Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Момчил Карамитев: Дядо Неофит решаваше сериозни житейски проблеми с благина и разумност

СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Момчил Карамитев: Дядо Неофит решаваше сериозни житейски проблеми с благина и разумност

"Дори и в античните сюжети винаги мога да намеря нещо актуално", разкрива Момчил

Момчил Карамитев Колаж: Петя Александрова Корица: Петя Александрова

Още Момчил Карамитев: И до днес се моля на татко и винаги получавам отговор от него

Момчил Карамитев: И до днес се моля на татко и винаги получавам отговор от него

"Дядо Неофит решаваше житейски сериозни проблеми с благина и разумност, а не с крещене и налагане, използвайки високите постове, които е заемал като преподавател и като администратор.

Той е имал изключителна сила да преодолее личните си амбиции и желания, за да създаде и напише книги на много високо ниво, както и дава лична персонална помощ на познати и непознати хора, без да иска признание за това. Един истински достоен мъж и човек, с който можем да се гордеем като българи., разказва режисьорът на "Ангелогласният обединител".

"Патриарх Неофит решава житейски сериозни проблеми с благина разумност, а не с крещене и налагане", разказва Момчил Карамитев Снимка: Личен архив

Момчил Апостолов Карамитев завършва кино и телевизионна режисура в Рим при проф. Анджело Д'Алесандро, Масимо Мида, Алберто Марама и Пиеро Спила. Преди това е завършил актьорско майсторство в НАТФИЗ Кръстьо Сарафов в класа на проф. Надежда Сейкова и доц. Елена Баева през 1986 г.

След това участва в практическия курс на Сюзан Страсбърг в Рим и в Academia D'Arte Dramatica Silvio D'Amico.

През 90-те години специализира кино режисура и кино драматургия в Ню Йорк Юниверсити в Ню Йорк.

По време на снимките на "Ангелогласният Обединител", реж. Момчил Карамитев Снимки: Личен Архив

Започва да работи като професионалист в театри, кино и телевизионни продукции от 1984. После се премества в Лос Анджелис където работи по ниско и високо бюджетни международни и американски филми.

Момчил Карамитев е режисьор на документален филм за Апостол Карамитев. Режисира "По пътя на предците ни в Окситания", за който получава награда за режисура и множество международни награди включително в Лос Анджелис, Азия и Ванкувар-Канада.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Негово дело е филмът "Ангелогласният обединител" за Патриарх Неофит.

По време на снимките на "Ангелогласният Обединител", реж. Момчил Карамитев Снимки: Личен архив

Момчил Карамитев в едно специално интервю за Impressio

Още Момчил Карамитев: Баща ми вървеше много бързо напред и непрекъснато търсеше нови неща

Момчил Карамитев: Баща ми вървеше много бързо напред и непрекъснато търсеше нови неща

- Как се роди идеята за филма "Ангелогласният обединител" за патриарх Неофит?
- Имах среща с хора от БНТ по тази тема в началото на 2024. По-късно, някъде в началото на лятото получих телефонно обаждане, че през лятото ще трябва да се работи по темата. Аз лично бях много ентусиазиран, защото пазех красив спомен от този човек - Нашият Патриарх Неофит.

Преди 7 години ми се наложи да снимам в базиликата "Св. София" и трябваше да се поиска официално разрешение от Патриарх Неофит (Дядо Неофит). След като написах писмо и го предадох в канцеларията на патриаршията, ми казаха вежливо, че има голяма вероятност да не получа разрешение.

По време на снимките на "Ангелогласният Обединител", реж. Момчил Карамитев Снимки: Личен архив

Но се оказа точно обратното - след няколко месеца получих нужното разрешение. Това много ме зарадва, защото означаваше, че молбата ми е била чута, обмислена и беше взето решение.

Мина време и аз предложих да се направи филм в негова памет. Така се стигна до създаването на "Ангелогласният обединител". Получих помощ от Станислава Пирчева, която ми помогна да намеря някои хора и песни, изпълнявани от хора "Йоан Кукузел". Асистент-режисьорката Деси Бояджиева помогна изключително много с намирането на архивите. Понеже работата кипеше по време на отпускарския сезон, работихме с намален състав.

Продуцентката Белла, която въпреки, че беше в отпуска, работеше непрекъснато с нас. С монтажистката Петя Димитрова работих изключително пълноценно и хармонично. Бях притеснен, защото по средата на работата се наложи да се разделя с предишния монтажист поради неговата заетост. Но след като дойде Петя, нещата по монтажа станаха точно и за кратко време - имахме кратки срокове за изпълнение.

По време на снимките на "Ангелогласният обединител", реж. Момчил Карамитев Снимки: Личен архив

Огромна благодарност искам да изкажа на Отец Кирил от църквата "Св. Неделя" в София. Той ми подари прекрасни материали, които влязоха в документалния разказ.

Бояна Андреева намери подходяща за такъв разказ музика, което не е лесна задача.

Благодарен съм и на участниците - учениците и колегите на Патриарх Неофит, които ни "водеха" в специфичната терминология, която изискваше разказът. Така за кратко време събрах много материал и успяхме да предадем проекта навреме, точно за началото на сезона.

Още Господ чува желанието на легендата Апостол Карамитев да си отиде млад и красив

Господ чува желанието на легендата Апостол Карамитев да си отиде млад и красив

- Как събра хората, които разказват за него?
- Хората събрах с помощта на Бояна Андреева, която ме насочи към Станислава Пирчева. Тя от своя страна вече познаваше голяма част от студентите и колегите на нашия Патриарх Неофит. Също така много ми помогна Александра Карамихалева, която е била дълго време секретарка и доверен асистент на Патриарх Неофит.

От нея още в началото получих най-точен фактологичен материал за сценария, който приличаше на енциклопедичен календар, но после всичко си дойде на мястото. Този проект и разказът за живота и дейността на Дядо Неофит беше подкрепен и от еврейската общност - госпожа София Коен, и от мюсюлманската общност в България, в лицето на и г-н Джелал Фаик.

Момчил Карамител Снимки: Личен архив

Двамата оператори, с които работих - Явор Калоянчев и Огнян Колчаков бяха перфектни. Пак поради отпускарския сезон се наложи точно последния снимачен ден да търся друг оператор, но се справихме.

- Как избираш героите за документалните си филми?
- За "Ангелогласният обединител" "избрах" Дядо Неофит по няколко причини.

Това, което силно ме впечатли е, че той приема музиката - църковното пеене като водеща константа в своя живот. Той още от малък се е старал да "догони" по-големия на години брат в пеенето и музикалните изяви. След това получава "златен камертон" в чужбина за неговите способности като стажант-певец.

Момчил Карамитев в кадър от филма "Време разделно", реж. Людмил Стайков Снимки: Личен архив

Дядо Неофит решаваше сериозни житейски проблеми с благина и разумност, а не с крещене и налагане, използвайки високите постове, които е заемал като преподавател и като администратор.

Той е имал изключителна сила да преодолее личните си амбиции и желания, за да създаде и напише книги на много високо ниво, както и дава лична персонална помощ на познати и непознати хора, без да иска признание за това. Един истински достоен мъж и човек, с който можем да се гордеем като българи.

По време на снимките на "Ангелогласният Обединител", реж. Момчил Карамитев Снимки: Личен архив

За другите филми винаги съм търсил в темите, които се засягат, да ме интересуват факти и проблеми, с които съм се сблъскал и се опитвам да реша.

Дори и в античните сюжети винаги мога да намеря нещо актуално.

Още Апостол Карамитев - енигма или реалност

Апостол Карамитев - енигма или реалност

- В края на миналата година получи много международни награди...
- За новелите получихме награда от Ванкувър, Канада за най-добър монтажист, от Берлин и от Рим - за най-добра режисура, от САЩ, щата Вирджиния за най-добър филм, за най-добра актриса в централна роля и за най-добър оператор.

Момчил Карамитев с поредната награда за кино Снимки: Личен архив

От Кан, Франция (фестивал за късометражни филми) награда за "Най-вдъхновяващ филм", което много ни зарадва. Отделно бяхме в селекцията на наградите за късометражни филми в Ню Орлиънс, класирахме се и в Сан Франциско, както и в културната столица на Япония - Киото. Много вълнения, много емоции!

Кадър от късометражния игрален филм "Сто долара" на реж. Момчил Карамитев Снимка: Личен архив

Тези резултати много ме радват и обнадеждават, защото това е признание от коренно различни култури. Това означава, че съм успял да изградя общочовешка история, което беше моята цел, а и това е идеята на авторът на новелите - Сергей Комитски.

Едно вълнуващо признание от Лос Анджелис за българско късометражно игрално кино "Сто долара" на реж. Момчил Ап. Карамитев Снимки: Личен Архив

Сертификатът, който получих наскоро, е за новелата "$100 (сто долара)" за най-добър режисьор (мъж).

