Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Николай Гяуров - кралят на "Ла Скала"

ЗВЕЗДИТЕ НА ОПЕРАТА

Николай Гяуров - кралят на "Ла Скала"

Днес се навършват 90 години от рождението на великия оперен бас

Николай Гяуров е един от тримата велики оперни баси заедно с Фьодор Шаляпин и Борис Христов. Мнозина го определят за най-големия бас на XX век.
Навсякъде, където е пял, събира огромни тълпи от почитатели.

Още

Херберт фон Караян - Великият маестро и България

Херберт фон Караян - Великият маестро и България

Висок метър и осемдесет, с лице на древен жрец, светли очи и царствена осанка, притежаващ мощен и красив глас.
Великият оперен бас се ражда на 13 септември 1929 г. в село Лъджене, днес квартал на  Велинград. Още като малък проявява интерес към музиката. Свири на устна хармоника, цигулка, пиано, кларинет и тромбон.  Завършва Музикалната консерватория в София при Христо Бръмбаров, след което е изпратен  в Санкт Петербург, където по това време преподава композиторът Римски-Корсаков. За престоя си там Гяуров казва, че градът е прекрасен, но заради суровия климат, моли да бъде преместен в Московската консерватория. Завършва със златен медал, като още докато следва става част от трупата на  Болшой театър.

Снимка: Василка Балевска

Звездната му кариера започва през 1955 г., когато печели Голямата награда на престижния конкурс за оперни певци в Париж.

Дебютът му на сцената на Софийската опера и балет е с ролята на Дон Базилио в "Севилският бръснар" от Росини през 1955 г.

Животът му се променя напълно след 20 февруари 1960 г., когато дебютира на сцената на Миланската "Ла Скала" в ролята на Варлаам в операта "Борис Годунов".  В тази постановка съдбата го среща с още двама български певци - Борис Христов, по това време водещ бас на "Ла Скала" като Борис Годунов и Димитър Узунов като Самозванеца (тенор).

Поканата идва от тогавашния директор на "Ла Скала" Франческо Сичилиани, който го забелязва по време на участието му във "Фауст" от Гуно в Театро Комунале в Болоня. Италианският маестро изпраща телеграма на Гяуров и му предлага в първите спектакли да изпълни ролята на Варлаам, а след тях и главната роля. Българският бас се съгласява за Варлаам, но отказва Борис Годунов,  защото я смята твърде трудна за още неукрепналия си глас.

Още

Миланската "Ла Скала" представи репертоара на новия си сезон

Миланската "Ла Скала" представи репертоара на новия си сезон

На сцената на Миланската "Ла Скала", Николай Гяуров участва в четири постановки на "Борис Годунов" само в ролята на Варлаам, но никога като Борис Годунов. За първи път изпява цар Борис на Залцбургския фестивал през 1965 г., под диригентската палка на знаменития Херберт фон Караян. Но изпълнява с огромен успех ролята на Борис Годунов във всички големи оперни театри в света.

За няколко десетилетия Гяуров се превръща в постоянен водещ бас на Миланската "Ла Скала", където публиката го почита почти като бог. Пее с огромен успех във виенската Щатсопера, нюйорската Метрополитън опера, лондонската Ковънт Гардън, парижката Гранд Опера, московския Болшой театър и много други.

По време на своята 50-годишна певческа кариера си партнира с много от най-известните звезди на операта, сред които: Мария Калас, Лучано Павароти, Пласидо Доминго, Гена Димитрова, Никола Гюзелев и др.

Огромен успех му носят ролите на Мефистофел във "Фауст" от Гуно, Филип Втори и Великият инквизитор в "Дон Карлос" от Верди, моцартовия Дон Жуан, Борис Годунов и други.

Ето някои от запазените записи от участия на Николай Гяуров в големите басови партии:

Рондото на Мефистофел от "Фауст" на Гуно - коронна роля на големия български бас (Токио, 1973г.):

 В ролята на Борис Годунов в едноименната опера от Модест Мусоргски:

Ария на крал Филип в операта "Дон Карлос" от Джузепе Верди, концерт по повод 200 години от създаването на Болшой театър, 1976 г.:

В ролята на Симон Боканегра в едноименната опера на Джузепе Верди, Миланската "Ла Скала", 1978 г., под палката на маестро Клаудио Абадо:

"La Calunnia" от "Севилският бръснар" от Джоакино Росини. Виенска щатсопера, 1979 г.:

 

Със знаменитата си съпруга Мирела Френи във "Фауст" от Гуно, катедрална сцена:

През 1956 г. се жени за пианистката Златина Мишакова, с която имат две деца - Владимир и Елена. По-късно среща своята втора съпруга - италианската оперна певица Мирела Френи, с която свързва живота си през 1978 г.

Николай Гяуров напуска този свят на 2 юни 2004 г. в италианския град Модена.

Купи билет

На 20 септември Софийската опера открива сезон 2019/20 с гала-концерт, посветен на 90-годишнината на великия оперен бас. На диригентския пулт ще застане италианския маестро Елио Бонкомпани.

В музикалното събитие ще вземат участие български певци и световноизвестни артисти, които са били партньори на Николай Гяуров на големите оперни сцени.

Коментирай 3

1/1

Още ВИДЕО

Защо Владимир Михайлов обича лошото време?

"Не трябва да легитимираме чрез работата си неправдите, трябва да се грижим за това, какво казваме на хората", категоричен е актьорът и музикант

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

"Фантомът на операта" пристигна с Боинг

100 души строят сцената в НДК, пресъздаваща Парижката опера

Ралица Бежан с ново стилно видео към песента "ЕТО МЕ"

С ярък театрален привкус, кинаджийско, ретро-симпатично и в същото време, носещо усмивка, свежест и настроение, видеото носи неподправения почерк на чаровната актриса и певица

"Мария Монтесори: Новата жена" в разпространение от 12 април

Филмът е вдъхновен от живота и делото на Мария Монтесори

Виж всички

Календар