МОРАЛНА ОТГОВОРНОСТ
Заграбени бенински бронзови артефакти се прибраха в дворец в Нигерия след един век
Завръщането им е крайъгълен камък в дългогодишната борба на африканските държави да си върнат плячкосани произведения
Редактор : Impressio / 22 февруари 2022 / 13:49 1472 Прочита 0 Коментара
Две бенински бронзови фигури бяха върнати в двореца в южнонигерийския град Бенин, след като са били заграбени от британски войски през колониалната епоха, предадоха Ройтерс и Франс прес, цитирани от БТА.
Това дава надежди, че най-накрая още хиляди артефакти може да се върнат в родните си места.
С пищна церемония в двореца на крал Уку Акполокполор Евуаре Втори в град Бенин бяха посрещнати върнатите бронзов петел и бюст на крал.
"Те не са просто произведения на изкуството, а са предмети, които подчертават значението на нашата духовност", каза говорител на двореца в кулоарите на церемонията, на която присъстваха видни местни гости и традиционни вождове.
Двата бронзови артефакта бяха предадени на нигерийски високопоставени представители през октомври м.г. от британските университети Абърдийн и Кембридж.
Експонати, предимно в Европа, са откраднати от изследователи и колонизатори от някогашното могъщо Бенинско кралство, което е било на територията на днешна югозападна Нигерия. Те сред най-значимите обекти на африканското наследство, а според специалисти на Британския музей са създадени след 16-и век.
Хиляди бенински бронзови артефакти от периода между 16-и и 18-и век са заграбени от двореца на бившето кралство Бенин, след което са попаднали в музеи в САЩ и Европа.
Кембриджският университет върна в края на октомври на Нигерия скулптурата на петел.
Той е първата британска институция, постъпила по този начин. След това и университетът в Абърдийн предаде кралска глава от бронз, закупена на търг през 1957 г.
Завръщането им е крайъгълен камък в дългогодишната борба на африканските държави да си върнат плячкосани произведения, а много европейски институции се борят с културното наследство от колониализма.
Смята се, че около 90 процента от културното наследство на Африка е в Европа, изчисляват френски специалисти по история на изкуството.
Музеят Ке Бранли в Париж разполага с около около 70 000 африкански предмети, а още десетки хиляди има в лондонския Британския музей в Лондон, отбелязва Ройтерс.