АРХИВНИ КАДРИ
"Строителни войски" на Гаро Кешишян: Впечатляващо документално фотографско свидетелство
Изложбата е създадена в сътрудничество с автора специално за пространството на галерия "Синтезис" и включва 92 фотографии, заснети в периода 1983-1995 г. Тя повдига темата за рядко коментирана държавна практика от близкото минало - трудовата повинност в България
Редактор : / 726 Прочита 2 Коментара
Фотография на Гаро Кешишян от изложбата „Строителни войски“ (Източник: Галерия "Синтезис")Деветдесет и две фотографии, заснети в периода 1983-1995 г., ще бъдат част от изложбата "Строителни войски" на Гаро Кешишян.
Експозицията ще бъде открита на 5 декември в столичната галерия "Синтезис" в присъствието на автора, Рафаело Казаков и директорът на дирекция ЛИК в БТА доц. Георги Лозанов, съобщават домакините на събитието.
Куратор на изложбата е Надежда Павлова, а публиката може да види фотографиите до 15 февруари 2025 г.
По думите на екипа изложбата "Строителни войски" на Гаро Кешишян е едно от най-значимите дългосрочни, документални изследвания в българската фотография.
"Изложбата е създадена в сътрудничество с автора специално за пространството на галерия "Синтезис". Тя включва 92 фотографии, заснети в периода 1983-1995 г., и повдига темата за рядко коментирана държавна практика от близкото минало - трудовата повинност в България. Чрез снимките си Гаро Кешишян създава пространство за емпатия и лична връзка с трудоваците, разкривайки човешката страна на тяхното ежедневие", посочват организаторите.
Райна Власковска е носител на Националната награда за фотографско изкуство "Анастас Карастоянов"
"С много усилия печелех доверието на момчетата, които снимах. Именно това доверие ми позволи да пресъздам тяхната ежедневна битка да съхранят човешкото в себе си въпреки нечовешките битови и работни условия. В целия цикъл е видна крещящата етническа дискриминация, която е в основата на комунистическите и посткомунистически строителни войски в България. Но най-силната движеща сила, която ме караше да се връщам отново с фотоапарат при тях, беше състраданието ми към тези момчета, чиято единствена вина бе къде и кога са се родили", разказва Гаро Кешишян.
Фотографиите, показани в изложбата, са отпечатани след реставрация на оригиналните негативи, извършена от Виктор Герасимов. Те са съхранени във времето благодарение на фотографа, колекционер и приятел на автора - Рафаело Казаков.
"Серията "Строителни войски" естествено се вписва в жанра на световната "хуманистична фотография". В този стил авторът използва фактите в тяхната естествена светлина, за да пресъздаде неманипулирана, но неизбежно пречупена през неговия поглед двуизмерна реалност. Тази реалност съчетава наистина случилото се, избирателността на артиста и емоциите, които рикошират между субекта и обекта на изображението", казва той.
Гаро Кешишян е роден през 1946 г. във Варна, където живее и работи до днес. През 1970 г. се дипломира във Висшия машинно-електротехнически институт - Варна. Започва активна фотографска дейност през 1973 г. В периода 1971 - 1983 г. работи като инженер-технолог в Завода за дизелови двигатели "Васил Коларов", където заснема първите си серии "Леярната", "Снимки за спомен" и поставя началото на "Строителни войски" през 1983 г. След 1977 г., Гаро Кешишян експериментира в жанра на студийния портрет и работи по документални проекти. Печели редица престижни български и международни отличия; участва в десетки изложби в България и чужбина.
През 1988 г. негова колекция от диапозитиви е прожектирана на фестивала Rencontres d'Arles в Арл, а през 1989 г. получава покана да представи работата си в Университетската галерия "Шадай" в Токио. Важна година за Гаро Кешишян е 1990 г. Американските куратори Уенди Уотрис и Фред Болдуин включват негови фотографии в изложба на български автори представена в третото издание на фестивала FotoFest в Хюстън. Същата година фотографии от серията "Строителни войски" са включени от Шарл-Анри Фавро, директор на Musée de l'Élysée - Лозана, в амбициозна изложба със заглавие "L'année de l'est. Un air de liberté", в която участват още четирима български фотографи, заедно с имена като Йозеф Куделка, Томаш Томашевски, Сибиле Бергеман, Карл де Кайзер, Раймон Депардон и много други.
През 1994 г. той е един от четиринадесетте автора, включени от кураторката Иглена Русева в изложбата "Съвременна българска творческа фотография", с която се основава фотографска колекция в Националната художествена галерия, чиито следи се губят и към днешна дата тя е с неясна съдба.
През 2001 г. италианският колекционер Серджо Поджанела откупува 400 фотографски копия на Гаро Кешишян и представя автора в различни галерии във Венеция, Милано, Модена, Палермо и други градове в Италия. През 2016 г. галерия Синтезис показа изложбата "Гаро Кешишян от колекцията на Серджо Поджанела" с куратор Надежда Павлова.
По инициатива на колекционера през 2022 г. Гаро Кешишян е включен в изложбата "Канова: невинност и грях" в MART - Museum of Modern and Contemporary Art, Роверето, където фотографиите му са показани заедно с тези на Хелмут Нютън, Робърт Мейпълторп, Ян Саудек, Джоел-Питър Уиткин и др. Изложбата прави паралел между творбите на известния италиански скулптор Антонио Канова (1757 - 1822) и черно-бели актови фотографии на знаменити автори от 20-и век.
Част от серията "Строителни войски" е представена и в изложбата Behind Walls: Eastern Europe before 1989 по случай 20 години от падането на Берлинската стена в рамките на Noorderlicht International Photofestival в Грьонинген. Творби на Гаро Кешишян са включени в колекциите на различни институции: Националната библиотека на Франция, Musée de l'Élysée, както и в много частни колекции, включително колекцията на Рафаело Казаков, която бе представена в изложбата "Огледала и прозорци" през 2023 г. в галерия Синтезис.
Творчеството на Гаро Кешишян е публикувано в две монографии: Garo Keshishian (изд. Nicolodi, 2002) по повод изложбата му в галерия "Каза Зенобио", Венеция и "От упор" (изд. KPMD Консулт, 2021), в която са включени и диалози между фотографа и съставителя на книгата Красимир Машев. Гаро Кешишян е носител на Статуетката на Българска фотографска академия, присъждана за особени заслуги в българската фотография, а през 2019 г. му е връчена и Голямата награда на Варна за цялостното му творчество.