Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Ник Мейсън пред Dir.bg: Младите и днес намират в "Пинк Флойд" обяснения за света

ANOTHER BRICK IN THE WALL

Ник Мейсън пред Dir.bg: Младите и днес намират в "Пинк Флойд" обяснения за света

Легендарният барабанист на Пинк Флойд идва в София с групата си Saucerful of Secrets на 8 юни

Българската публика ще има удоволствието да види групата Nick Mason"s Saucerful of Secrets, ръководена от емблематичния музикант от Pink Floyd, на 8 юни в Зала 1 на НДК (Колаж: Траяна Генчева/Dir.bg)

Ник Мейсън е един от най-впечатляващите барабанисти на своето поколение и един от основателите на Pink Floyd. Успехът на групата идва към края на 60-те и се разраства през 1970-те, когато звукът им започва да намира стабилна основа в ефирните звукови пейзажи на Дейвид Гилмор и завладяващата тематична визия на Роджър Уотърс.

Още Голямото европейско турне на Ник Мейсън започна

Голямото европейско турне на Ник Мейсън започна

Ник Мейсън, основател и единствен член на емблематичната британска група, който е в нея през всички фази на развитието ѝ, пое на мащабно турне.

Редом до знаменития барабанист във формацията Nick Mason"s Saucerful of Secrets, създадена през 2018 г., свирят китаристите Гари Кемп от Spandau Ballet и Лий Харис от Blockheads, басистът на Pink Floyd Гай Прат и Дом Бекен от The Orb на клавишните.

Купи билет

Групата Saucerful of Secrets изпълнява музика от ранните години на Pink Floyd, като целта им е да съживят специфичния дух на времето, а не да правят трибют.

Можете да ги гледате на 8 юни в Зала 1 на НДК.

Рок легендата Ник Мейсън и неговата група Nick Mason's Saucerful of Secrets (Източник: NUCOAST CONCERTS)

Ник Мейсън е роден в богато семейство в Бирмингам на 27 януари 1944 г.

Дядо му е автомобилен пилот на Бентли и малкият Ник го е гледал дори на Силвърстоун. В своето детство постоянно придружава и баща си по автомобилни състезания на спортния рали-клуб "Винтидж Спортс Кар Клуб", където той е акционер. Така се пристрастява към автомобилните състезания, а по-късно и към колекционирането на елитни спортни коли.

Барабанистът на Пинк Флойд се радва и на невероятна 40-годишна кариера като състезател, дори пет пъти е карал в "24-те часа на Льо Ман", най-известното автомобилно състезание за издръжливост. Това му хоби ясно си проличава от филма "La Carrera Panamericana", в който историята се заплита около рали в Мексико, в което се състезават Ник, Дейвид Гилмор и Стийв О'Рурк (саундтракът е на Пинк Флойд).

Ник Мейсън притежава една от най-богатите колекции на елитни спортни автомобили. 

Разговаряме за адреналина от живото свирене пред публика, съдбата на Пинк Флойд и посланията на най-философската рок група на всички времена, които крещят със своята актуалност и днес. 

Ник Мейсън е запален почитател на състезателните автомобили и притежава една от най-зашеметяващите колекции на стари автомобили в света (Снимка: Getty Images)

Здравейте, как върви турнето на бандата? Как се чувствате?
- Добре! В момента съм в Литва и е наистина е невероятно, публиката е страхотна! Разбирам това вълнение, защото почти година и половина не можехме да свирим на живо.

Рок легендата Ник Мейсън и неговата група Nick Mason's Saucerful of Secrets (Източник: NUCOAST CONCERTS)

- Наистина е интересно как чувствате вибрациите на публиката, която почти две години също беше ограничена от възможността да слуша музика на живо.
- Да, интересно е, защото в момента толкова много банди вече започнаха да свирят на живо. Всички чакахме това да се случи. И нямаме търпение да дойдем в България!

