КИНО НА ФОКУС
Берлинале 2023 - политика, изненади и световни звезди
Тази година част от фестивала бяха Кристен Стюарт, Боно, Стивън Спилбърг, Шон Пен, Борис Бекер и др.
Автор : / 5772 Прочита 25 Коментара

Тази година фестивалът Берлинале премина през мотото на събитията в Украйна, както и борбата на жените в Иран.
Всички наградени - големите победители! (Снимка: AP/ БТА)
Берлинале от самото си създаване е фестивал, залагащ изключително много на политическите послания на филмите и на режисьорите, които са представени. В този смисъл тази година не беше изненада.
За разлика от миналата година и ограниченията заради Covid, тази година фестивалът се проведе с пълна сила и на него бяха показани рекордните 287 филма!
Опашки за билети, бързо изчерпващи се прожекции, Берлин кипеше от кино за всички - Берлинале предложи продукции, в които нямаше как всеки да не открие това, което истински го вълнува в киното.
Кристин Стюарт, която бе председателка на журито на фестивала Берлинале (Снимка: Getty Images)
Начело с американската актриса Кристен Стюарт, звездата от "Здрач", тазгодишното жури беше изправено пред любопитна състезателна програма, дори странна, тъй като в нея преобладаваха германски заглавия.
Големият шедьовър в нея бе "Червено небе" на Кристиан Пецолд, вторият филм от неговата трилогия.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Филмът на Пецолд бе отличен със Сребърната мечка на наградата на журито.
Легендарната режисьорка на Новото немско кино Маргарета фон Трота, съпруга на Фолкер Шльондорф, когото очакваме на София Филм Фест, представи своя филм "Ингеборг Бахман - пътуване из пустинята" с Вики Крипс, която играе радикалната австрийка поетеса, имала любовна афера с Макс Фриш.
Друг берлинчанин - Кристоф Хоххойзер представи филма си "До края на нощта" (Bis an Ende der Nacht), в който играе транс-джендър актрисата Теа Ере. Тя получи Сребърна мечка за най-добра поддържаща роля.
Един от филмите, за които много се говореше на фестивала бе "Диско момче" на италианския режисьор Джакомо Абруцезе, който в крайна сметка получи Сребърна мечка, за операторско майсторство за страхотната френска операторка Елен Лувар.
Заснет изключително динамично, филмът на Аббруцезе коментира темите за принадлежността, мечтите и борбите и връзките между различни точки на света. Може би филмът на Аббруцезе щеше да е по-пълноценен, ако бе намерил повече връзки между героите си, така че да изглежда естествен и реалистичен.
Големите изненади на Берлинале тази година беше появата, една от първите след излизането му от затвора, на легендата на тениса Борис Бекер, който представи документалния филм за него "Boom, Boom. The World vs Boris Becker" на носителят на "Оскар" Алекс Гибни.
Филмът е едно от най-добрите попадения на тазгодишното Берлинале, защото разкрива много за живота на Бекер, който покрай скандалите мислим, че познаваме, но реално не е така.
Джон Малкович на представянето на филма "Сенека" (Снимка: AP/ БТА)
"Сенека" на Роберт Швентке с участието на Джералдин Чаплин, Джон Малкович, както и актьора с български произдох Самуел Финци, също бе един от филмите, които са "пироните" на фестивала тази година, скучен за едни и шедьовър за други, това определено е странен филм, който струва много пари и все пак накрая - не е ясно каква е целта му.
Дори и за запознатите с философията на Сенека, филмът е до голяма степен самоцелен и неангажиращ зрителя по никакъв начин.
Никола Филибер с голямата награда - Златната мечка (Снимка: AP/ БТА)
Една от големите изненади беше разбира се носителят на Златната мечка, филмът на Никола Филибер "На Адамант", документална лента за плаващ кораб в Сена, който помещава психично болни хора.
Това е първият документален филм, който взема награда на Берлинале и почти никой от критиците и кино журналистите на фестивала не подозираше, че именно този филм ще спечели. Самият Филибер не очакваше такова нещо и попита журито дали са в ред да му дадат тази награда.
Стъпката да се даде награда на подобен филм до голяма степен означава, че журито все още търси момента на изненада, в който печели филмът, на който най-малко сме залагали. Това пък до голяма степен ще накара повече хора да го гледат и да си зададат въпроса дали наградата е заслужена.
Филип Гарел със Сребърна мечка за филма си "Голямата колесница" (Снимка: AP/ БТА)
Филмът на Филип Гарел "Голямата колесница" спечели Сребърната мечка за най-добър режисьор, а самият Гарел, излизайки на сцената да я получи каза: VIVA LA REVOLUCION!, посвещавайки наградата на легендарния Жан-Люк Годар, който си отиде през изминалата година.
Една от звездните прояви на Берлинале беше Шон Пен с неговия политически документален филм "Суперсила", в който разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски.
Освен, че тази година имаше изключително много политически заглавия, например и документалният филм на Виталий Мански "Източен фронт", Берлинале доказа и нещо друго: че вероятно е най-политически коректният фестивал.
Фестивалът много премерено раздава награди сякаш по квотен принцип, в който да няма засегнати групи от обществото.
Винаги трябва да има достатъчно лесбийки, гейове, трансджендъри, чернокожи или украинци.
Разбира се, в това няма нищо лошо - всички групи, раси, идентичностни възприятия заслужават да получават награди, както и хетеросексуалните бели хора.
Въпросът е дали филмовият фестивал не поставя повече акцент върху идентичността и расата отколкото върху дадения продукт?
Ако настояваме идентичностните групи да вземат награди, само като представители на тези групи, всички останали в кино конкуренцията губят смисъл.
Кадър от филма "Ехото"/ El Eco" на Татяна Хуезо
Наградите за документално кино, както и тези на журито Encounters изглеждаха политически коректни, но пък филмът "Ехото" на Татяна Хуезо е филм, който наистина си струва да гледате. Meксиканско-салвадорската режисьора ни води в селцето Ел Ехо, където като през микроскоп с ужасно поетичен подход виждаме животите на населението там и как животите на децата, повтарят този на родителите им.
Това се случва на една и съща земя, в която се случва постоянно едно и също, докато някой не наруши модела.
Това е филм, в който камерата разказва, Татяна Хуезо е уловила всички фини моменти, в които нахлуваме, за да си дадем сметка за свят, който е едновременно далечен и близък.
Стивън Спилбърг с наградата Златна мечка за цялостно творчество (Снимка: AP/ БТА)
Черешката на тортата беше връчването на почетната Златна мечка на Стивън Спилбърг преди излъчването на най-новия му и най-личен филм до момента "Семейство Фейбълман".
Спилбърг заяви, че тази наградата малко или много го плаши, но все още и на 76 е развълнуван от плановете си да прави нови филми.
Спилбърг, който получи почетната Златна мечка (Снимка: AP/ БТА)
"Семейство Фейбълман" е номиниран за седем награди "Оскар", включително и в категорията за най-добър филм. Церемонията на американската киноакадемия ще бъде през март.
Наградата му връчи Боно - фронтменът на U2, който беше с групата си в Берлин, за да представи филма с тяхно участие "Kiss The Future" за войната в Сараево.
Боно обяви Спилбърг на сцената като "една от най-важните клечки в Холивуд" и по-късно каза пред публиката, че "това е човек, който не е от този свят".
Боно и Стивън Спилбърг на сцената на Berlinale Palast (Снимка: AP/ БТА)