ПАМЕТНИТЕ ДАТИ
Гръмогласно "Ура" възвестява българската свобода преди 143 години
"Тези викове сигурно са били чути, ако не в самия Цариград, то навярно в предградията му..."
Редактор : / 6185 Прочита 71 Коментара
Снимки: "Изгубената България"/Колаж: Петя Александрова, Dir.bgНавръх коледните празници през 1877 г. войските на генералите Радецки и Святополк Мирски заедно с българските опълченци обграждат армията на Вейсел паша, зимуваща в подножието на Шипченския проход и я принуждават да капитулира. В началото на януари 1878 г. генерал Гурко разбива бойните сили на Сюлейман паша и освобождава Пловдив. През същия месец е превзет и Одрин. Там малко по-късно от Казанлък се премества Главната квартира на Дунавската армия начело с главнокомандващия, Великия Княз Николай Николаевич, брат на император Александър II. Тук пристигат също Намък паша и Сервер паша, упълномощени от султана да преговарят за сключване на примирие. Те се срещат с Великия Княз, който изслушва заявлението им, че са готови да приемат условията за прекратяване на военните действия. На другия ден вечерта примирието е подписано.
По време на церемонията 80-годишният Намък паша, висш турски държавник и дипломат, се разтреперва и разплаква, а Великият Княз приятелски го потупва по рамото. Час по-късно пълномощниците на Абдул Хамид слагат подписа си и под военната конвенция, и се оттеглят.
Подписването на Санстефанския мирен договор, 3 март (19 февруари ст. ст.) 1878 г.
Оттук нататък започват преговорите между двете страни за сключване на мир. Проектът на документа е изготвен още в началото на януари в Петербург от граф Николай Павлович Игнатиев, дългогодишен посланик на Русия в Цариград. Дипломат с голям опит, тънък познавач на турските политически нрави, той настоява пред императора да се превземат височините край Цариград и едва тогава да се преговаря с турците. Одринското примирие се сключва без негово знание и съгласие. То веднага поставя Русия в неизгодна позиция. Високата порта е убедена, че ако Цариград остане по-далеч от руските войски, тя ще може по дипломатически път да извоюва за Турция по-изгодни условия за сключване на мирния договор. Подкрепяна е негласно от Англия и Австро-Унгария в тактиката си на отлагане и разтакаване.
Великият Княз Николай Николаевич
Преговорите между двете страни се прекъсват на няколко пъти. Междувременно, по настояване на граф Игнатиев, който разбира, че близостта до Цариград ще направи противника им по-сговорчив, се взема решение Главната квартира да се премести от Одрин в Сан Стефано. Турците обаче изразяват несъгласие. Руското командване ултимативно им заявява, че ако Великият Княз не бъде поканен от султана да прехвърли Главната си квартира в Сан Стефано, подчинените му войски "ще заемат онези позиции, които сметнат за нужни".
Но и в Сан Стефано пълномощниците на Абдул Хамид продължават да държат на своето: остро възразяват срещу предложените от Русия бъдещи граници на България, особено западната. Те подкрепят становището си с аргумента, че населението там е предимно от албански произход.
"Особено мъчително бе за турците да отстъпят на българите крайбрежието на Егейско море - пише в записките си граф Игнатиев. - Вие ни взехте всички наши европейски пристанища на Черно море - казваха пашите - а искате още за наша сметка да облагодетелствате българите с брега на Средиземно море, докато на това крайбрежие очевидно господства гръцкото племе."
При едно от поредните прекъсвания на преговорите, граф Игнатиев настоява пред главнокомандващия да обяви прекратяване на примирието и още на 17 февруари (ст.ст.) да придвижи войските към възвишението на Босфора и Цариград. Николай Николаевич не приема и отговаря следното:
"Ти си полудял, непременно искаш да ни забъркаш в нова война с Англия!"
На същия този 17 февруари обаче, турската страна поднася своите извинения на руския главнокомандващ и преговорите са подновени.
Окончателното им приключване е определено за за 19 февруари (3 март по нов стил). На тази дата в околностите на Сан Стефано за 2 часа́ е насрочен тържествен военен парад по случай годишнина от възцаряването на Александър II. Възнамерявало се е така да се отбележи и триумфалното за русите подписване на договора. Но тъй като към 2 часа́ той още не е подписан от представителите на двете страни, парадът се отменя, без обаче да се разпуснат участващите в него военни части. И когато към 6 часа́ се получава съобщението, че мирният договор вече е факт, гръмогласно "Ура!" разцепва въздуха. "Тези викове сигурно са били чути, ако не в самия Цариград - пише съвременник - то навярно в предградията му, защото турците наизскачат от своите палатки и се нареждат в пет колони, готови за бой. "За да не се стресне" и без това възбуденото цариградско население", по молба на турските представители, русите се въздържат от топовни салюти.
След като договорът е утвърден от султана, в Петербург е изпратен високият турски сановник Реуф паша. Поднасяйки го на Александър II с думите: "Турция е в краката на Ваше Величество", той вероятно е съзнавал, че на Балканите като феникс възкръсва българската държава.
Руският император Александър II
Къщата в Сан Стефано, в която се водят преговорите и е подписан договорът. Днес не съществува.
Снимки: "Изгубената България"/Колаж: Петя Александрова, Dir.bg