Купи билет

- Защо все пак решихте да се върнете активно към музикалния живот, свиренето на живо, публиката, шоуто. Създадохте Вашата група Saucerful of Secrets през 2018 година. Кое беше в основата на това решение?
- Има няколко причини. През 2017 г. направихме изложба във Victoria & Albert Museum в Лондон. Работата по нея беше наистина страхотна, но нещо лиспваше. Тогава осъзнах, че всъщност ми липсва чувството да свиря музика пред публика. Тогава Лий Харис даде идея да изляза и да свиря, защото в същото време Роджър свиреше с неговата група, Дейвид също.

Тогава тази идея много ми хареса. И започнах да мисля все повече върху това да свиря ранна музика на "Пинк Флойд". Това е много различно, защото има ужасно много трибют банди, които свирят по-късната ни музика. Хората обаче познават по-малко ранното творчество на групата.

И е много хубаво да могат да го открият. Не само да свирим тази музика, но да пренесем стила на времето, когато сме я правили. Защото за мен е важно не да правя музиката така, както звучи в записа, а да пресъздам атмосферата ѝ.

Ник Мейсън със своето Ferrari 166 Corsa на изложба на Ферари в Cartier Foundation в Париж, 22 май, 1987 г. (Снимка: Getty Images)

Още Спечели двойна покана за концерта на легендарния барабанист Ник Мейсън и бандата му

Спечели двойна покана за концерта на легендарния барабанист Ник Мейсън и бандата му

- The Echoes Tour, с който идвате в София съдържа парчета на "Пинк Флойд", правени между 1967 и 1972 г., вклювате и легендарната Echoes. Някои парчета дори ще бъдат изсвирени за първи път пред публика. Вместо да правите нова музика, вие работите върху музиката на "Пинк Флойд" и я развивате. Защо?

- Мисля, че всичко трябва да се прави едно по едно. Отнело ни е много време да създадем и установим стила, който сме търсили в периода, в който правим музиката си. Би било прекалено сложно да започнем да композираме различна музика за Saucerful of Secrets и да търсим нещо различно. Може би бихме могли да го мислим за в бъдеще, но в момента имаме толкова голям материал наистина, че нямаме нужда от това.

Embed from Getty Images

- Много ми е интересно какво е отношението на публиката към ранните Пинк Флойд в Европа и в САЩ. В Америка Пинк Флойд стават по-разпознаваеми след излизането на The Dark Side of The Moon (1973).
- Като цяло ми се струва, че американската публика е по-малко запозната със Сид Барет. Американците смятат, че "Пинк Флойд" започва именно с The Dark Side of The Moon, тъй като продажбите на този албум в САЩ подсказват това.

Embed from Getty Images

Разликата е такава, че американците откриват "Пинк Флойд" през 1973 г., а голяма част от европейците знаят за групата още през 1967 г. и познават много повече музиката ни от тези години. Това е страхотно, защото днес виждаме как те разпознават тези парчета.

Има елемент на носталгия, когато слушаш нещо, което не си чувал дълго време. Тъй като наистина - никой не е свирил тези ранни парчета. Повечето трибют банди се фокусират върху The Dark Side of The Moon и след това.

Ник Мейсън е запален почитател на състезателните автомобили и притежава една от най-зашеметяващите колекции на стари автомобили в света (Снимка: Getty Images)

Още Концертът на Ник Мейсън в София ще се състои на 8 юни 2022 г.

Концертът на Ник Мейсън в София ще се състои на 8 юни 2022 г.

- Все още "Пинк Флойд" имат непоказани творби от музиката, която сте правили в края на 60-те. Сигурна съм, че публиката се вълнува много от това "пътуване".
- Да, така е. Всъщност ние в момента имаме около 15-20 песни оригинален материал на "Пинк Флойд", който аз разработвам. Трябва да се правят избори и това е моят избор.

- Предвиждахте ли за себе си такава зашеметяваща кариера на барабанист? Всъщност Вие следвате архитектура в университета, барабаните са били вид странично хоби.
- Не, изобщо дори не съм си представял, че това ще се случи.

