Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Напусна ни виртуозната пианистка Марта Деянова

IN MEMORIAM

Напусна ни виртуозната пианистка Марта Деянова

Тъжната новина съобщи синът ѝ в социалните мрежи

Снимка: БТА

Напуснала ни е виртуозната пианистка от световна величина Марта Деянова. Тъжната новина съобщи първо синът ѝ Мартин в социалните мрежи, а след това информацията за смъртта ѝ потвърдиха и от Министерството на културата.

"С голяма тъга съобщавам смъртта на Марта тази седмица. Тя почина спокойно в късните часове на нощта в местна болница", пише синът на пианистката и продължава:

"Искам лично да изкажа благодарността си, че я интригувахте повече от десетилетие. Facebook беше повече от платформа за нея; той беше спасително въже, което ѝ помогна през годините. Тя цени хората, с които се свърза. Вече имам достъп до нейния профил. Aко някой желае да се свърже, ще дам всичко от себе си да отговоря. С натежало сърце ми се иска да не се налагаше да споделям тази новина. Знам обаче, че на всички ще ни липсва черният ѝ хумор и уникалната ѝ личност. Красивата ѝ музика ще служи като траен почит към паметта ѝ. С любов, Мартин, синът й".

Марта Деянова е родена в София през 1947 г. Свирила е със Симфоничния оркестър на БНР. Има множество записи и е свирила на най-големите световни сцени, включително в Карнеги хол, Ню Йорк. Живее във Великобритания от 1994 г., съобщават от МК.

С изкуството си тя многократно ни е давала поводи да се гордеем, че сме българи. Навсякъде по света, където е концертирала, е изпълнявала многобройни бисове на световни композитори. В богатия й репертоар са сонати за пиано на Бетовен, Чайковски, Хайдн, Прокофиев, Шуман, Лист, Моцарт. Те са издадени и продадени в хиляди копия от Япония до Америка.

Снимка: БТА

"Класиката ме разстройва, защото прекалено я обичах", споделяше Марта Деянова. Но признаваше, че нейната книга на живота не е обикновена автобиография, а "е една любовна история отначало докрай, с цялото летене и падане".

Снимка: БТА

Музиката на Марта Деянова накара много хора да летят, а с изборите в живота си тя доказа какво значи да размахаш криле като истински свободен артист. Най-ценната награда в професионален план за нея бяха усмивките на хората в публиката, а свой дом, въпреки всички житейски перипетии, тя не престана да нарича България, добавят от МК.

Снимка: БТА

През 1994 г. Марта Деянова емигрира във Великобритания, където концертира и записва 25 компактдиска, включително с цялостното творчество за пиано на Моцарт и Шуберт. В Лондон работи в звукозаписната компания Nimbus Records.

През 2000 г. решава да сложи край на клавирната си кариера и продава рояла си: "Продадох моето пиано, защото бях омерзена, че живеем във времето на масовата култура. Не можех да си представя, че вече ще трябва да свиря само на себе си. Това ме убиваше. Взех решението много трудно, плаках дълго, имах безсънни нощи. Но когато една сутрин видях в един английски ежедневник цяла страница за предстоящ рок концерт, а съобщението за класически концерт беше сбутано там в един малък ъгъл, вече бях готова за раздялата".

Започва да пише и през 2009 година се появява романът й "Тъмната страна на деня" (The dark side of the day), който, по нейно признание, е автобиографичен, но не е преведен на български език, добавя БТА.

Министерството на културата изказва искрени съболезнования на семейството на Марта Деянова.

Коментирай5

Календар

Препоръчваме ви

Васил Априлов: Вий млади чада Български… Вий молете бащите ви, да ви не оставят неучени!

"Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си, помагайте му всякак", завещава възрожденецът на бъдещите поколения

Светилище на седем хиляди години в Ловешко разкрива тайните си

Археологическият паметник датира от прехода на неолита към халколита, което е повече от 2000 години преди началото на Египетската цивилизация

Модата е била от значение за обществото ни между двете световни войни

Тенденциите са научавани от многобройните списания за мода, домакинство и изкуство, издават се брошури. Из страната обикалят лектори, които запознават любопитната публика със своите виждания за ползите и вредите от модните увлечения

"Отци на българското знанье, творци на наший говор мил": Кирилицата от Севера до Антарктида

Вижте част от паметниците по света, посветени на азбуката и на светите братя Кирил и Методий

1 май - манифест от отминала епоха или гонг за закътани проблеми

Разходка в снимки през "Изгубената България" и напомняне защо и днес отбелязваме Деня на труда и международната работническа солидарност