IN MEMORIAM
Почина Дмитрий Врубел, авторът на "Целувката на дружбата" между Брежнев и Хонекер на Берлинската стена
През последните години художникът прави виртуални изложби и метавселени и планира да създаде "Музей на събитията
Редактор : / 2672 Прочита 9 Коментара
Туристи в Берлин пред графитите "Братска целувка" на Дмитрий Врубел (Снимка: Getty Images)В Берлин на 62-годишна възраст почина художникът Дмитрий Врубел, автор на графитите "Братска целувка" между съветския лидер Леонид Брежнев и лидера на Германската демократична република /ГДР/ Ерих Хонекер и на много други известни творби.
В края на юни Дмитрий Врубел се разболява, вероятно от Ковид. На 14 юли на страницата на художника във Facebook е публикувана негова снимка от болницата. Сърцето му не успява да се справи с болестта, включен му е апарат за подпомагане на камерното кръвообращение и е поставен в изкуствена кома. За това пише съпругата му, художничката Виктория Тимофеева в публикация от 17 юли.
През последните години Врубел прави виртуални изложби и метавселени и планира да създаде "Музей на събитията". Според него музеят е трябвало да бъде част от "изкуството за бързо реагиране", при което творбата е мемориален музей, посветен на важно актуално събитие и участниците в него, да съдържа детайли и подробности, хронология, различни интерпретации (в различни стаи) и исторически паралели.
Врубел иска да създаде музей, в който зрителите да могат сами да организират обиколки, публични лекции и срещи във всяка музейна изложба, както и да предават, снимат и правят видео оттам.
Той планира да създаде метавселена на "Прекрасната Русия на бъдещето", в която да има няколко различни конкурентни (и дори взаимно изключващи се) работни версии на устройството на страната "според Гудков, според Кудрин, според Ходорковски, според Навални, според Каспаров, според Гуриев". Врубел използва за образец модела на административната и политическата структура на ФРГ.
Дмитрий Врубел е роден в Москва през 1960 г. Учи в Московския държавен педагогически институт. През 1975 г. създава първата си творба - картината "Процесът на Пилат".
През 1983 г. е приет в Съюза на художниците на СССР.
През 1986 г. Врубел създава импровизирана галерия в апартамента си, а през 1987 г. става член на Клуба на авангардните художници (КЛАВА), в който членуват още Дмитрий Пригов, Лев Рубинщейн, Никита Алексеев и други художници.
През 1990 г. се премества в Берлин. През същата година рисува върху запазен фрагмент от Берлинската стена известната "Братска целувка", на която генералният секретар ЦК на КПСС Леонид Брежнев целува лидера на ГДР Ерик Хонекер, а надписът към нея гласи: "Господи, помогни ми да оцелея сред тази смъртна любов!"
През 2009 г. "Братска целувка" беше изтрита в рамките на реставрацията на стената по повод 20-годишнината от разрушаването й, но Врубел се съгласи да реставрира рисунката, припомня Би Би Си.
Графитът се превърна в една от най-известните улични рисунки в света.
През 2009 г. "Братска целувка" беше изтрита в рамките на реставрацията на стената по повод 20-годишнината от разрушаването й, но Врубел се съгласи да реставрира рисунката, припомня Би Би Си.
През 2010 г. Врубел е адвокат по делото срещу Юрий Самодуров, бивш директор на музея "Сахаров", и Андрей Ерофеев, бивш ръководител на отдела за съвременно изкуство на Третяковската галерия, които са обвинени в подбуждане на религиозна омраза заради организирането и провеждането на изложбата "Забранено изкуство 2006". Процесът е иницииран от православното движение "Народен съвет".
"За пореден път се оказваме в държава, в която държавата подкрепя една позиция и естетика, а другата нарича престъпна, и това е страшно", коментира тогава Врубел процеса.
Художникът се занимава активно с благотворителност. През 2004 г. той дарява голяма сума за създаването на детска школа по изкуствата в Беслан, а през 2007 г. спонсорира изграждането на сиропиталище в Суздал.