Аз бях убеден, че ще стана архитект, прекарах четири години, следвайки архитектура. Любопитното е, че наскоро отново срещнах един от моите преподаватели от онова време - архитектът Лорд Норман Фостър, с когото създадохме една изложба в музея Гугенхайм в Билбао. Тази изложба е за архитектура и коли. Две неща, които обичам много. И е вълнуващо да работиш с човек, с който си бил свързан преди 50 години.

Роджър Уотърс и Ник Мейсън на пресконференция за изложбата The Pink Floyd Exhibition в Рим, 2018 г. в (Снимка: Getty Images)

Още Роджър Уотърс: Дошло е времето хората да излязат на улицата

Роджър Уотърс: Дошло е времето хората да излязат на улицата

- Как Ви се отрази разделението в "Пинк Флойд" между Роджър Уотърс и Дейвид Гилмор? Как понесохте този конфликт?
- Мисля, че за огромна част от историята и работата в музикално отношение на "Пинк Флойд", Дейвид и Роджър работиха перфектно заедно! И свършиха прекрасни неща.

Но в много групи се случва така, че с развитието си, музикантите започват да имат различни търсения за това как трябва да изглежда групата. Наистина е много трудно, почти невъзможно една група да оцелее завинаги заедно.

И Бийтълс не успяха да го направят. Единствените, които успяха са Роулинг Стоунс, които са заедно вече 60 години и просто са се научили как да работят заедно. Много е тъжно, но мисля че търпението между Роджър и Дейвид беше напълно изчерпано. И не мисля, че е възможно то да се върне отново.

- Вие сте единственият постоянен член на "Пинк Флойд" и участващ в абсолютно всички албуми на групата. Защо? Отдаден сте изцяло на каузата?
- Не. По-скоро мисля, че ме мързеше да си търся друга работа. Мисля си, че барабанистите винаги се нуждаят от останалите, за да могат да правят каквото и да било.

Embed from Getty Images

За мен нещата винаги са продължавали да функционират, дори и когато Роджър напусна групата. Същото беше и със Сид. За мен все още предстояха неща, които исках да направя и нищо не беше свършено.

- Как мислите, разривът между Уотърс и Гилмор, който е заради различните им виждания към това какво трябва да е "Пинк Флойд", разделение ли е между музика и политическа ангажираност?
- Не мисля. Роджър е политически настроен, винаги е бил такъв. Снахата на Дейвид пък е украинка, той също се включи с послания за войната.

Тоест всеки подкрепя каузите, които иска. Проблемът между тях беше музикален и свързан с това как да се пише музика. През годините винаги сме се подкрепяли взаимно по отношение на политическата ни ангажираност.

Роджър Уотърс, Ник Мейсън, Сид Барет и Ричард Райт (Снимка: Getty Images)

Още Роджър Уотърс с ново турне ”Us + Them” в София

Роджър Уотърс с ново турне ”Us + Them” в София

- Какви са Ви отношенията с Роджър Уотърс и Дейвид Гилмор в момента?
- Свирих с Дейвид преди шест седмици за един запис, който стана много добре, а когато с моята група Saucerful of Secrets бяхме в Америка преди няколко години, Роджър излезе на сцената с нас и свири. Трябва да питате и тях - но за мен личните ни отношения с всеки един от тях са много добри!

- Кое е онова, което направи "Пинк Флойд" вечна група, чийто идеи и космос не спират да вълнуват меломаните. Експериментите с психиделичен и прогресив рок ли създават това усещане за абсолютна цялостност и автентичност, или пък може би съчетанието им с изразяването на деликатни човешки емоции и вътрешни битки?
- Сложно е, но мисля, че е комбинация от добро усещане за музика и наистина добри песни.

