Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Вера Кирова: Балетът може да умре в мен само ако аз умра

ГОЛЕМИТЕ ИМЕНА НА БЪЛГАРСКАТА СЦЕНА

Вера Кирова: Балетът може да умре в мен само ако аз умра

Примабалерината днес празнува своята 85-годишнина

11 юли 1964 г. Първи Международен балетен конкурс във Варна. Вера Кирова в "Умиращият лебед" от Сен Сан. Снимка: Владимир Иванов/Архив на БТА

Нищо не ме радва така, както професията ми, без която животът ми би изглеждал пуст и безсмислен. Това казва примабалерината Вера Кирова, която днес празнува своята 85-годишнина.

По думите ѝ балетният актьор трябва да притежава безкрайна привързаност към танца, честно отношение към своята работа и безгранична вяра в собствените сили.

Балетът може да умре в мен само ако аз умра, споделя Вера Кирова. Допълва, че балетът за нея е изкуство, което създава художествени образи. "Аз принадлежа към това изкуство", посочва тя, цитирана от БТА.

Портрет на видната българска балерина Вера Кирова (Снимка: Архив на БТА, репродукция: Зоя Пенкова)

ВСИЧКО ЗАПОЧВА ОТ СЕМЕЙСТВОТО...

Вера Кирова е родена на 1 януари 1940 г. в Петрич, в семейство на потомствени музиканти. Към балета я насочва нейната майка, която открива, че детето притежава задължителните качества за балетното изкуство - пластичност и музикалност.

"До 8 годинки съм живяла в Петрич. Спомням си старата ни къща с чардака, часовниковата кула до нея... Улицата ни водеше право към Беласица. Как сме си играли там на "къщички", на "кукли", събирали сме кестени... Дядо ми беше учител. Даскала му казваха - аристократичен тип, много емоционален, свиреше на цигулка. Слушала съм го от двора или зад вратата на неговата стая (много своенравен беше).

Голям род сме. Бежанци от Солунско. Баща ми е бил тютюнев специалист. Обикалял е Пиринския край - Сандански, Благоевград, Банско, Гоце Делчев. А майка ми имала подчертан интерес към театралната самодейност, рисувала. Тя и сега рисува.

Помня, че в училище за един концерт Христина Попова подготви програма, в която играх (за първи път!) балет... После родителите ми се преместиха в София, в "Овча купел", разказва Вера Кирова.

Портрет на Вера Кирова от Дечко Узунов, част от изложбата "Вдъхновение" 80-те години на XX век (Снимка: Миро Златев/BulFoto)

През 1958 г. тя завършва първия випуск на Държавното хореографско училище в София. Възпитаничка е на Валя Вербева. В периода 1958-1959 г. е хонорувана балерина от балетния състав на Софийската народна опера. През следващия сезон танцува в Русенската народна опера. От 1960 г. е редовна артистка в Софийската народна опера.

На 18-годишна възраст тя изпълнява с успех първата си голяма роля - Аврора от балета "Спящата красавица" на Чайковски, подготвена от видната съветска педагожка Фея Балабина. Още от началото на сценичната си практика, балерината показва предпочитание и артистична нагласа към меките, изящни форми на класическия танц.

Вера Кирова специализира в Болшой театър при Нарина Семьонова. Творческите ѝ контакти с редица изтъкнати балетмайстори като Жорж Скибин, Жан Бабел, Питър Ван Дийк, Юкико Томой, Чибукяни, Лавровски, Григорович, Харангозо, Борковски и други разкриват нейните пълни възможности в танца.

От 1967 г. е солистка, а малко по-късно става примабалерина на Софийската народна опера.

24 декември 1987 г., София. Моменти от балетната миниатюра "Недовършена симфония" от Ф.Р. Шуберт с участието на Вера Кирова и Бисер Деянов. Снимка: Живко Ангелов/Архив на БТА

ТАНЦУВА С НАЙ-ГОЛЕМИТЕ

Танцува с Мая Плисецкая и Наталия Бесмертнова, както и с Алисия Алонсо, Сюзън Фарел, Ноела Понтоа и Йоко Моришита, Клод Беси, Ева Евдокимова Карла Фрачи.

