Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Енио Мориконе с вълнуваща творба в памет на жертвите от рухването на моста "Моранди"

IN MEMORIAM

Енио Мориконе с вълнуваща творба в памет на жертвите от рухването на моста "Моранди"

Композицията ще звучи при откриването на новия мост край Генуа в края на юли

Енио Мориконе (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)

Композицията "Tante pietre a ricordare" ще бъде изпълнена за пръв път от оркестъра и хора на театър "Карло Феличе" в Генуа на церемонията по откриването на новия мост, проектиран от известния архитект Ренцо Пиано, пишe италианският в. "Секоло XIX".

"Изключително запомнящата се и трогателна композиция е с продължителност четири минути. Това е последната партитура, създадена от маестрото, който издъхна преди часове", се посочва в прессъобщение на театъра. Програмата предвиждала Енио Мориконе да дирижира дистанционно оркестъра. Вместо това при изпълнението диригент ще бъде синът му Андреа.

Още

Имало едно време в Рим... Енио Мориконе

Имало едно време в Рим... Енио Мориконе

Мостът "Моранди" край Генуа, по който минава италианската магистрала А10 и е част от европейския път Е80, рухна на 14 август 2018 година, докато върху него се намираха над 30 леки автомобила и три камиона. При инцидента загинаха 43 души, няколкостотин души останаха без жилища, засегнати от падналата конструкция. Новият мост бе завършен в края на април тази година.

Останки от моста "Моранди" край Генуа, август 2018 г. (iSTOCK by Getty Images/ Guliver Photos)

Световноизвестният италиански композитор Енио Мориконе беше погребан вчера в тесен семеен кръг в Рим.

Мориконе почина в понеделник на 91-годишна възраст в римска клиника. Той беше погребан в гробището "Лаурентино" в южните покрайнини на италианската столица. На мястото на гроба ще бъде изградена семейна гробница.

Енио Мориконе и съпругата му Мария Травия (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)

Още

Богът на филмовата музика - Eнио Мориконе

Богът на филмовата музика - Eнио Мориконе

Церемонията по сбогуването с талантливия композитор се e състояла в тесен семеен кръг, както е пожелал приживе самият Мориконе, който остави свой собствен некролог. Прощалният текст с близките, написан от него преди кончината му и с название "Енио Мориконе почина", беше препечатан от италиански и чуждестранни вестници. В него авторът на музиката на стотици незабравими филми поясни, че не би желал да създава неудобства на никого с пищно погребение.

Енио Мориконе дирижира свой концерт в Рим (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)

Мориконе e написал музиката на над 500 филма и сериали, автор е на класически композиции и аранжименти за естрадни песни. Сред най-запомнящите се негови произведения са тези от филмите "Добрият, лошият и злият", "Имало едно време на Запад" , "Ново кино Парадизо" и др.. През 2016 г. той печели "Оскар" за оригинална музика за филма "Омразната осморка" на Куентин Тарантино. Преди това е номиниран пет пъти. През 2007 г. Мориконе получaва почетна награда "Оскар" за цялостната си кариера. Лауреат е също на награди "Златен глобус", "Грами", БАФТА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Пласидо Доминго за Соня Йончева: Гласовете ни звучат хубаво заедно. Тя е изключителен колега

Документален филм разказва за съвместния им концерт в София през 2021 г.

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Откриването на изложбата е на 29 февруари (четвъртък), 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов"

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите