ЖЕНСКИ ОБРАЗИ
"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"
Изложбата е от 30 април до 20 юни 2024 г. Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова".
Редактор : / 376 Прочита 0 Коментара
Боряна Росса и Олег Мавроматти, р. 1972, р. 1965 Робот, революция, онанизъм!, 2004 (Източник: Галерия "Васка Емануилова")Изложбата включва 22 произведения на български художници от фондовете на Софийска градска художествена галерия, сред които Анета Дръгушану, Боряна Росса и Олег Мавроматти, Васка Емануилова, Мариела Гемишева, Севда Шкутова и други и обхваща широк времеви диапазон.
Селекцията представя употребата на "женския образ" в българското изкуство от втората половина на ХХ в. до наши дни и подчертава нетипичните роли, като например идеологическата употреба в изкуството след 1950 г. Същевременно представя жената като творец и илюстрира обръщането на традиционните позиции художник (мъж) - модел (жена).
В българското изкуство женският образ като символ на траура, съпротивата, устойчивостта активно присъства преди Втората световна война. Фигурата на скърбящата майка е една от най-разпространените метафори на рефлексията върху световните революции и тяхната човешка цена. Повечето автори от Дружеството на новите художници, към които спада и Васка Емануилова, работят с този аспект на женската фигура в своето, вече натоварено с нова социална мисия творчество.
Стоян Сотиров (1903-1984) По жътва (Източник: Галерия "Васка Емануилова")
През първите десетилетия на социализма (1950-1960-те) синтезът между народната традиция и влиянието на Парижката школа се изразява в един политически верифициран език, който извлича темите и сюжетите си от класиката и християнската традиция. "Майката" става емблема за паметта и травматичните исторически събития, но и за новата социална роля на жената, която ѝ възлага нови, дотогава присъщи на мъжете функции.
Като резултат от активната работа с биографията на Васка Емануилова изложбата представя социалистическата жена като активен участник в социално-политическите процеси от втората половина на ХХ в. и се фокусира върху работата на художниците или художничките с женския образ в неговия антиеротичен и антиестетизиращ аспект. Васка Емануилова работи почти изключително с жени модели и повечето ѝ творби са посветени на един отделен от контекста на времето женски архетип (Овчарка, Пастирка, Почивка и други).
Васка Емануилова (1905-1985) Овчарка, 1960 (Източник: Галерия "Васка Емануилова")
В изложбата нейният поглед е допълнен с примери на жени, равностойни участници в социалистическото изграждане, в произведенията на Стоян Венев, Вера Лукова, Стоян Сотиров и други автори от поколението ѝ.
Мариела Гемишева р. 1965 От цикъла “Out of myself”, 2002 (Източник: Галерия "Васка Емануилова")
Известна актуализация на темата е предложена с три съвременни позиции от фонда на СГХГ. Out of myself на Мариела Гемишева и Робот, революция, онанизъм! на Боряна Росса и Олег Мавроматти са емблематични примери за тази, широко застъпена в съвременното българско изкуство тема, която изложбата в галерия "Васка Емануилова" не претендира да изчерпва.
Мария Столарова (1925-2016) Бригадирка, 1959 (Източник: Галерия "Васка Емануилова")
Куратори на изложбата са Галина Декова и Галина Димитрова, уредници на галерия "Васка Емануилова".
Христо Песев (1923–2000) Права женска фигура (Източник: Галерия "Васка Емануилова")
"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите", 30 април до 20 юни 2024 в галерия "Васка Емануилова".
Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч.