МОРАЛНА ОТГОВОРНОСТ
Университетите в Оксфорд и Кеймбридж могат да върнат на Бенин откраднати артефакти
Исковете на Нигерия за реституция датират от средата на 20 век и се засилват през последните години
Редактор : / 994 Прочита 5 Коментара
29 юни 2022 г. Аба Тижани, генерален директор на Националната комисия за музеи и паметници на Нигерия, разглежда бронзови предмети от Бенин, изложени в "Linden-Museum" в Щутгарт, Германия. Снимка: АР/БТАУниверситетите в Оксфорд и Кеймбридж могат да върнат повече от 200 артефакти, които са били плячкосани от британските колонизатори през 1897 г., след като Нигерия поиска репатрирането на културните предмети, съобщава ДПА, цитирана от БТА.
Артефактите, които наброяват 213, включително някои скулптури от слонова кост и дърво, както и много бронзови предмети, са били откраднати от Бенин Сити от британските войски през февруари 1897 г. в отговор на яростен търговски спор.
По време на атаката британските сили изгарят двореца на града и изпращат в изгнание краля на Бенин.
Бронзови предмети от Бенин, изложени в "Linden-Museum" в Щутгарт, Германия (Снимка: АР/БТА)
Няколко хиляди месингови изделия и други артефакти - известни като Бенинския бронз - са взети от британците и впоследствие разпродадени в Лондон, за да бъдат възстановени разходите за военната мисия.
Считани за изключителни художествени произведения, и с не по-малка значимост за световната история, тези творби са силно желани от музеи и колекционери. Поради тази причина много от ценните предмети се намират в различни европейски и американски музеи, както и в Обединеното кралство.
Исковете на Нигерия за реституция датират от средата на 20 век и се засилват през последните години.
Бронзови предмети от Бенин, изложени в "Linden-Museum" в Щутгарт, Германия (Снимка: АР/БТА)
На 7 януари тази година Оксфорд и Кеймбридж получиха официални искове от Националната комисия за музеи и паметници на Нигерия (NCMM) за връщане на предметите.
Кеймбридж е идентифицирал 116 предмети, за които е известно или се предполага, че са били ограбени и са в колекциите на Музея по археология и антропология на университета (MAA).
Искът към Оксфорд е за 97 предмети в колекциите на неговия музей "Пит Ривърс" и музея "Ашмол".
И двата университета подкрепят претенциите за връщане на артефактите, които ще бъдат разгледани от благотворителната комисия, преди връщането им да бъде разрешено.
Кеймбриджкият университет обяви, че решението му е в съответствие с подобни ангажименти, поети наскоро от други музеи в САЩ и Европа.
Националната комисия за музеи и паметници на Нигерия от своя страна заявява, че приветства предложения за споразумения за заем, които позволяват на артефактите да останат изложени, с подходящо потвърждение, в Музея по археология и антропология в Кеймбридж.
Професор Никълъс Томас, директор на Музея по археология и антропология в Кеймбридж, каза:
"В международния музеен сектор нараства признанието, че незаконно придобитите артефакти трябва да бъдат върнати в страните им на произход."
От Оксфордският университет заявяват, че се очаква искането за връщане на артефактите да бъде разгледано до есента.
узеят "Пит Ривърс" е получил иск от Нигерия за връщането на "97 предмети в колекциите на "Пит Ривърс" и Ашмолския музей, които са били взети от Бенин Сити от британските въоръжени сили през 1897 г. В момента искът се обработва от университета в съответствие с неговите процедури за искове за връщане на културни ценности", се казва в изявлението на университета в Оксфорд.
"На 20 юни 2022 г. Съветът на Оксфордския университет разгледа и подкрепи иска за връщане на Нигерия на 97-те обекта. Сега университетът внася случая в Комисията по благотворителността, като препоръчва прехвърляне на правото на собственост върху обектите", добавят още от Оксфорд.
Правителството на Нигерия разработва Музея на западноафриканските изкуства "Едо", заедно със съоръжение за съхранение и проучване на върнати артефакти, което в момента се строи до съществуващия музей на Бенин Сити.