КИНООТЛИЧНИЦИ
Мати Диоп - първата френска режисьорка със "Златна мечка" от "Берлинале"
"Като режисьор от френско-сенегалски произход, произхождащ от Африка, аз избрах да бъда от тези, които отказват да забравят, които отказват амнезията като метод", каза режисьорката
Редактор : / 624 Прочита 0 Коментара
Мати Диоп стана първата френска режисьорка с най-високата награда на фестивала, както и първата от Сенегал – заради смесения си произход (Снимка: Andreas Rentz/Getty Images)Като спечели награда "Златна мечка" на "Берлинале" на 24 февруари с документалния филм "Дахомей", Мати Диоп стана първата френска режисьорка с най-високата награда на фестивала, както и първата от Сенегал - заради смесения си произход, съобщава БТА.
Откакто наградата е учредена през 1951 г., тя е едва осмата жена, която я печели, уточнява Ай Ем Ди Би. Предишната - Карла Симон от Испания, я получава през 2022 г. за филма "Алкарас". "Дахомей" е осмият филм от Франция с престижната награда. Миналата година я спечели също французин - Никола Филибер, отново с документален филм - "На Адамант".
Филмът "Дахомей" е посветен на връщането на произведения на изкуството в Бенин през 2021 г., които са заграбени от френски колониални войски през 1892 г.
При получаването на наградата си Мати Диоп произнася политическа реч, цитирана от сп. "Вог".
"Можем или да забравим миналото като неприятно бреме, което ни пречи да се развиваме, или да поемем отговорност за него, да го използваме, за да вървим напред", казва тя.
"Като режисьор от френско-сенегалски произход, произхождащ от Африка, аз избрах да бъда от тези, които отказват да забравят, които отказват амнезията като метод".
"Това е възможност да бъде хвърлена светлина върху история, която е твърде малко известна", казва Мати Диоп пред Ройтерс.
"Реалност, която Франция прави всичко възможно да прикрие, да определи като нещо, от което трябва да се отърве".
Наградата "Златна мечка" съвсем не е първата със световен престиж за 41-годишната Мати Диоп. През 2019 г. тя печели Гран при на кинофестивала в Кан с игралния филм "Атлантик", който също е политически - за миграцията по икономически причини. Тогава тя е първата чернокожа режисьорка, участвала в надпреварата в Кан.
За същия филм Мати Диоп печели наградата за първи пълнометражен филм на Лондонския кинофестивал и е обявена за обещаващ млад талант на кинофестивала в Торонто, а през 2020 г. е включена в номинациите на американската Гилдия на режисьорите за първи пълнометражен игрален филм.
През 2021 г. Мати Диоп участва в журито на кинофестивала в Кан, председателствано от Спайк Лий.
"Кухнята" от конкурсната програма на "Берлинале" - история за любовта и самотата в нюйоркска кухня
Мати Диоп е родена и израства в Париж в артистично семейство, съобщи АФП. Майка ѝ, французойката Кристин Бросар, е фотографка и търгува с произведения на изкуството. Баща ѝ, сенегалецът Уасис Диоп, е певец, композитор и режисьор. Чичо й Джибрил Диоп Мамбети е сенегалски режисьор с международно признание, който печели наградата на международната критика в Кан през 1973 г. През детството си тя често пътува до Сенегал.
Преди да започне кариера в киното, Мати Диоп се занимава с фотография като майка си, но и с музика като баща си. През 2004 г., на 22-годишна възраст, Мати Диоп режисира първия си късометражен филм "Последна нощ". След това се снима във филми, като "С любов и решителност" и "35 шота ром" на Клер Дени.
Режисираният от нея късометражен документален филм "Хиляди слънца" от 2013 г. й носи международно признание.
Обичайни нейни теми са транснационализма, имиграцията, положението на жените и постколониализма.
Припомняме ви и останалите победители от "Берлинале" тази година:
"Нуждите на пътешественика" на южнокорейския режисьор Хон Сансу с участиоето на Изабел Юпер спечели Голямата награда на журито "Сребърна мечка" за най-добър филм на 74-ото издание на "Берлинале". Филмът разказва историята на французойка (Изабел Юпер), която преподава в Република Корея, и се отдава на алкохола.
Преди това "Империята" на Брюно Дюмон бе отличен с наградата на журито. Научнофантастичният филм, в който Дюмон прави свой прочит на "Междузвездни войни", разказва историята на две групи извънземни, които пристигат на Земята.
Доминиканският режисьор Нелсон Карлос де Лос Сантос Ариас бе отличен със "Сребърна мечка" за най-добър режисьор за филма си "Пепе". Историята на Пепе, един от хипопотамите от частния зоопарк на колумбийския наркобарон Пабло Ескобар, е вдъхновила доминиканския режисьор да създаде филм, в който разсъждава върху колониализма.
"Сребърна мечка" за най-добър сценарий международното жури под ръководството на Лупита Нионго присъди на "Умиращ" на Матиас Гласнер.
Актрисата Емили Уотсън бе удостоена със "Сребърна мечка" за поддържаща роля за филма "Малки неща като тези". Уотсън благодари на Килиън Мърфи, който изпълнява водещата роля в продукцията, за това, че я е привлякъл в проекта и че е имала възможността да наблюдава от първия ред как разгръща таланта си във филма. Мърфи е номиниран за награда "Оскар" за ролята си в "Опенхаймер".
За най-добро актьорско изпълнение във водеща роля бе отличен Себастиан Стан за ролята му в "Различен човек" на Арон Шимбърг.
Първата "Сребърна мечка" в конкурсната програма, връчена от международното жури на 74-ото издание на "Берлинале", бе за изключителен артистичен принос на Мартин Гешалхт за операторско майсторство за филма "Ваната на дявола" на режисьорите Вероника Франц и Северин Фиала.