ЗА ДА Я ИМА КНИГАТА
Семейството на книгата: Най-скъпите ресурси днес са въображение и знание
Кампанията "Купи една книга" ни запознава с хората, отговорни за създаването и живота на всяко едно книжно издание
1802 Прочита 0 Коментара

През изминалите трудни месеци над 200 издателства и онлайн книжарници се включиха в инициативата "Купи 1 книга", чиято мисия е да обедини усилията на обществото в единна цел и посока - да помогне на книгата днес, за да я има в бъдеще.
Да призове всеки, който може да отдели средства да закупи книга или да дари книги за кауза, да се включи в кампанията за спасяване на книгата чрез специално създадената уеб страница на инициативата www.kupi1kniga.com.
Организаторите на кампанията създадоха и една нова рубрика, наречена #СемействотоНаКнигата.
Целта е да запознаят читателите с хората, отговорни за създаването и живота на всяко едно книжно издание. Всяка една книга е продукт на знанията, уменията, опита и ентусиазма на много специалисти. Семейството на книгата обединява автори, агенти, издатели, редактори, коректори, консултанти, художници, дизайнери, страньори, печатари, търговци.
Тази седмица ви представяме писателката Людмила Филипова, графичният дизайнер Стоян Атанасов и писателят Кристофър Бъкстон:
Людмила Филипова (Източник: "Купи една книга")
Людмила Филипова, писател
- Каква е твоята професия?
- Завършила съм две висши образования в областта на икономиката, работила съм в тази сфера и отделно завърших магистратура по астрономия към Физическия факултет на СУ, но от 15 години работя основно като писател.
Старая се да съм информационен мост между научни и исторически теми, открития, важни световни и национални проблематики, и от друга страна - обществото ни.
- Представи се накратко.
- Търся. Старая се да намирам отговори и да ги давам по интересен начин чрез книгите и статиите си на читателя.
Търся интересното, вярното и полезното. Враг съм на лъжите, манипулацията и дезинформацията, както и на псевдонауката - опасните врагове на обществото ни. Харесвам добре представеното, образователното и вярно представеното познание.
Родена съм в миналия век, пиша в днешния и оставям послания за следващия. Вълнувам се от точни науки и вярвам, че макар да имат най-малко последователи, защото са по-трудни за достигане и разбиране, само те могат да променят света ни към добро.
Всичките ми романи и текстове са именно това - търсене на истината и чудесата, които ни променят, които са около нас, но и които често не забелязваме. Убедена съм, че промяната на Света към по-добро започва от всеки един от нас.
- По какво работиш в момента? Разкажи нещо за конкретния проект.
- Нова книга. Писала съм вече за историята ни, а също и за най-интересното от света на науката. Сега ще опитам да ги съчетая в интригуваща и достоверна история. Предизвикателство е.
- Какво може да ни кажеш за спецификата в работата си, което любителите на книгите не подозират?
- Години търсене на идеи (докато пиша един роман, събирам идеи за следващия); години проучвания по избраните теми и разработване на сюжета, линиите, героите, посланията; дълга изолация, писане и редактиране; после работа с редактори и коректори; работа с дизайнери за сътворяване на корица; после по издаването й, маркетирането й, дистрибутирането й и още много.
Но когато, някой ти напише, че си променил живота му - казваш си - струваше си всичко.
- Коя книга те вдъхнови напоследък?
- Вдъхновява ме животът, хората, чудото на природата, науката и реалността ни. На добра книга мога да се възхитя и/или да ме замисли.
- Как мислиш, че ще се промени работата ти с навлизане на новите технологии в четенето и създаването на книги?
- Не много. Историоразказването не зависи от технологиите и методите му на предаване. Важно е съдържанието. Било е устно, пиктографично, азбучно; било е записвано в умове, легенди, песни, пергаменти, хартия, камък, файлове, образи, конструкции; "облаци" и ще има още много нови форми, които предстоят.
Но историоразказването остава и от доброто му съдържание винаги ще има нужда, каквато и да е еволюцията на медията му. Най-скъпите ресурси днес са въображение и знание.
- Твоето послание към читателите.
- Бъдете отговорни, загрижени към околните, Света и природата. Вярвайте в доброто, за да ви се отплати и следвайте мечтите си.
Стоян Атанасов, графичен дизайнер
Стоян Атанасов (Източник: "Купи една книга")
- Каква е твоята професия?
- Краткият отговор е "графичен дизайнер", но освен това съм предпечатар, страньор, илюстратор, преподавател, съдружник и управител в малко студио за графичен дизайн и предпечат.
- Представи се накратко.
