам, че след пандемичните две години, тази изложба ще е само началото на още съвместни инициативи в областта на културата. Пожелавам успех на изложбата", каза в приветствието си заместник-кметът Пламен Панов.

Още "Отново съм тук" спечели Голямата награда на Фестивала в Краков

"Отново съм тук" спечели Голямата награда на Фестивала в Краков

Още Произведение на Искра Благоева стана част от Музея за съвременно изкуство в Краков

Произведение на Искра Благоева стана част от Музея за съвременно изкуство в Краков

Още Голяма неизвестна пред съкровищата на "Нотр Дам"

Голяма неизвестна пред съкровищата на "Нотр Дам"

Още В Националния исторически музей се открива изложбата "Съкровищата на Земята"

В Националния исторически музей се открива изложбата "Съкровищата на Земята"

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия

Прочутата фотография е озаглавена "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш

Гьоте-институт България и Софийска градска художествена галерия представят: "Хелга Парис. Фотографии"

Официалното откриване ще е в четвъртък от 18:00 часа, в присъствието на кураторката Инка Шубе

Незабравените читалища на София

Една изложба на Програмата

Хелга Парис - палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години

Изложбата ще бъде представена в периода 19 септември - 24 ноември в Софийската градска художествена галерия

Визуалната история на Миколаив: Татуировки на войната

Изложбата, реализирана с подкрепата на Посолството на Украйна в България, отбелязва Деня на независимостта на Украйна и може да бъде разгледана от 23 август до 23 септември 2024 г.

София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в Dot Sofia