СВЕТОВНИ КИНОФОРУМИ
"Берлинале" обещава всеки ден червен килим за киноманите в кварталите на германската столица
България участва в 74-ото издание на кинофестивала с четири продукции
Редактор : / 211 Прочита 0 Коментара
Последни приготовления преди началото на "Берлинале" на 15 февруари 2024 г. (Снимка: Jens Kalaene/dpa/AP/БТА)"Берлинале" кани киноманите на прожекции с червен килим всеки ден в салони в различни квартали на германската столица от 15 до 25 февруари
Един от водещите световни кинофестивали, чието първо издание е през 1951 г., обещава фестивална атмосфера и международни гости в киносалони из цял Берлин и околностите, съобщиха организаторите, цитирани от БТА.
Филми от основната конкурсна програма, както и от секциите Encounters, Panorama, Forum, Generation, Retrospective и късометражни от Berlinale Shorts, ще бъдат представяни в дните на кинофорума в различни салони в германската федерална столица. Организаторите уверяват, че звезди и международни гости ще участват в дискусии с публиката след прожекциите. Предвидена е и специална прожекция в затвора Пльотцензее, която ще бъде достъпна и за външна публика.
Публиката е един от големите ни активи и целта е да представим програмата си пред публика тук, в Берлин, каза в интервю за "Скрийн интернешънъл" директорът на "Берлинале" Мариете Рисенбек.
За нея и за творческия директор Карло Шатриан 74-ото издание тази година е последно начело на кинофестивала, който организираха през последните пет години. Те изведоха "Берлинале" през кризата с пандемията от КОВИД-19, проведоха две хибридни издания на кинофестивала и лавират на политически белязаната културна сцена от войните в Украйна и в Близкия изток.
Освен връзката с публиката, "Берлинале" има важно място в международната филмова индустрия. Ние сме важни за независимите режисьори в началото на всяка календарна година и в същото време трябва да осигурим видимост на фестивала на международната сцена, нужни са ни големи и интересни имена на червения килим, добави Рисенбек в интервюто.
Берлин предлага силен, жизнен пазар, каза творческият директор Карло Шатриан в интервюто за "Скрийн интернешънъл". Той подчерта, че "Берлинале" дава възможност на представителите на индустрията да разберат как обичайната публика, не откровените киномани, реагират на филмите. Берлин е наистина уникален град, много политически, много млад, каза Шатриан.
България участва в 74-ото издание на "Берлинале" с четири продукции. Актрисата Маргарита Стойкова ("Диада") бе селектирана в програмата Shooting Stars на паневропейската организация European Film Promotion за международно промотиране на обещаващи млади актьори от 37 страни. От 1998 г. десетимата избрани лауреати от Европа се представят пред публиката, филмовата индустрия и световните медии на "Берлинале".
Кулминация на четиридневната програма е връчването на наградите European Shooting Stars на избраниците.
Проектът на Севда Шишманова и продуцентска компания Red Carpet "Парчета живот" (България/Израел) ще бъде представен на "Берлинале копродакшън маркет". Продуцентите ще търсят съфинансиране, за да реализират проектите си като международни копродукции. Програмата Encounters е селектирала филма "Отдалечаване" (Гърция/България) с продуцент Red Carpet. Копродукцията на Гърция и България ще има своята световна премиера в Берлин.
Младият режисьор, хореограф и продуцент Коста Каракашян се представя в програмата Berlinale Talents. Българският Национален филмов център ще представи възможностите и предимствата за заснемане на кинопродукции у нас, както и достиженията на българското кино, на щанда си на "Берлинале".
Общо 19 са световните премиери в основната конкурсна програма на "Берлинале", в която се представят двадесет продукции.
Церемонията по откриването и основните събития на "Берлинале" и тази година ще в "Берлинале Паласт" на Потсдамер плац. Кинофестивалът има договор за използване на културното пространство до 2027 г., казаха Шатриан и Рисенбек в интервюто.
На наследничката им начело на "Берлинале" Триша Тътъл, която бе директор на Лондонския филмов фестивал, предстои да договори нов дом за берлинския международен кинофестивал.
Почитателите на киното в германската столица се сдобиха с близо 78 000 билета за "Берлинале" само в първия ден от пускането им в продажба, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Това е малко повече от 77 599 билета, продадени миналата година в рамките на първия ден на търговията.
Само в понеделник, когато започна продажбата, са закупени 77 757 билета, обяви говорителка на международния кинофорум, който започва на 15 февруари.
Билет за редовните прожекции струва 15 евро тази година. Цената е 18 евро за филмите, които ще бъдат показани в "Берлинале паласт" на "Потсдамер плац" и за специалните премиери. Билети могат да се закупят три дни преди прожекция.
Независима иранска филмова асоциация критикува забраната режисьори да пътуват за "Берлинале"
Асоциацията на независимите филмови дейци в Иран остро осъди забраната двама известни местни режисьори да напуснат страната за кратко и да пътуват преди началото на "Берлинале", където ще бъде показана тяхна продукция, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Организацията реагира, след като властите наложиха забрана за пътуване на режисьорите Мариам Могадам и Бехташ Санаеха, които отново се представят на филмовия фестивал, смятан за един от най-престижните в Европа.
"Държавните репресии и цензурата не могат да попречат на продължаването и насърчаването на независимото кино", заявиха от асоциацията в публикация в профила си в Инстаграм във вторник вечерта.
Организаторите на "Берлинале" и властта в Берлин също осъдиха забраната за пътуване преди началото на фестивала, който започва на 15 февруари.
Паспортите на режисьорите бяха конфискувани, а те са били заплашени със съдебно преследване заради работата си на творци, припомня ДПА информации, публикувани по-рано този месец.
Драмата "Моята любима торта", дело на Могадам и Санаеха, ще бъде показана в конкурсната програма на форума.
Не за първи път режисьорите представят своя продукция на фестивала в Берлин. През 2021 г. Могадам и Санаеха представиха "Балада за една бяла крава" в конкурсната програма на "Берлинале".
Много кинодейци в Иран са подложени на преследване след безпрецедентните протести, избухнали през есента на 2022 г., водени от жени, припомня ДПА.
На някои актриси беше попречено да се снимат във филми или пък те са предпочетоха да не го правят в знак на протест.
Вълната от общонационални демонстрации започна след смъртта на Махса Амини, млада иранска кюрдка, през септември 2022 г. Тя почина в полицейски арест, след като беше задържана от т.нар. морална полиция в Иран за предполагаемо нарушаване на изискването за носене на забрадка.