Българската балерина е гост на международните галаконцерти в Париж, Мадрид и Хавана, в Токио, Берлин и Осака, в Лозана, Мюнхен и Хелзинки. Танцува като примабалерина във Валонския балет, в Театър франсе дьо данс, в Големия балет на Осака, в Женевския балет на Баланчин, в Интернешънъл Лондон Бале, в Японския национален балет, в "Груп дез етоал" в балета на Ница, в Маки балет - Токио.

Още Великата Мая Плисецкая губи баща си едва 13-годишна в сталинските лагери на ГУЛАГ

Великата Мая Плисецкая губи баща си едва 13-годишна в сталинските лагери на ГУЛАГ

Гастролира с голям успех в Съветския съюз, Франция, Италия, Федерална република Германия (ФРГ), Германската демократична република (ГДР), Испания, Швейцария, Югославия, Полша, Белгия, Люксембург, Холандия, Япония, Индия, Сингапур, Дания, Куба, Мексико, Гърция, Турция, Чехословакия, Румъния.

Световната критика я определя като една от наследниците на Ана Павлова.

Много балетни спектакли с Вера Кирова са филмирани. С нейно участие са направени филмови версии на балета "Жизел" от Адам за датската, японската и френската телевизия. Балетмайсторът Питър ван Дийк филмира с нейно участие балета "Пепеляшка" на Прокофиев.

Участва в журито на авторитетните международни балетни конкурси в Москва, Варна, Токио. От 1985 г. е балетен режисьор в Софийската народна опера.

Вера Кирова изиграва ролите на Одета-Одилия в "Лебедево езеро" на Чайковски, "Жизел" на Адам, Аврора в "Спящата красавица" на Чайковски, Фигия в "Спартак" на Хачатурян , Жулиета в "Ромео и Жулиета" на Прокопиев, Китри в "Дон Кихот" на Минкус, Шехерезада в "Шехерезада" на Римски Корсаков, Раймонда в "Раймонда" на Глазунов, Пепеляшка в "Пепеляшка" на Прокопиев, Франческа в "Франческа да Рамини" на Чайковски, Принцесата в "Дървеният принц" на Барток, Девойката в "Рапсодия в синьо" на Гершуин, Гайане в "Гайане" на Хачатурян, Хлоя в "Дафнис и Хлоя" на Равел, Господарката на медната планина в "Каменното цвете" на Прокопиев, Мария в "Бахчисарайски фонтан" на Асафиев, Блудницата в "Блудния син" на Прокопиев, Демна в "Нестинарка" от Марин Големинов, Папеса Йоана в "Папеса Йоана" от Веселин Стоянов, Вида в "Легенда за езерото" от Панчо Владигеров. Тя изпълнява още първите роли в балетите: "Корсар", "Баядерка", "Болеро", "Ла Пери", "Шопениана", "Комба", "Класическа симфония".

Вера Кирова е съпруга на журналиста Боян Трайков. Срещат се във Варшава, където той е кореспондент на БТА, а тя е в полската столица за гастрол.

24 декември 1987 г., София. Моменти от балетната миниатюра "Недовършена симфония" от Ф.Р. Шуберт с участието на Вера Кирова и Бисер Деянов. Снимка: Живко Ангелов/Архив на БТА

ПРИЗНАНИЕ

На Първия международен балетен конкурс във Варна през юли 1964 г. получава първа награда и златен медал, който ѝ е връчен от председателя на журито Галина Уланова.

Още Вера Кирова и Иван Тенев получиха Почетния знак на президента

Вера Кирова и Иван Тенев получиха Почетния знак на президента

На 21 май 1966 г. получава званието "Заслужил артист". През 1971 г. става лауреат на Димитровска награда, а три години по-късно получава званието "Народен артист".

През 1973 г. е наградена със златен медал от фестивала в Осака, Япония. Лауреат на Втория международен балетен фестивал в Париж през 1974 г. и носител на международната награда "Ана Павлова" на Френската академия за музика и балет през 1980 г. През 1981 г. е наградена от Съюза на музикалните дейци със "Златна лира" и с международната награда "Тепсихора" на Френския университет по танц.

През 2021 г. Румен Радев връчва на Вера Кирова почетния знак на държавния глава за нейните заслуги към развитието на българското балетно изкуство.

