Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Статуята от Хераклея Синтика не е на бог Хермес, а на владетел, но обожествен

АРХЕОЛОГИЯТА ПРОГОВАРЯ

Статуята от Хераклея Синтика не е на бог Хермес, а на владетел, но обожествен

"Може да не е от Втори век, а да е около 200 години по-рано, тоест около новата ера", каза проф. Вагалински, след като находката бе пренесена в музея в Петрич

Статуята показа лицето си - не е бог, а владетел. Снимка: Archaeologia Bulgarica, Фейсбук

Статуята, която археолозите откриха преди дни в античен град Хераклея Синтика край Петрич, беше успешно пренесена в Историческия музей в Петрич.

Мраморният бог разкри лицето си изцяло, макар и за малко - преди да го опаковат за безопасно транспортиране, и се разбра, че става дума за античен човек, а не за божество.

Още Голяма мраморна статуя откриха археолози в античния град Хераклея Синтика

Голяма мраморна статуя откриха археолози в античния град Хераклея Синтика

Още снимки вижте ТУК>>

Оказа се, че най-вероятно това не е мраморно изображение на бог Хермес, както първоначално предположиха археолозите, а на реален човек, който е живял и управлявал по онова време.

"Лицето е изключително интересно и навежда към идеята за портретни черти на владетел, изобразен като бог", бе първият коментар на проф. Вагалински, съобщават на страницата си от Archaeologia Bulgarica във Фейсбук.

Тепърва учените ще установяват кой би могъл да е този местен владетел. До новото заключение археолозите са стигнали, след като са огледали отпред, както и цялото лице.

Статуята от Хераклея Синтика. Снимка: Archaeologia Bulgarica, Фейсбук

Още Министър Найден Тодоров за Хераклея Синтика: Откритието е от огромно значение не само в национален, но и в световен мащаб

Министър Тодоров за Хераклея Синтика: Откритието е от огромно значение в национален и в световен мащаб

"Статуята може да не е от Втори век, а да е около 200 години по-рано, тоест около новата ера. И даже не Хермес, а да е образ на владетел или на някакъв много важен човек. Има такива около новата ера и малко преди това", каза проф. д-р Людмил Вагалински пред БТА.

"И аз трябва да се опитам да видя кой е този човек, но трябва време за това", добави той. "Лицето, главата и носът на статуята са доста запазени и се вижда изражението, а това е изключително. Много малко са такива примери", каза още ръководителят на разкопките.

Още Археологът Людмил Вагалински, чийто екип откри римската статуя на Хераклея Синтика пред Dir.bg

Археологът Людмил Вагалински, чийто екип откри римската статуя на Хераклея Синтика пред Dir.bg

Статуята ще остане в Историческия музей в Петрич, а утре ще пристигне и реставратор.

"Следващата седмица, заедно със специалисти от София, ще се опитаме да я изправим, най-добре на мястото, на което ще бъде, за да може реставраторът да работи около нея и да я почисти и консервира", каза Вагалински.

"Най-трудното мина, беше много притеснително, успяхме да я повдигнем с механизми, без да я нараним, да я опаковаме, да я извадим, да я вкараме преди това в специален сандък. Един много добър отбор от археолози, Общината, много добри специалисти от Петрич и от София", коментира ръководителят на разкопките.

Прилежно опакована и обезопасена, находката вече не е в клоаката на античния град, а в музея. Снимка: БТА

Заради размерите и тежестта ѝ от близо един тон, процесът по опаковане и изваждане на ценната скулптура се оказа доста сложен. Нужни бяха шест дни, специален сандък, кран и много късмет, за да бъде извадена, предаде БНТ.

Мраморната статуя беше открита преди седмица в подземния канал на града Клоака Максима в Хераклея Синтика и учените не са очаквали да намерят нещо там.

"В този район, където е големият канал, основната ми грижа е как да запазим античните градежи, които сме разкрили преди шест години, коментира в първия ден, когато беше открита находката", каза веднага след откритието ръководителят на екипа археолози проф. Вагалински.

Още Започна подготовката за пренасянето на статуята, открита наскоро в античен град Хераклея Синтика край Петрич

Започна подготовката за пренасянето на статуята, открита наскоро в античен град Хераклея Синтика край Петрич

Статуята беше намерена, след като отвориха решетките на канала, които са сложили за безопасност и да проверят какво е състоянието му.

"Почиствайки много внимателно, за да установим какво е състоянието на стените, се видя мрамор, разказа проф. Вагалински. След като са продължили с почистването, започнала да се очертава и статуята.

Статуята е по-голяма от човешки бой. Снимка: БТА

Проф. Людмил Вагалински предположи, че най-вероятно тогавашните жители на Хераклея Синтика са прибрали статуята в канала, защото тя е била подпряна до стената. Той предположи, че изображението е на бог Хермес.

Археолозите изпратиха мраморната находка на сигурно място. Снимка: БТА

"Откритието е от огромно значение не само в национален, но и в световен мащаб. Това, което се вижда тук, е изключително и показва на какво сме наследници", коментира министърът на културата Найден Тодоров, който отиде на място при археологическия екип. Министерството осигури и допълнителни 300 000 лв. за разкопките и проучванията в античния град.

Още Подновяват проучванията на античен град Хераклея Синтика край Петрич

Подновяват проучванията на античен град Хераклея Синтика край Петрич

Още Оброчната плочка на Тракийския конник от разкопките на Хераклея Синтика е "Откритие на 2023"

Оброчната плочка на Тракийския конник от разкопките на Хераклея Синтика е "Откритие на 2023"

Още Античните скулптури от Хераклея Синтика станаха три

Античните скулптури от Хераклея Синтика станаха три

Още Части от антично оръжие са сред находките в Хераклея Синтика

Части от антично оръжие са сред находките в Хераклея Синтика

 

Коментирай7

Календар

Препоръчваме ви

Голяма мраморна статуя откриха археолози в античния град Хераклея Синтика

"Статуята е на божество и е много добре запазена", съобщи ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински

Министър Тодоров за Хераклея Синтика: Откритието е от огромно значение в национален и в световен мащаб

300 000 лв. осигури Министерството на културата за проучването на Античния град край Петрич, един от 7-те приоритетни археологически обекта, където преди дни бе открита уникалната статуя на бог Хермес

Започна подготовката за пренасянето на статуята, открита наскоро в античен град Хераклея Синтика край Петрич

Взети са точните ѝ размери и е инсталирана специална метална конструкция, така че безценната скулптура да бъде възможно най-безопасно повдигната и опакована, а след това превозена до Историческия музей в Петрич

Бронзов меч на Рамзес Велики е намерен в древноегипетска казарма

Крепостта, която днес се намира в египетската област Бухейра, е била част от защитната линия на северозападната граница на Древноегипетската империя

Демонстрация на олтар за кървави жертвоприношения на Перперикон направи проф. Николай Овчаров

По думите на археолога най-вероятно това е бил олтар за подземните богове

Проф. Овчаров ще представи на Перперикон новооткрити тракийски олтари за кървави жертвоприношения и гадателства

"Най-ранните жертвоприношения са правени преди 3000-3200 години, още в края на бронзовата и началото на желязната епоха, функционирали са много дълго време", обяснява професорът