МИНАЛО НЕСВЪРШЕНО
Изгубената България: Първият звънец в усмивки от старите ленти
Десет заповеди към учениците в минало несвършено време
Редактор : / 12501 Прочита 51 Коментара
Първият учебен ден в столицата, 1984 г. Снимка: Иван Григоров/Dir.bgВ своята поредица "Минало несвършено" Impressio ви поднася китки от неувяхващи публикации, писани отдавна, но звучащи актуално и днес. Ще изтупаме повяхналите страници, за да открием сред тях букети от думи, съхранени в хербария на времето. Думи, които не бива да бъдат забравяни.
Всички знаят, че 15 септември у нас е първият учебен ден. За едни ученици това е добре, за други - не чак толкова. За първолаците трепетът е най-голям. Започва нов етап в живота им.
Но защо е избрана датата 15 септември?
До 1921 г. учениците в България са се връщали в класните стаи на 1 септември. През 1919-а на власт у нас идва Александър Стамболийски заедно с партията му "Български земеделски народен съюз". Създадена като професионална организация на селяните у нас, тя съвсем очаквано съобразява политиката си с тяхното ежедневие и нужди.
Именно заради това през 1921 г. Стамболийски взима и решение за промяна на първия учебен ден и го измества с две седмици. Причината - за да може децата да помагат в прибирането на реколтата.
И така, вече близо 100 години, първият учебен звънец оживява класните стаи в средата на септември.
Много неща са се променили. За това ни разказват тези уникални кадри от "Изгубената България" и фоторепортера на Dir.bg Иван Григоров.
Много неща не са. За това пък ни кара да се замислим тази публикация във вестник "Мир" от 1942 г.:
Десет заповеди към учениците за тяхното държание в обществото
Въпреки досегашните предупреждения и изричната забрана на ученичките и учениците да се движат неприлично по улиците и да посещават локали, танцувални салони, както и филми, разрешени само за възрастни, а така също и да се носят небрежно облечени, констатирано е от всички полицейски власти, а така също и от граждани, че много ученици и ученички не спазват горните нареждания, във връзка с което, столичният полицейски комендант е издал следната заповед:
1. Забранява се на учениците да скитат по улиците без работа, а така също да се бавят вън от кварталите си зимно време повече от 19 часа, а лятно време от 21 часа, без да са придружени от родителите или настойниците си. Ученичките да се прибират един час по-рано.
Учители от българската гимназия в Солун, 1896 г.
2. Забранява се на учениците да пушат тютюн и да употребяват спиртни питиета; да играят на карти или каквито и да е други хазартни игри; да посещават кръчми, кафенета или други подобни заведения; да посещават други гостилници и сладкарници, освен ония, които са определени от училищната власт; да посещават балове, журове, танцувални курсове и кабарета; да посещават концерти, театрални и кинематографични представления и вечеринки, забранени за тях или да вземат участие в такива, без позволение от класния си наставник, макар и да са придружени от родителите или настойниците си; да носят със себе си разни украшения и каквито и да било оръжия; да разпространяват карти и ликове с безнравствено съдържание и др.
Надписана: “Долно Студенските възпитаници”, вероятно края на XIX век
3. Забранява се на съдържателите и управителите на кафенетата да допускат в заведенията си ученици, а още повече да дават възможност на същите да играят на карти, табла, моникс и пр.
Портрет на ученик на първия учебен ден, неизвестно къде, края на XIX век
4. Забранява се на учениците да повреждат частната и обществената собственост - дръвчета, цветя и засяти места в паркове, обществени места и градини.
Ученици от IV отделение със своята учителка, неизвестно къде, 1903 г.
5. Учениците и ученичките се задължават да уважават обществените власти и да изпълняват техните разпоредби.
Гимназистки от София, началото на ХХ век
6. Всички ученици и ученички трябва да носят строго установено униформено облекло, което винаги трябва да поддържат чисто и спретнато и без никакви външни украшения.
Ученички от Френския католически колеж в Русе, около 1912 г.
На учениците се забранява ходенето с разкопчани шинели, без колан и със смачкани и неприлично накривени шапки, да се закачат помежду си или отправят закачки по адрес на минаващите граждани; да се държат за ръце групово и да затрудняват движението по улиците, както и да застават по ъглите на къщите.
Участници в училищна театрална постановка, Варна 1926 г.
7. Забранява се на неученици и неученички да носят установените ученически униформи и знаци.
Ученици по време на занимания в час по ръчен труд, вероятно 20-те години на ХХ век, неизвестно къде
Ако при проверка някой укрие истинското си име или се назове с лъжливо, наказва се със запиране до два месеца.
8. Учениците и ученичките са длъжни да изпълняват всички нареждания на властта, отнасящи се до всички граждани. За такива нарушения от страна на същите, да се преследват на общо основание, като обикновени граждани. За всяко извършено такова нарушение, виновните да се задържат в участъците до съставяне на актовете. Наказанието да се налага по реда, установен в закона за Държавната полиция, като преписи от наказателните заповеди, заедно с личната карта на ученика, да се изпращат на директора на съответното училище за налагане и дисциплинарно наказание на провинилия се.
Ученическа снимка за спомен на замръзналия кей във Варна през 1929 г.
9. Всички полицейски органи при констатиране на провинение на ученици, по отношение на дисциплината и за прояви неподобаващи за положението им като учаща се младеж, да вземат личните им ученически карти и с писмо от участъка да се изпращат на директорите на гимназиите, в която учи ученикът, за наказание на провинения.
София, оркестърът на Първа софийска девическа гимназия, 1932 г.
10. Забранява се на полицейските органи, под лична тяхна отговорност, да уважават каквито и да е ходатайства от когото и да било за връщане на отнети ученически карти.
В-к "Мир", май 1942 г.
Снимки: "Изгубената България"/Иван Григоров, Dir.bg
Ученички от девическата гимназия във Варна, набор 1920 г., снимка от 30-те години на ХХ век
Ученици от I Б клас със своята учителка, Ихтиман, 30-те години на ХХ век
Ученици пазаруват в ученическа книжарница, 30-те години на ХХ век
Ученички от Втора девическа гимназия на въртележката в Борисовата градина, София 1936 г.
Гимназистки с учителя си, Оряхово, 1940 г.
Созопол, III Б клас на созополското училище, 1958 г.
София, 1981 г. Снимка: Иван Григоров/ Dir.bg
София, 1981 г. Снимка: Иван Григоров/ Dir.bg
София, 1981 г. Снимка: Иван Григоров/ Dir.bg
София, 1981 г. Снимка: Иван Григоров/ Dir.bg
София, 1981 г. Снимка: Иван Григоров/ Dir.bg
София, 1981 г. Снимка: Иван Григоров/ Dir.bg
София, 1981 г. Снимка: Иван Григоров/ Dir.bg
Първият учебен ден в столицата, 1984 г. Снимка: Иван Григоров/Dir.bg
Първият учебен ден в столицата, 1984 г. Снимка: Иван Григоров/Dir.bg
Първият учебен ден в столицата, 1984 г. Снимка: Иван Григоров/Dir.bg
Първият учебен ден в столицата, 1984 г. Снимка: Иван Григоров/Dir.bg
Първият учебен ден в столицата, 1984 г. Снимка: Иван Григоров/Dir.bg
Първият учебен ден в столицата, 1984 г. Снимка: Иван Григоров/Dir.bg