СВЕТОВНИ КИНОФОРУМИ
Мати Диоп разказва за върнати на Бенин артефакти в документален филм, представен на "Берлинале"
В "Дахомей", включен в надпреварата за "Златна мечка", френско-сенегалската режисьорка разглежда трънливия въпрос за реституцията на произведения на изкуството, откраднати от Африка
Редактор : / 168 Прочита 0 Коментара
18 февруари 2024 г. Режисьорката Мати Диоп разказва за филма си "Дахомей" на пресконференция на 74-ия Международен филмов фестивал "Берлинале" (Снимка: Sebastian Reuter/Getty Images)В Париж крал Гезо вече не е просто номер. Той оживява пред камерата на режисьорката Мати Диоп, която разказва историята на връщането в Бенин на тази статуя и други артефакти, заграбени от Франция по време на колониалната епоха, предаде АФП, цитирана от БТА.
В документалния си филм "Дахомей", включен в надпреварата за "Златна мечка" на "Берлинале", 41-годишната френско-сенегалска режисьорка разглежда трънливия въпрос за реституцията на произведения на изкуството, откраднати от Африка.
Швейцарски музеи искат да обсъдят с Нигерия заграбени произведения на изкуството от бившето кралство Бенин
За да разкаже историята на 26 произведения на изкуството, заграбени през 1892 г. от френските колониални войски от кралство Дахомей на територията на днешен Бенин, съставен тогава от няколко кралства, Мати Диоп използва антропоморфната статуя на крал Гезо, говорещ като глас зад кадър.
На местния език фон той се оплаква, че вече няма име, а само номер "26" в складовите помещения на музея "Ке Бранли" в Париж.
Гезо описва как е бил откъснат от родината си, живота си в изгнание и скорошното си връщане в музея в Котону в Бенин.
По думите на Мати Диоп за разказа е било особено важно статуята да говори на местен език, а не на френски - езикът на колонизатора.
Режисьорката отбелязва също, че връщането на тези 26 съкровища е незначително в сравнение със 7000-те творби, които все още са "в плен" в музея "Ке Бранли", отбелязва АФП.
Втората част на филма "Дахомей" разглежда възприемането на тези статуи в една страна, която е напълно променена след тяхното "заминаване" и която отчасти ги е забравила.
Мати Диоп казва още, че иска филмът й да бъде "видян във възможно най-много африкански страни".