ДИАЛОГ МЕЖДУ ХОРАТА И ИЗКСТВОТО
Килиън Мърфи поема бремето на обществения срам във филма, открил "Берлинале"
Героят на Мърфи в "Малки неща като тези" е търговец на въглища, погълнат от вина и колебания дали да помогне на момиче, държано в т.нар. "пералня "Магдалена" за "пропаднали млади жени", управлявана от монахини
Редактор : / 3959 Прочита 0 Коментара
Килиан Мърфи на пресконференцията за филма "Малки неща като тези", който откри Международния филмов фестивал "Берлинале" на 15 февруари 2024 г. (Снимка: Ebrahim Noroozi/AP/БТА)Натоварен с въглища на фона оловно небе, актьорът Килиан Мърфи откри филмовия фестивал в Берлин в четвъртък вечерта с премиерата на Small Things Like These ("Малки неща като тези").
В продукцията звездата от "Опенхаймер" влиза в образа на ирландец, поел бремето едновременно на травми от детството и на потискащото настояще.
Действието се развива в католическа Ирландия през 80-те години. Филмът е адаптация на едноименния роман на ирландската писателка Клеър Кийган.
Героят на Мърфи е търговец на въглища, погълнат от вина и колебания дали да помогне на момиче, държано в т.нар. "пералня "Магдалена" за "пропаднали млади жени", управлявана от монахини.
Това е първият ирландски филм, който участва от 2017 г. в надпреварата за "Златна мечка", и е на белгийския режисьор Тим Милантс, режисирал част от епизодите на популярния сериал Peaky Blinders ("Остри козирки").
"Иронията в книгата е, че разказва за християнин, който се опитва да извърши християнски акт в едно дисфункционално християнско общество", каза преди премиерата Мърфи, който е номиниран за награда "Оскар" за ролята си в "Опенхаймер". Той добави, че изкуството може да излекува "колективната травма", цитиран от Ройтерс и БТА.
"Пералните Магдалена", последната от които е затворена през 1996 г., са изправителни домове за жени, обвинени в неморални действия, най-често забременели извънбрачно. Те били принуждавани да работят в условия почти като робини в полза на религиозния орден, който ги пазел далеч от очите на разкъсваното от вина общество.
Мърфи представя героя си като мъж, потиснат от депресия, и напомня на публиката, че героичните действия могат да се зародят не само от позиция на силата, но и от отчаяние.
Водещите на церемонията по откриването Хаднет Тесфай и Джо Шюк откриха "Берлинале" с изказвания, които по-късно определиха като насочени към "слона в стаята" - политиката, съобщи "Дедлайн".
"Когато има хиляди жертви и в Близкия изток има толкова много насилие след 7 октомври, какво искаме и очакваме от един кинофестивал? Какъв искаме да бъде той", попита Тесфай във встъпителните си думи. Разбира се, че това ни влияе като на хора и разбира се, че има отражение и върху институции като "Берлинале". Затова не можем да си позволим да се правим, че не е наша работа. Защото е наша, сто процента", каза актрисата.
Монологът й бе прекъснат от аплодисменти. Директорите на "Берлинале" Карло Шатриан и Мариете Рисенбек говориха от сцената за филмите в основната програма на "Берлинале", преди да обърнат и те внимание на политически теми от последните седмици, съобщи кореспондентът на изданието.
"Берлинале" разполага с голямо пространство за диалог между хората и изкуството. Но няма място за омраза. Омразата не е наш гост и няма да бъде поканена при нас", каза Рисенбек в пряка връзка с решението на организаторите на фестивала да оттеглят поканите към представители на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) за церемонията по откриването.
"Противопоставяме се на всички форми на дискриминация, независимо дали са антисемитизъм или ислямофобия", продължи тя.
"Много хора от екипа на "Берлинале" са засегнати от АзГ и намерението й да депортира хора с мигрантско минало. Те искат да ги изхвърлят, това е нещо, което ние не можем и няма да толерираме".
Клаудия Рот, министър за културата и медиите на ФРГ, каза от сцената, че германската демокрация е "атакувана" от крайнодесни.
"Те искат да разпокъсат и унищожат нашата република. Нашата мирна демокрация. Те искат омраза, да мразят", каза Рот.
"Срещу расизма и омразата ние отстояваме красотата на различното, на уважението и куража. Съпричастността и човечността е нашият отговор на тяхната омраза и расизъм", добави тя.