Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

За първи път показват съкровището от Калиакра

НОВИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ

За първи път показват съкровището от Калиакра

Националният исторически музей излага ценни археологически находки от 2018 г.

За първи път ще бъде показана част от стотиците златни и сребърни монети, както и накити от средновековното съкровище от крепостта Калиакра, открито през това лято от екипа на доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.

Още Директорът на НИМ доц. Бони Петрунова: Живеем в Третото царство, защото нашият монарх не е детрониран

Директорът на НИМ доц. Бони Петрунова: Живеем в Третото царство, защото нашият монарх не е детрониран

Ценните експонати са реставрирани и консервирани и ще бъдат представени в рамките на тематичната изложба "Археологическите открития на Националния исторически музей". Обекти, съкровища и проучватели през 2018 г.", с която по символичен начин ще бъде закрита археологическата година в Националния исторически музей.

Така ще бъде възстановена и позабравената практика музеят да показва пред широката публика находки, излезли от земните пластове в годината на откриването им.

Изложбата ще бъде открита на 13 декември от 11 часа в НИМ.

Неин куратор е проф. д-р Иван Христов - зам.-директор по научно-изследователската дейност на Националния исторически музей.

В богато аранжираните витрини ще бъдат изложени най-значимите от над 400-те движими културни ценности, открити през годината. Върху специално изработени постери ще бъдат илюстрирани детайли от археологическите обекти.

Археологическата 2018-а година на Националния исторически музей бе изключително богата, благодарение най-вече на усилията на научните ръководители: доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, д-р Маргарита Попова, докторант Виолина Кирякова, Мартин Христов, Павлина Девлова.

"През 2018 г. музейните археолози от Националния исторически музей проведоха 21 теренни изследвания - 17 археологически разкопки, две теренни обхождания, две геофизични проучвания и едно теренно наблюдение", съобщава кураторът проф. д-р Иван Христов.

Проучванията бяха осъществени със средства на Националния исторически музей, на Министерството на културата, на частни спомоществователи и на местните общини. За мащаба на теренната работа, освен броят на експедициите, говори и фактът, че проучванията бяха осъществени на територията на цялата страна: по Черноморското крайбрежие, в Родопите, в Централна Северна и Северозападна България, в Плана планина, Витоша, Карловската котловина, Тракийската низина, София. Бяха проучени селищни могили, антични и средновековни крепости, надгробни могили и селища.

Откритите движими културни ценности ще обогатят фонда на музея, а резултатите от богатото археологическо лято за специалистите от Националния исторически музей ще бъдат обнародвани на страниците на музейните издания.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Емблематична картина на Магрит бе продадена за рекордна сума в Ню Йорк

Картината "Империята на светлините" на Магрит, нарисувана през 1954 г., беше продадена за рекордната сума след 10-минутно наддаване на вечерната разпродажба на "Кристис" на произведения от 20-и век

Десислава Минчева - "НАМИБ Пясъци - небе"

Изложбата е от 21-ви ноември до 11-ти декември 2024 в Арт Галерия Le Papillon

Изложба на Мисирков/Богданов и премиера в Зала 1 на НДК - програмата на "СТЕНИ" продължава

Художествената намеса на дуото по покана на Културния център ще превърне стъклените кубове на университетската галерия в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието

"Ева и рибите - живопис и пастел от Наталия Генова

Изложбата може да се разгледа до 23 ноември 2024 г. в галерия "Ракурси"

Картини на Караваджо, на стойност 84 милиона евро, показват в Тимишоара

Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера