БЕЗСМЪРТНИ
Джон Ленън: Дишай!
Луд фен отне живота му, но не и посланията, които ни остави Джон
Редактор : / 4057 Прочита 0 Коментара
Стената на Ленън в Прага е създадена малко след смъртта му. Изпъстрена е с графити, вдъхновени от него, и текстове на песни на "Бийтълс". Снимка: ShutterstockНа 8 декември 1980 г. един откачен човек с мания за "мисия" да бъде "ръката на Бог", отне живота на Джон Ленън. Отне музиката, която идваше от сърцето на Джон, с която той зареждаше с надежда за бъдещето милиони хора по света. Но Джон Ленън ни остави не само мелодиите на душата си, но и посланието "Дишай!" - думата, която се превърна в "код" на голямата им любов с Йоко; думата, която олицетворяваше свободата на духа му и вярата, че много хора ще се научат да дишат свободно, с надеждата за мирно бъдеще на човечеството. Днес се навършват 37 години от смъртта на Джон Ленън.
Снимки: Getty Images/Guliver Photos
Джон Ленън остава в историята като една от най-популярните личности на XX век. Неговата слава отдавна не е само "Бийтълс" - тя придоби собствен ореол на личност с измеренията на космополит.
Огромна роля за това изиграва неговата голяма и последна любов - с авангардната американска художничка от азиатски произход Йоко Оно, с която съдбата ги среща през 1966 г.
Годината е знаменателна за живота му. В нея той губи фенове, заради свое непремерено изказване срещу папството и е анатемосан от църквата.
Младежката му дързост е наказана, но скоро светът ще види един нов Джон - едновременно умиротворен и борец за мир.
Времето съвпада с разпадането на легендарната "Бийтълс" и Джон потегля по нов път на духовно и творческо израстване.
Утвърждава се като солов изпълнител, с активно отношение към социалните проблеми, борбата за мир и протеста срещу насилието.
Албумът "Imagine" /1971 г./ се превръща в емблема на "новия" Джон Ленън и е неговата най-популярна творба. Джон Ленън вече не е просто и само изпълнител, той участва в демонстрации за мир.
От юни 1972 г., с издаването на албума "Some Time in New York City", започва истински творчески бум в кариерата му на солов изпълнител. За кратко време издава още три албума: "Mind Games", "Walls and Bridges" и "Rock'n' Roll".
От 1975 г. Ленън се установява за постоянно в Ню Йорк, където се опитва да прекара повече време със семейството си.
Джон с новородения си син и Йоко
След дълга творческа пауза певецът се захваща с албума "Double Fantasy", но три седмици преди официалното му издаване е застрелян от вманиачения си почитател Марк Дейвид Чапман.
Убиецът остава на местопрестъплеието и очаква да го арестуват с книгата на Селинджър "Спасителят в ръжта", а Джон издъхва в болницата.
И така, като парадокс на Съдбата, светът бе напуснат от един от своите "спасители". Защото Джон Ленън правеше музика, която и днес запалва хората за добри дела.
Неслучайно наричат стила му психедепичен рок. Джон караше хората да си представят един по-добър свят, в който няма война и човеците се обичат.
След смъртта на Джон Ленън, музиката му продължи да бъде глас на протеста срещу насилието.
Тя и днес продължава да буди съвест и надежда за бъдеще. Може би затова и Ватикана сне анатемата си от певеца, макар да й трябваше твърде дълго време за това.
На днешния ден много хора по света си "представят" образа на Джон Ленън и посланието на "Imagine". То има силата на божествен благослов, който вдъхва надежда, повече от всяка религиозна проповед.
А Джон продължава да живее в сърцата на хората по целия свят. Защото той беше човекът, който с музика проникваше в съкровения свят на душите, които жадуват за въздух. Той ни разкри какъв е смисълът да "дишаш".
Еми МАРИЯНСКА