ГОЛЕМИТЕ МУЗЕИ НА БЪЛГАРИЯ
В Националния исторически музей се открива изложбата "Съкровищата на Земята"
Съвместната експозиция на НИМ и НМ "Земята и хората" представя уникални скъпоценни артефакти
Редактор : / 2115 Прочита 0 Коментара
Изложба "Съкровищата на Земята", НИМ и НМ "Земята и хората" - икона Стеатит (Снимка: НИМ)На 25 март (понеделник) 2019 г., в 11:00 часа в Кръгла зала в Националния исторически музей ще бъде открита изложба "Съкровищата на Земята". Тя се реализира съвместно от Националния исторически музей и Националния Музей "Земята и хората". За първи път ще бъдат представени изящни артефакти и връзката между природното и културно наследство.
В изложбата са показани древни сечива и уникални артефакти, заедно с природни кристали на скъпоценни камъни и минерални суровини, използвани от човек от най-дълбока древност. Тя включва над 125 броя минерални образци - най-впечатляващите от постоянната експозиция и непоказвани до момента експонати от фондовете на НМ "Земята и хората".
Изложба "Съкровищата на Земята", НИМ и НМ "Земята и хората" (Снимка: НИМ)
Посетителите ще имат възможност да видят едни от първите метални сечива от Дуранкулак, изработени от самородна мед. Централно разположена в залата ще бъде Архиепископска митра (корона) от Охрид, изработена във Венеция, в началото на XVIII век. Уникалната нефритена плочка за колан, открита през 2017 г. от директора на НИМ, доц. д-р Бони Петрунова при разкопки на нос Калиакра ще заеме заслужено място в изложбата. Красивият художествен предмет от бял нефрит, датиран от XIV век, най-вероятно изработен в Китай, по време на династията Юан е използван като катарама в униформата на воини монголи.
В изложбата са представени и най-голямото късче злато от България, от района на Етрополе и самородното злато от река Огоста, доказателство за богатството на българските земи. Злато, което е послужило за изработване на уникални изделия още преди 6000 г.
Сред експонатите от НИМ посетителите ще могат да видят иконата от Охрид "Дванадесетте господски празници" от ХІІ век и втора половина на ХІV век и Мощехранилницата на Св. Матрона от началото на XVII век.
Изложбата "Съкровищата на Земята" ще представи още кварц от Бразилия, образувани в течение на милиони години в огромни кухини на земните недра, както и природни и обработени образци от диамант, изумруд, гранат, рубин, топаз, аквамарин, цитрин, опушен кварц, аметист, турмалин, нефрит, родонит, тюркоаз, и др. Сред акцентите са находки от знаменити находища от цял свят - Мозамбик, Пакистан, Зимбабве, Шри ланка, Армения, Русия, Украйна и др.