ФИЛМОВИ ОТЛИЧИЯ
Филм за проституиращи транссексуални в Ню Йорк спечели награда на публиката на Берлинале
Документалният "Kokomo City" на Д. Смит и игралният "Сира" на Аполин Троаре спечелиха наградите на публиката в секция "Панорама" на тазгодишото издание на Берлинале
Автор : / 3457 Прочита 41 Коментара
Кадър от документалния филм на Д. Смит "Kokomo City", където тя е записала разговори и интервюта с транссексуални чернокожи проституиращи хора в Ню Йорк и Джорджия (Източник: Berlinale.de)Impressio ви прави свидетели на най-интересното, което се случва на фестивала Берлинале 2023.
Преди броени минути станаха ясни наградите на публиката в секция "Панорама" на фестивала.
Наградите отиват при "Сира" на Аполин Траоре и документалният "Kokomo City" на Д. Смит.
Кадър от филма "Сира" на Аполин Траоре (Източник: Berlinale.de)
В "Сира" на Аполин Траоре младата номадка Сира е на път да бъде дадена на своя младоженец - християнина Жан Сиди. Всичко е почти уредено, баща ѝ, убеден мюсюлманин, също се е застъпил за този брак.
По пътя обаче младото семейство е нападнато от ислямистки терористи и всички мъже са брутално убити. След това Сира е отвлечена и изнасилена, оставена сама насред пустинята. Въпреки всичко, Сира е изпълнена с воля за живот и се крие в пещера в продължение на месеци, където планира следващите си ходове.
С впечатляващи интервюта и срещи, "Kokomo City" представя четирима транс чернокожи проституиращи из улиците на Ню Йорк и Джорджия, които безкомпромисно разказват за своите преживявания.
Главните герои говорят за живота си по реалистичен, но в същото време жизнерадостен начин. Това създава задълбочени и страстни разговори за социално-политическата реалност, в която се намират, както и остри анализи и размишления за принадлежността и идентичността им.
Мечти и спомени, водени битки и преодоляни кризи се разглеждат открито, без да се пропуска и несигурността, и преживяното насилие.
Главните герои споделят своя опит в отношенията им с любовници, приятели и семействата им, които са изваяни от табута, фетишизация, но и от собствените им желания и разочарования.
Филмът се фокусира върху въпросите за това каква е принадлежността им и идентичността им в рамките на общността на чернокожите.
Наградата на публиката "Панорама" се присъжда от 1999 г. От 2011 г. се отличават както най-добрият игрален, така и най-добрият документален филм. По време на Берлинале всички посетители на киносалоните биват молени да оценят филмите в секция "Панорама" с помощта на карта за гласуване. Тази година са били подадени и оценени общо около 22 000 гласа.
Тази година "Панорама" представи 35 пълнометражни филма от 30 продуцентски държави, 9 от които бяха в поредицата "Панорама Документи".