- Завършил съм Графичен дизайн в НБУ. Работя в книгоиздаването от 12 години. От астрологична гледна точка съм Овен, което ми е изключително полезно, защото съм склонен да не щадя усилия и да не се страхувам да си разбия главата, когато искам нещо.
- По какво работиш в момента? Разкажи нещо за конкретния проект.
- Винаги работя по повече от едно нещо. В момента правя три книги, един алманах, един ребрандинг, координирам работата по още една книга и се готвя да започна още две. Скоро ми предстои илюстрирането на едно интересно издание. Не мога да издам заглавия, но се задават вълнуващи неща :)
- Какво може да ни кажеш за спецификата в работата си, което любителите на книгите не подозират?
- Всяко хубаво нещо изисква време, за да се случи, а често времето е най-оскъдният ресурс. Проектите се получават най-добре, когато възложителите ни се доверят и ни дадат свобода за изпълнението им.
Най-нелюбимият ми въпрос е "Кой вариант ти харесва най-много?" след множество кръгове на корекции, защото обикновено харесвам най-много първото си предложение. :)
- Коя книга те вдъхнови напоследък?
- Прочетох "Спасението на Хенингтън" и, както винаги, бях впечатлен от Патрик Нес. За никого не е тайна, че ми е много любим и се радвам, че имах възможност да работя по няколко негови книги (дизайнът на "Хенингтън" е дело на друг колега, който е свършил чудесна работа). Също "Просто любов" на Джесика Парк, за която направих корица.
- Как мислиш, че ще се промени работата ти с навлизане на новите технологии в четенето и създаването на книги?
- Новите технологии са тук много време. Основата е същата, но сега при оформлението на всяко издание се старая да мисля за разнообразието от носители и формати, на които ще живее дизайнът ми, за да изглежда адекватно на всички тях.
- Твоето послание към читателите.
- Бъдете взискателни. Очаквайте повече. Наслаждавайте се, защото книгите са нещо забележително. Зад всяка история, която достига до вас, стои трудът и отдадеността на много хора, които вършат работата си с истинска любов - познавам ги и това е чистата истина:)
Кристофър Бъкстон, писател
Кристофър Бъкстон (Източник: "Купи една книга")
- Каква е твоята професия?
- Писател, редактор и преводач.
- Представи се накратко.
- Англичанин с български паспорт. Повече от 40 години живея в граничната зона между два езика и култури. Темата, която най-много ме вълнува, се храни от драматичните конфликти, които се раждат от срещите - съвременни и исторически, между българ(к)и чужден(ц/к)и в тази плодородна зона.
- По какво работиш в момента? Разкажи нещо за конкретния проект.
- Пиша втора част на новия ми роман "Проклятието на неумиращи сънища" - за един средновековен, близък на цар Теодор Светослав Тертер, монах, който бил погребан като вампир в Созопол - после възкръснал и влязъл "под кожата" на една съвременна жена.
В същото време превеждам последните стихотворения на Пеньо Пенев.
- Какво може да ни кажеш за спецификата в работата си, което любителите на книгите не подозират?
- Работя от 6 до 12 часа сутрин. Жена ми, писателката Анна Бъкстон, работи в съседната стая. Вълнуваме се и си помагаме взаимно в проектите. В моята работа е много важно да "чувам" гласа в главата си - гласа на автора, който превеждам или на личността, която живее в романа ми.
- Коя книга те вдъхнови напоследък?
- Романът на Златко Енев, който преведох на английски - Requiem for Nobody - изключително силна книга за България и Балканите при падането на комунизма. Иначе чета много нови български романи.
Имах възможност да прочета "Хотелът на спомените" от Златко Ангелов, "Чекмо" от Момчил Николов, "Струни" на Радко Пенев. Много дългият роман на Русана Бърдарска "Опитът" ме провокира много положително - хем се ядосвам, хем се стимулирам.
Кристофър Бъкстон (Източник: "Купи една книга")
- Как мислиш, че ще се промени работата ти с навлизане на новите технологии в четенето и създаването на книги?
- Вече е много променена. Успехът започва да зависи от непрекъснатото присъствие на авторите в социалните мрежи. Проблемите с маркетинга и продажбите остават.
Другият проблем е липсата на авторитетни критици, които да оценяват писателската работа и да препоръчват на читателите какво да четат.
- Твоето послание към читателите.
- Нека да се радваме на богатото разнообразие на книгите, които излизат. България има горда традиция на публични представяния на автори, често в много малки градове. Да се надяваме, че след пандемията тази традиция ще възкръсне.
Екип на кампанията "Купи 1 книга", която се реализира с активната подкрепа на Асоциация "Българска книга".