ИСТОРИЯ В ПЕПЕЛ
Голяма неизвестна пред съкровищата на "Нотр Дам"
Най-лошото обаче беше избягнато. "Нотр Дам" още стои права, и това, което ни утешава, е единодушната реакция на целия свят
Редактор : / 7679 Прочита 15 Коментара

Съдбата на много от съкровищата на "Нотр Дам" е неясна след пожара, опустошил вчера 850-годишната катедрала, съобщи в. "Дейли мейл", цитирана от БТА.
Експерти изследват днес катедралата, за да установят кои творби и реликви са спасени.
Кметът на Париж Ан Идалго обяви, че най-ценната реликва - Тръненият венец, за който се говори, че е носен от Исус на кръста, е изнесен на безопасно място снощи. Парижки медии съобщиха, че свещеникът на парижките пожарникари е влязъл с тях, за да помогне да бъде спасен Тръненият венец. Неизвестна е обаче съдбата на парчето от кръста, за който се смята, че е от христовото разпятие и на пироните от него.
Малко парченце от Трънения венец беше в кулата-стрела и затова вероятно е изпепелено. В нея бяха още две реликви - от Свети Дени и Света Женвиев.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Има опасения за витражите от 13-и век и за великолепния орган. Северният витраж изглежда добре, няма признаци за счупени стъкла. Състоянието на другите витражи обаче е неясно. Професорът по архитектура Хулио Бермудес каза, че витражите в "Нотр Дам" са "наистина незаменими".
Ленената туника от 13-и век на крал Луи Девети, канонизиран като Свети Луи, е спасена, каза кметът на Париж. През 44-годишното си властване Луи Девети участва в кръстоносните походи и утвърждава ранни принципи на правосъдието, като презумпцията за невинност. Той е обявен за светец през 1297 г. и остава единственият френски монарх, получил тази чест. Луи Девети купува и Трънения венец.
Състоянието на картината "Тома Аквински, Изворът на мъдростта", нарисувана от Антоан Никола през 1648 г., е неизвестно. Неизвестно е и състоянието на картината с Дева Мария, вдигнала лице и ръце към небесата.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Големите картини не са пострадали толкова от огъня, колкото от дима, предаде АФП.
Камбаните на катедралата изглеждат здрави. Най-голямата от тях - Еманюел, е издигната в южната кула през 1685 г. Тя тежи повече от 23 тона.
Големият орган, чието изграждане е започнало през 1401 г., изглежда непокътнат. Той е обновен през 2013 г. за 850-годишнината на катедралата и има почти 8000 тръби, някои от които са от 18-и век.
Богато украсената преградата, която отделя местата за духовенството, също не е известно дали е оцеляла.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Не се знае и съдбата на статуята Мадоната и малкият Исус от 14-и век. Тя е едно от 37-те изображения на Богородица в катедралата.
Майските картини, наричани така, защото са дарявани на катедралата през май всяка година през 17-и и 18-и век, засега не са проверени.
Статуята от 19-и век на Свети Дени - светецът-патрон на Париж, не се знае дали е оцеляла.
Статуите на апостолите и евангелистите от покрива на катедралата миналата седмица бяха преместени за реставрация и оцеляха.
Статуята "Свалянето от кръста" от Никола Кусту изглежда невредима, но е заобиколена от отломки.
Повредените от пожара произведения ще бъдат реставрирани от специалисти на Лувъра, уточни АФП.