- Наскоро представи филма "Бягаши кучета" в кино "Одеон"... Имаш специално отношение към режисьора му...
- "Бягащи кучета"е дебютният филм на Людмил Тодоров. Радвам се, че имах възможност да представя негов филм след толкова много години. Хубаво е, че от филмотеката вкараха в програмата на филмотечното кино всички негови филми. Те са различни и хората имат интерес да ги видят.

Още НАТФИЗ отбелязва стогодишнината на Апостол Карамитев с фотографска изложба

НАТФИЗ отбелязва стогодишнината на Апостол Карамитев с фотографска изложба

Винаги ми е приятно да обявя негов филм, защото го познавах лично и съм участвал в един от неговите филми - "Приятелите на Емилия" Познавах неговата чувствителност и споделях неговия начин да възприема живота и неговото чувство за хумор.

Без да сме били много близки, го усещах като брат, като човек, който вътрешно ми беше близък по душа.

Имаше особено чувство за достойнство и това много ми харесваше. Той беше истински педант в работата си. Спомням си, когато излезе неговата книга "Смяна на оптиката", се обадих да му кажа, че ми харесва това, което прочетох. Тогава вече не е бил добре, а аз не знаех. Говорих със съпругата му Златна Костова и помолих да му предаде, че ми е харесала книгата.

Тогава научих, че той държал да говори лично с хората, които са чели книгата му и ако не си прочел абсолютно всичко, се огорчавал. Така отложих обаждането си, защото не бях прочел всичките глави.

Когато вече прочетох всичко и си сложих листчета на местата, които исках да цитирам като му се обадя, той вече си беше отишъл от този свят...

Кадър от филма "Бягащи кучета", реж. Людмил Тодоров Снимки: Личен архив

Кадър от филма "Бягащи кучета", реж. Людмил Тодоров Снимки: Личен архив

- Какво ти предстои през 2025 г.?
- Имам няколко много интересни истории за игрални и няколко документални, ама много интересни и интригуващи истории по истински случаи. Провеждам разговори, търся съмишленици - това е много важен етап от създаването на екип - хората, с които работиш, е добре да се радват, да им е интересно да работят по твоя проект. Чета книги правя справки... ще видим...

Момчил Карамитев Колаж: Петя Александрова Корица: Петя Александрова

- Желая ти успех!

Интервю на Валерия КАЛЧЕВА

Още Народният театър отново има сцена "Апостол Карамитев"

Народният театър отново има сцена "Апостол Карамитев"

Още В Народния театър започнаха репетиции на първия спектакъл от програмата "Апостол Карамитев"

В Народния театър започнаха репетиции на първия спектакъл от програмата "Апостол Карамитев"

Още Показват за първи път филм с Апостол Карамитев и Емилия Радева

Показват за първи път филм с Апостол Карамитев и Емилия Радева

Още Юрий Ангелов: Говореха, че съм незаконен син на Апостол Карамитев

Юрий Ангелов: Говореха, че съм незаконен син на Апостол Карамитев

 

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Фотографът Валерий Пощаров: В проекта "Баща и син" накрая винаги я има ръката, за която да се хванеш

"Днес фотографията е една нова писменост - всеки може да пише, всеки може да снима... Но кое всъщност е онова, което прави писателя - писател и фотографа - фотограф?"

Мариан Бачев: Упреците са неоснователни! Много неща се забавени от служебните кабинети

"Изключително несправедливо е това, което се е случило с онези изпълнители от близкото минало, чиито документи са загубени в онзи архив на концертна дирекция "Музика", коментира министърът на културата пенсията от 307 лв. на певицата Мими Николова

Марио Хосен: Оркестърът на Баварското радио е институция в класическата музика

Интервю с цигуларя Марио Хосен, солист за предстоящия концерт на оркестъра в Европейски музикален фестивал

Тимофей Кулябин: В Новосибирск още играят две мои пиеси, но без името ми

"Страшно много артисти, хора от културата, дори политици трябваше да напуснат Русия", казва известният режисьор Тимофей Кулябин, който през май ще постави своя пиеса в Народния театър в София

Елена Димитрова: Независимата сцена още седи в някаква глуха линия и в неравностойна битка

"Иска да виждам по-сложни неща от сюжета на драматургията, по-разнообразен театрален език, други средства, повече свобода и радикалност, повече провокация към мисленето за театър, силна авторска позиция, повече смелост на изразяване", казва актрисата