Писането на Роджър е интересно, защото тогава той е писал песните си на 24-25 години, но тези песни са релевантни на хора, които са на 50-60 сега. Това е нещо, което прави Пинк Флойд постоянни във времето. Парчетата на групата винаги са били много над просто тийнейджърска любов и драми.

Ричард Райт, Роджър Уотърс и Ник Мейсън от Пинк Флойд на лондонското летище Хийтроу преди да излетят за турне в САЩ, където им предстоят 22 концерта, юли, 1968 г. (Снимка: Getty Images)

Купи билет

- Точно това исках да Ви попитам. Всъщност с The Dark Side of The Moon "Пинк Флойд" разглежда теми като алчност, война, времето, страха от смъртта и психическите проблеми в човешкото същество. Как философията на групата резонира в днешно време, когато тези въпроси пак са ужасно актуални?
- Така е, те са актуални на днешните хора и интересното е, че младите намират в тях изключителни послания, с които отново се идентифицират.

Това е велико, защото днес е много трудно наистина да чуеш музика. Има толкова много, всичко е налично, толкова много песни, толкова много музиканти. Излиза нова песен и тя се забравя след 10 минути. Затова мисля, че е страхотно, че младите днес намират в "Пинк Флойд" обяснения за света. Както и по-възрастните, при които със сигурност има елемент на носталгия.

Българската публика ще има удоволствието да види групата Nick Mason"s Saucerful of Secrets, ръководена от емблематичния музикант от Pink Floyd, на 8 юни в Зала 1 на НДК (Колаж: Траяна Генчева/Dir.bg)

Интервю на Юлия ВЛАДИМИРОВА

Още Фреди - геният, който мечтаеше за Ада

Фреди - геният, който мечтаеше за Ада

Още Боб Дилън съжалявал, че не той е написал парчето на "Ролинг стоунс" "Angie"

Боб Дилън съжалявал, че не той е написал парчето на "Ролинг стоунс" "Angie"

Още Денят, в който Джими Хендрикс запали китарата си

Денят, в който Джими Хендрикс запали китарата си

Още Джим Морисън: Халюциногенен рок евангелист, демонично средновековно видение или еротичен политик?

Джим Морисън: Халюциногенен рок евангелист, демонично средновековно видение или еротичен политик?

Още Джон Ленън: Дишай!

Джон Ленън: Дишай!

Още Джон Ленън и Йоко Оно - любов като на кино, и филм за любовта им

Джон Ленън и Йоко Оно - любов като на кино, и филм за любовта им

Коментирай7

Календар

Препоръчваме ви

Бояна в Страната на голямото кино, където се сбъдват мечти

"Като се върнах от Лос Анджелис, започнах да работя по първия си независим кино проект в България и имам шанса да го правя с прекрасни млади и талантливи колеги", разкрива младата актриса

Ванина Кондова за "Онзи, другият Ню Йорк", носталгията и търсенето на приндлежност

"Носталгията е адски ирационално чувство - появява се абсолютно неочаквано, в странни моменти. Просто изпълзява от нищото, хваща те за врата", споделя актрисата, сценарист и режисьор

Фронтменът на Група "Хоризонт" Валери Славчев: "Измислените истини", които ни събират

"Нашите песни не са тип "летен хит", нещо което да минава и отминава бързо, а песни, които няма как да те оставят безразличен", разкрива музикантът

Паулина Георгиева: Моделът за успех днес изисква много жертви

Разговор с писателката по повод най-новия ѝ роман "Малки грехове", издаден от издателство "Книгомания"

Режисьорката Нина Найденова: Да се откажеш от любовта в името на любовта...

Тя поставя "Травиата" в Русенска опера в чест на 75 години от създаването й

Кристин Льоненс: Литература, мода и поколения жени, които ни дават уроци

Работила като модел и позирала за Юбер дьо Живанши и Пако Рабан, новозеландско-белгийската писателка е авторка на 4 романа, включително "Caging Skies", адаптиран във филма "Джоджо Заека" от кинорежисьора Тайка Уайтити и спечелил награда "Оскар"