ГОЛЕМИТЕ ОПЕРНИ ГЛАСОВЕ
Световната преса за Юлия Винер: Знаем България като страна на розите, сега разбираме, че е страна и на славей
На 17 юни се навършиха 95 години от рождението на голямата оперна певица
Автор: 26364 Прочита 0 Коментара
/ Юлия Винер-Ченишева (Снимка: Gega new)Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство.
"Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш", казва певицата Юлия Винер-Ченишева. На 17 юни се навършиха 95 години от нейното рождение.
"Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей - Юлия Винер", пише издавания в Брюксел вестник "Метропол".
От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти.
Удостоена е с почетното звание на Щатсопера - камерзингерин, за големи заслуги в развитието на певческото изкуство. Оперната прима гастролира на оперните сцени в Италия, СССР, Япония, Белгия, Франция, Куба, Полша.
МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ БАЛЕРИНА
Юлия Винер е родена на 17 юни 1929 г. в София, в семейство на руски емигрант от еврейски произход. Певческата си дарба наследява от баба си по майчина линия, която била много гласовита.
"Учех в католическия пансион "Санта Мария" на ул. "Гургулят". Там изучавахме немски и пеехме по малко. Аз обаче научавах веднага всички нови шлагери и си пеех в банята. Но мечтата ми беше да стана балерина. От петгодишна учех балет, но фаталното число 13 ме препъна - до тринайсетата си година стигнах до 13 фуетета. А всяка балерина трябва стигне до 32...
След фуететата свирех на пиано, обучавах се при пианиста Ото Либих, но ми се струваше, че е по-лесно да се пее", спомня си певицата. От пианото и балета тя усвоява умения, които й помагат за сценичното присъствие на сцената - стойката, позицията на ръцете, усет за всеки тон.
В КОНСЕРВАТОРИЯТА НА 16
На 16 години и три месеца Юлия Винер се явява на приемните изпити в Държавната консерватория, които взема успешно, но за да я запишат се налага да й извадят нови документи, тъй като няма навършени 18 години. Тя е приета в класа на Елена Ангелова-Орукин, а от следващата година учи в класа на Димитър Кожухаров. За него казва:
"Той винаги ми е бил педагог и стимул. Когато не сме могли да учим някоя партия заедно, се е отразявало на изпълнението ми. От него съм усвоила един принцип - да се опитам неизменно да пея по-трудни партии".
През 1951 г., докато е още студентка, Юлия Винер се явява на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти и печели трета награда. "Това беше голямо отличие за един студент. За повече не можеше и да се мечтае, защото конкуренти бяха най-добрите и вече утвърдени оперни певци.
На този конкурс моят глас направи впечатление на проф. Веселин Стоянов и на диригентите Асен Найденов и Саша Попов", разказва певицата.
Юлия Винер-Ченишева (Снимка: Gega new)
СОЛИСТ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА НА 24
От 1953 г. Юлия Винер е редовна артистка в Софийската народна опера. Дебютира през следващата година, точно на рождения си ден - 17 юни, в ролята на Леонора от операта "Трубадур" на Джузепе Верди. Този миг Юлия Винер определя за най-щастливия си момент на сцената.
"Когато дебютирах в "Трубадур", по същото време се играеше и "Евгени Онегин". На 24 години логично беше да изпея Татяна. Но моят музикален педагог проф. Димитър Кожухаров каза: "Като ще се давиш, в големи води да е". Така изпях от прощъпалника си Леонора от "Трубадур", а на 26 години - Аида. Всички ми казва, че някъде ще закъсам, но не познаха. Това беше най-щастливият ми миг", казва певицата.
В репертоара й на софийска сцена са и ролите на Ярославна от операта "Княз Игор", Лиза в "Дама пика", Дездемона от "Отело", Елизабета в "Дон Карлос", Тоска, Виолета в "Травиата". Ангажиментите в операта Юлия Винер съвместява с концерти из страната, на които, заедно със Софийската държавна филхармония, изпълнява арии от опери на Моцарт и Верди и други песни.
Юлия Винер е омъжена за оперния режисьор Димитър Ченишев.
ПРИЗНАНИЕ
За постиженията в кариерата си оперната прима е многократно награждавана. Носителка е на орден "Кирил и Методий" (първа и втора степен, 1957, 1966), лауреат е на Димитровска награда (1959), отличена е с орден "Народна република България" (1979). На 22 юли 1999 г. получава орден "Стара планина" (първа степен) - за изключителните й заслуги към българската култура в областта на оперното изкуство.
Юлия Винер-Ченишева умира на 22 октомври 2010 г. след кратко боледуване.