СТЕНИТЕ И ВРЕМЕТО
Изложба на Мисирков/Богданов и премиера в Зала 1 на НДК - програмата на "СТЕНИ" продължава
Художествената намеса на дуото по покана на Културния център ще превърне стъклените кубове на университетската галерия в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието
Редактор : / 38 Прочита 0 Коментара
Източник: Културен център на СУНай-интензивната седмица на СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност е зад гърба ни, но културната програма продължава с четири изложби и три прожекции, които ще разгледат темата за стените и времето преди 1989 г. от различни ъгли.
Вторник, 19 ноември, е първият ден на COMING SOON/ПРЕДСТОЯЩО ОТКРИВАНЕ - изложба на художниците и фотографи Борис Мисирков и Георги Богданов в галерия "Алма Матер".
Художествената им намеса по покана на Културния център ще превърне стъклените кубове на университетската галерия в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието. Заповядайте да посрещнем "светлото бъдеще" 35 години по-късно - на 1911 от 18.30 ч., в присъствието на авторите. Инсталацията може да бъде посетена до 6 декември.
Филмовата програма на фестивала включва две прожекции тази седмица. На 20 ноември, сряда, от 19.00 ч. в кино "Влайкова" ще бъде показан "Непримиримите".
Документалният филм на Торстен Кьорнер разказва за борбата на жените във ФРГ за място на политическата сцена през архивни записи от Бундестага и интервюта с протагонистките. Прожекцията е с вход свободен и е част от събитията на "Гьоте институт" и Посолството на Федерална република Германия в програмата на фестивала.
А на 22 ноември в Зала 1 на НДК е ред на "Берлингуер. Голямата амбиция", италиански исторически филм с българско участие, чиято премиера за страната е в рамките на "Киномания". Филмът е посветен на отношенията между най-голямата западна комунистическа партия - италианската, в лицето на лидера й Енрико Берлингуер, и съветският комунизъм отвъд желязната завеса, като засяга и предполагаемия опит за убийство на Берлингуер при посещението му в София през 70-те. На премиерата в София ще присъстват режисьорът Андреа Сегре и българският екип на филма, а билети могат да бъдат закупени оттук: https://epaygo.bg/1198102400
До 25 ноември в централното фоайе на СУ може да бъде видяна и фотоизложбата "По следите на Михайло Парашчук" с автор Стефан Щерев и куратор Иво Милев. Посветена на известния украински художник и скулптор, автор на архитектурната украса на десетки български сгради, включително Ректората на СУ, изложбата е част от събитията на Посолството на Украйна в програмата на фестивала.
Паралелно в "Гьоте институт" върви изложбата "Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш" на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова. Почерпена от теренно изследване и базирана на документални разкази, изложбата говори за преживяванията на българските емигранти в Германия. Тя ще приключи на 19 декември с разговор с авторите.
Последната изложба в програмата е "Строителни войски" на известния български фотограф Гаро Кешишян, който успява да получи достъп до поделенията за трудова повинност в периода 1981-1996 г. и да заснеме живота на трудоваците. По това време служещите там са предимно част от маргинализирани общности - българи от етническите малцинства, както и "неблагонадеждни" - криминално проявени и политически неудобни хора. Серията ще бъде показана за пръв път в пълния си вид от 5 декември в галерия "Синтезис".
Фестивалът ще бъде закрит на 10 декември с прожекцията на украинско-нидерландския документалния филм Nice Ladies в театралната зала на СУ. Прожекцията по случай Международния ден за правата на човека е в партньорство с Посолството на Кралство Нидерландия и Върховния комисариат за бежанците на ООН. Очаквайте подробности скоро.
Събитията са с вход свободен, с изключение на премиерата в Зала 1 на НДК. Вижте пълната програма на сайта на фестивала: walls.culturecenter-su.org/
СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност
Посветен на 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена, софийският Фестивал за европейска солидарност включва серия от разнообразни културни, художествени, публични и академични събития, организирани от български и международни партньори. Той практикува солидарността като взаимодействие и резонанс от разнообразни културни прояви. Тази година общата тема е "Стени" и фестивалът ще обсъди културните мостове, които ни свързват, но и старите и нови бариери, които ни разделят, чрез конференции, разговори и изложби, писателски срещи, концерти, пърформанси и прожекции. Целта на фестивала е да активира публичния дебат за ценностите на културната традиция, за свободата и демокрацията, обединяващи Европа.
Фестивалът за европейската солидарност се организира от Културния център на Софийския университет и сдружение "Център за четене и култура".