ФИЛМОВА ФИЕСТА
Вечер за Джони Пенков, "Пикник в района на зоната" и дигитална версия на "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде"
С „Три сестри и Андрей“ и „Гражданинът Кино“ ви каним на специална прожекция в чест на Йосиф Сърчаджиев и Коста Биков в неделя
Редактор : / 256 Прочита 0 Коментара

Непосредствено преди началото на София Филм Фест отправяме покана към всички почитатели на киното да бъдат гости на специалната вечер, посветена на Джони Пенков.
В началото на 60-те години легендарният поет и майстор на сатирата Радой Ралин създава кинорубриката "Фокус" - филмчета от по няколко минути, които са пускани в кината преди седмичния преглед. За българския народ те се оказват истинска радост - полъх на свободен дух.
Но не след дълго, съвсем очаквано, тези филмчета са забранени от властите. На екрана на филмотечно кино "Одеон" ще бъдат излъчени няколко "фокуса" - това са късометражните "Пътни знаци", "Перпетуум мотане", "Стори ми място" и "Екзекуция". Началният час на прожекцията ДНЕС, 12 март, е 18:00, входът е свободен.
"Три сестри и Андрей" на режисьорите Борис Десподов и Андрей Паунов
Източник: София Филм Фест
Предизвикателната селекция от необичайни късометражни филми, която ще бъде показана на 14 март, петък, във Френския културен институт - зала "Славейков", представя творби на дрезденската ъндъргаунд група FESA / feige sau (Страхливото прасе) от 80-те години в ГДР.
Един от основателите на групата е и специален гост на София Филм Фест - Рей Ван Цешау, син на известния български режисьор Джеки Стоев.
Първата селекция с обща продължителност 35 минути носи заглавието "Пикник в района на зоната" и включва филмите "Инес" (1985), "Лабиринт" (1986), "Фрустрационни асоциации 86" (1986), "В очакване на Бодо" (1987) и "Вероятно война" (1987).
Творческият екип ще представи и една 21-минутна мозайка от музикални филми на култовата група "Приятели на италианската опера" - "1989" (1989), "Ваканция" (1989), "Голямо хлъзгаво нещо" (1991), "Мечето отива към Голгота" (1991) и "Празната стая" (2024).
Последната част е своеобразен паралелен филм на "Моят чичо Любен", в който Рей ван Цешау разказва за последните часове със своя чичо, художника Любен Стоев. Прожекцията на тези късометражни филми започва в 20:30 часа.
Тази събота, 15 март, във фестивалната програма има един особено важен акцент - прожекцията на дигитализираната версия на "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" - мащабната българска копродукция, която преди 15 години бе селектирана в краткия списък на чуждоезичните филми, от които се избират номинациите за "Оскар".
Кадър от "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на Стефан Командарев
Източник: София Филм Фест
Това постижение се превърна в истински празник за българското кино и до момента остава единствено по рода си. Филмът на режисьора Стефан Командарев е създаден по романа на Илия Троянов, копродуценти са Стефан Китанов (РФФ Интернешънъл), Карл Баумгартнер и Танасис Каратанос (Pallas Film), Даниел Хочевар (Vertigo/Emotionfilm), Андраш Мухи (Inforg Studio).
Кадър от "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на Стефан Командарев
Източник: София Филм Фест
В събота публиката във Френския институт - зала "Славейков" ще има възможност да види дигитализираната благодарение на Доли медия студио (Добромир Чочов) версия на филма. Това е възможност за представителите на младите поколения да видят отново на голям екран един от най-харесваните филми в последните две десетилетия, обиколил цялото земно кълбо с участия на различни филмови фестивали.
Не пропускайте шанса да се срещнете и с част от творческия екип на филма - специални гости в началото на прожекцията ще бъдат режисьорът и сценарист Стефан Командарев, актьорите Христо Мутафчиев, Благовест Мутафчиев и Николай Урумов, майсторката на монтажа Нина Алтъпармакова, продуцентът Стефан Китанов и др. Начало - 16:00 часа.
Кадър от "Гражданинът Кино" на режисьора Коста Биков
Източник: София Филм Фест
Специалната прожекция в чест на Йосиф Сърчаджиев и Коста Биков включва два култови филма - "Три сестри и Андрей" на режисьорите Борис Десподов и Андрей Паунов, както и "Гражданинът Кино" на режисьора Коста Биков.
Уникалното художествено решение, което превръща Йосиф Сърчаджиев, Илка Зафирова, Златина Тодева и Гергана Гикелова в герои на рисуван сюжет, прикова вниманието на Международното жури на София Филм Фест през 2009 година и му бе връчена Наградата Джеймисън за най-добър български късометражен филм.
Кадър от "Гражданинът Кино" на режисьора Коста Биков
Източник: София Филм Фест
Документалната творба на Коста Биков разказва за човека Тодор Андрейков, който обичаше киното повече от себе си... Това е филм за кинокритика Тони Андрейков - "живата енциклопедия на световното кино", филм за учителя по кино - проф. Тодор Андрейков, оставил частица от сърцето си във всички филмови поколения на съвременното българско кино.
Филм за "поезията на междучовешката тишина", за "запечатаното време" на XX век и за несломимата любов към "великата илюзия" - Киното... Не пропускайте специалната среща с тези творби на голям екран в програмата на 29-ия София Филм Фест - 16 март, неделя, от 16:00 часа, във Френския институт - зала "Славейков", вход - свободен.