28 септември 2021 г. На церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2 държавният глава Румен Радев (трети отляво) удостои изявени дейци на културата и изкуството с Почетния знак на президента (Снимка: Пресцентър на Президентството)

Вера Кирова е сред създателите на Международния балетен конкурс в Генуа, Италия. От 1980 г. тя оглавява журито му и участва в галаспектаклите на финала. Известната българска балерина е почетна гражданка на два италиански града - Генуа и Сан Ремо, а от 70-те години на 20-и в. името ѝ е вписано в енциклопедиите на Германия, Франция, Англия, Япония.

През 1973 г. френската телевизия прави специален филм за Вера Кирова - "Портрет на една звезда", в който ѝ партнира Атилио Лаби. По това време той е премиербалетист в Гранд опера. Костюмите са на Пиер Карден.

Вера Кирова прави възстановки на постановки на Питър ван Дайк - "Незавършената симфония"; на Жорж Скибин - "Ла Пери", на Серж Лифар - "Ромео и Жулиета".

Още "Нестинарка в парка" - кино-концерт на открито в София

"Нестинарка в парка" - кино-концерт на открито в София

Още Танцовата драма "Нестинарка" - 96 години български професионален балет

Танцовата драма "Нестинарка" - 96 години български професионален балет

Още Примабалерината Роксан Стоянов беше повишена в звезда на Парижката опера

Примабалерината Роксан Стоянов беше повишена в звезда на Парижката опера

Още Маргарита Арнаудова: Не мога да отделя балета от себе си. Това не е професия, а живот

Маргарита Арнаудова: Не мога да отделя балета от себе си. Това не е професия, а живот

Още Николета Мани - първата с титла "звезда" на балетната трупа на "Ла Скала"

Николета Мани - първата с титла "звезда" на балетната трупа на "Ла Скала"

Още  Марта Петкова застава начело на балета на Софийската опера

Марта Петкова застава начело на балета на Софийската опера

Още Примата Марта Петкова преди премиерата на "Надежда за балет": За мен Варна е най-балетният град в България

Примата Марта Петкова преди премиерата на "Надежда за балет": За мен Варна е най-балетният град в България

Още Фото спомен от 1982-ра: Първа радост е за мен и аз да стана манекен

Фото спомен от 1982-ра: Първа радост е за мен и аз да стана манекен

Още Версиите за смъртта на Шкляров - от наркозависимост до политическо убийство

Версиите за смъртта на Шкляров - от наркозависимост до политическо убийство

Още В балета цял живот все се доказваш

В балета цял живот все се доказваш

Още Книгата "Балерината" събира истории от живота на Красимира Колдамова

Книгата "Балерината" събира истории от живота на Красимира Колдамова

Още Отпразнувайте Коледа с новия брой на списание "Български Артист"

Отпразнувайте Коледа с новия брой на списание "Български Артист"

Още Марта Петкова: В момента в балета има огромна борба за роли

Марта Петкова: В момента в балета има огромна борба за роли

 

Коментирай2

Календар

Препоръчваме ви

Режисьорът Ахмет Исмаил за "Празен град": Проблемът не са войните, а как се стига до тях

"Хубаво е да се замислим за взаимоотношенията помежду, да сме една идея по-добри към другия, една идея по-чуващи отсрещния и какво той ни казва", казва режисьорът на премиерната постановка в Yalta Art Room

Драматургът Огъст Уилсън ще получи посмъртно звезда на холивудската Алея на славата

На церемонията по откриването й на 7 януари ще присъстват актьорът и носител на "Оскар" Дензъл Уошингтън, актрисата Даниел Дедуайлър и актьорският състав и създателите на филма "Урок по пиано" - адаптация на отличената с "Пулицър" пиеса на Огъст Уилсън

Най-значимите годишнини в класическата музика през 2025 година

През 2025 г. светът отбелязва 200 години от рождението на един от най-популярните композитори - Краля на валса - Йохан Щраус-син

Теодора Димова: Оставяме един неприветлив, кишав, тъмен свят

Оставяме на децата си един неприветлив и тъмен свят. Мисълта, че над тяхното бъдеще виси заплахата от война, е непоносима. Както и мисълта, че могат да попаднат в задаващия се нов тоталитаризъм, казва писателката

Имал ли е незаконни деца "художникът на красивите жени"

105 години от смъртта на Пиер-Огюст Реноар