Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Пътешественикът с български произход Филип Лхамсурен представя книга и филм за Амазония

АВТОРИ ПЪТЕШЕСТВЕНИЦИ

Пътешественикът с български произход Филип Лхамсурен представя книга и филм за Амазония

Представянето е на 29 юни в кино "Люмиер", съобщиха от издателство "Книгомания"

По време на пътешествието в Амазония (Официална страница във Фейсбук)

Книга и 90-минутен документален филм "Прегръдката на Амазония" ще представи Филип Лхамсурен на 29 юни от 18.30 ч. в кино "Люмиер", съобщиха от издателство "Книгомания".

Издателство "Книгомания"

Пътешественикът е наполовина българин, наполовина монголец. Внук е на един от министър-председателите на Монголия - Номтайшир Лхамсурен, и Намсрайджав - първата жена лекар в тази азиатска страна. Филип е син на талантливата художничка и преподавател по изкуства Ганханд Лхамсурен. И тримата - майката, бабата и дядото, са починали. Като дете заминава за Пекин с майка си, където две години очакват в бежански лагер позволение да емигрират. Филип говори прекрасен български език.

В биографията си на изследовател има три големи експедиции, отвеждащи го в най-дивите територии на планетата. Първото му голямо пътуване е на изток към монголските му корени, след него прекосява десет хиляди километра до Памир, а през 2015 г. се отправя към необятната Амазония.

Красотата на Амазония (Официална страница във Фейсбук)

Преживял детските си години в бежански лагер и интернат, обучавал се в редиците на френския чуждестранен легион, така неговият живот е белязан да странства сам и далеч от утъпканите пътища на света и да разказва за тях в книгите си "Душата на човека" и "Забравените пътища". Според критиката стилът му е жив, див, проницателен, а любовта към природата го води до прозрения, които съвременният човек има огромна нужда да осъзнае.

"Животът не изисква да бъдеш последователен, търпелив, стремителен, а да осъзнаваш последствията на всеки свой избор", казва той. Разказва, че амазонската джунгла буквално го е погълнала: "Стъпките, които оставях след себе си, изчезваха за секунди в гъстата растителност. В безбройните потоци откривах пределите на собствената си устойчивост. Под вечната сянка на дърветaта изпитвах неудържим страх и дълбока тъга, детско любопитство и опияняващо възхищение, срещах и лице в лице унищожаването на нашия свят".

По време на пътешествието в Амазония (Официална страница във Фейсбук)

Тази експедиция му отнема пет години, няколко пъти е на ръба между живота и смъртта. "Нараних любимите си хора, открих приятелства, опитаха се да ме убият, изживях всичко сам, но не бях самотен", допълва Филип Лхамсурен. Категоричен е, че в основата на всяко негово действие е връзката с природата.

"Връзка, която днес е в огромна опасност, защото човечеството не изпитва отговорност към земните си корени", смята пътешественикът.

По време на пътешествието в Амазония (Официална страница във Фейсбук)

Авторът още за своите преживявания:

"Да бъда сам в амазонската гора, определено е едно от най-вълнуващите преживявания, които съм имал, но образите, спомените и думите са крайно недостатъчни да пресъздадат истинската картина, която само неколцина като мен са преживели. За това на страниците има освен текст и стотици фотографии.

Какво се надявам да постигна с тази книга?

Да вдъхновя едно лично разбиране за важността на Природата. Да изразя свободно след години на търпеливи усилия и тежки изпитания дълбокия смисъл на несигурността. В тази книга разглеждам живота, пространството "вътре" докато се грижа да оцелее тялото ми в амазонската джунгла", пише Лхамсурен.

Авторът и пътешественик (Официална страница във Фейсбук)

Входът е безплатен, ще бъдат раздавани пропуски до запълване на 50% от капацитета на залата (около 120 души) до изчерпване броя на местата. Молим публиката да носи лични предпазни средства. Хора без маски няма да бъдат допускани в киното.

Книгата "Прегръдката на Амазония" (Книгомания.бг) ще можете да закупите и на място и да получите автограф от автора. Филмът е с продължителност час и половина.

Линк за повече информация към "Прегръдката на Амазония"

Още

Какво се случва "В прегръдката на Амазония"*

Какво се случва "В прегръдката на Амазония"*

Още

Пътешественикът Филип Лхамсурен: Джунглата е в самите нас

Филип Лхамсурен по "забравените пътища" на света

Още

100 пътешествия,  които ще ви променят завинаги (откъси)

100 пътешествия, които ще ви променят завинаги (откъси)

Още

Знаменити писатели и поети, за "бавното живеене и насладата от живота" (откъс)

Знаменити писатели и поети, за "бавното живеене и насладата от живота" (откъс)

Коментирай 4

Календар

Препоръчваме ви

"Литургия за Илинден" - за историята, чиито рани още по-остро чувстваме днес (откъс)

Романът се определя като крайъгълния камък в творческия път на Свобода Бъчварова, на опознаване на собственото си духовно родословие като "борец срещу времето си"

За българчетата по света Руси Чанев представя "Под игото" от Иван Вазов (откъс)

Според артистът адаптираната форма на романа може да се ползва за подготовка и за мотивация за четене на оригиналния текст

"Слуховият рог" от забележителната сюрреалистка Леонора Карингтън (ОТКЪС)

Възхитително чудноват апокалиптичен роман за мистериозен старчески дом и за енергичната 92-годишна Мариан, която е отведена в него от нетърпеливото си семейство

"Баща ми в мен" - Явора Стоилова представя стихотворения и спомени за художника Васил Стоилов

Тя потапя читателя в атмосферата на ателието на художника и разказва за срещите му с художниците Владимир Димитров-Майстора, Николай Райнов и Николай Рьорих

Романът "Скарида" от Димитър Коцев-Шошо излиза и на английски език

Романът разказва за Дива Мила, Асистента и Бор. Дива Мила практикува "най-старата професия в света" и е суперзвезда в пъстрия и мистичен свят на ясновидци, екстрасенси и гадатели, разказват издателите

Нова книга за худжоника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила

Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в.