ПРОЧЕТИ СВЕТА!
В уюта на есента: 5 книги, с които да достигнем по-близо до себе си
По-минорната октава на емоциите, съпроводени с този сезон, върви ръка с ръка с добро четиво за самопомощ
Редактор : / 13429 Прочита 0 Коментара
Снимка: iStock by Getty ImagesСмяната на всеки сезон изостря възприятията и ни прави по-чувствителни към заобикалящия ни свят. Това важи особено за есента, когато човек осъзнава, че топлината, лекотата и безгрижието на отминаващото лято все повече се отдалечават.
С този сезон идват и повечето ежедневни задължения, включващи грижата за децата с техните училищни занимания, поддържането на дома, фокусът върху работата и всички съпътстващи тревоги и напрежение, с които се налага жонглиране.
Есента също ни вкарва в по-минорната октава на емоциите, но това не винаги е лошо, защото именно те помагат да хвърлим поглед навътре в себе си.
Макар този сезон, предвещаващ идването на зимните дни, да се свързва с депресивни състояния и меланхолия, има чудесен начин да се преборим с тях.
Няма нищо по-хубаво от това да обърнем внимание на самите нас, като се опитаме да се опознаем още малко.
Най-хубавият начин е да го направим в прегръдките на пухкаво одеяло и в компанията на смислена книга, разкриваща криволичещите пътеки към душата.
Четивата за личностно развитие са чудесни от гледна точка на това, че дават възможност да се докоснем до знанията на големи специалисти в областта, без да се налага да излизаме от комфорта на дома ни.
Благодарение на тяхната професионална опитност, а понякога и лични преживявания, можем да направим още няколко крачки навътре в себе си и да се опознаем.
Селекцията от книги, които сме ви приготвили, включва изтъкнати имена в областта на психологията и психотерапията, както и влиятелни личности, които не спират да търсят смисъла.
"Изгубени връзки" от Йохан Хари
"Изгубени връзки" е книга за депресията като клинично състояние, придобило размерите на епидемия. Написването ѝ е мотивирано от личното страдание на автора, многократно награждаван журналист, който повече от десетилетие е подвластен на депресията и безуспешно лекуван с антидепресанти.
В един момент Йохан Хари решава да вземе здравето и благополучието си в свои ръце. Провежда над 200 интервюта по целия свят с някои от най-влиятелните учени на нашето време.
Разговаря с психолози, психиатри и невролози; чете научни публикации, среща се с пациенти, стигнали до самото дъно на това психично разстройство, както и с хора, успели да се оттласнат от него.
Така установява, че почти всичко, което са ни казвали за депресията и тревожността, е погрешно.
Разбира, че депресията всъщност е неизбежна реакция към определени вътрешни и външни фактори. Променяйки дадени нагласи и поведение, можем да удовлетворим фрустрираните си потребности и така да преодолеем депресията без медикаменти.
В книгата си Йохан Хари разкрива не само причините за депресията и тревожността, но и предлага различни решения за преодоляването им. Общото между тях е само едно: те наистина помагат.
"Спри да премисляш отново и отново" от Ник Тренгтън
Чувствате ли се стресирани и тревожни? Оставате ли будни до среднощ, премисляйки отново и отново случилото се през деня, развивайки безброй сценарии за бъдещето?
Всъщност нищо от това, което минава през главите на тревожния човек, не се случва в реалността. Оказва се просто сражаване с вятърни мелници, вместо енергията да бъде впрегната в конструктивни дейности.
Прекомерното мислене е най-голямата причина човек да се чувства нещастен. Той влиза в безкраен цикъл на негативни мисли, ангажирайки ума си с неща, които нямат и никога няма да имат значение.
Това е много изтощителен процес, който само причинява безпокойство и стрес, без да решава реалните проблеми.
Настоящата книга показва как да пренастроим ума си така, че да имаме по-голям контрол над мислите си. Тя ще помогне на читателя да прекрати порочните мисловни модели и да действа конструктивно. Ще го научи да се фокусира върху настоящето, вместо непрестанно да се оплаква от миналото или да планира бъдещето.
"Сложи граници, открий вътрешен мир" от Недра Глъвър Тауаб
Сложете край на терзанията, изразявайте на глас своите потребности и вкусете свободата да бъдете наистина себе си.
Здравословни граници. Всички знаем, че трябва да ги има, за да постига равновесие между личния и професионалния живот, да се справя с проблемните хора и да се радва на прекрасни отношения с романтичните си партньори, близките и приятелите.
Какво обаче означават здравословните граници и как да даваме израз на потребностите си, да казваме "не" и да отстояваме себе си, без да нараняваме околните?
Известният специалист по междуличностни отношения и един от най-влиятелните терапевти в инстаграм Недра Глъвър Тауаб хвърля светлина върху тази сложна тема и я превежда на езика на съвремието.
"Сложи граници, открий вътрешен мир" достъпно и убедително ни представя простички, но същевременно ефикасни начини да очертаваме здравословни граници във всяка една област от живота си.
Плод на най-новите изследвания и най-добрите практики в когнитивно-поведенческата терапия, тези похвати могат да помогнат на човек за определяне и изразяване на потребностите си без заобикалки и без извинения, както и да стигне до същинските причини за съзависимостта, борбата за надмощие, тревожността, депресията, професионалното прегаряне и още много други психологически проблеми.
"По-леки" от Йънг Пуебло
Пътят на Йънг Пуебло към дълбокото вътрешно изцеление започва едва след като дългогодишната злоупотреба с наркотици оставя своя отпечатък върху ума и тялото му.
Търсейки път напред, той открива, че когато честно се вгледа и вслуша в тревогите и страховете, от които преди това е бягал, престава да се чувства отчужден от сърцето и ума си. А когато започва сериозно да се занимава с медитация и да се доверява на интуицията си, той най-сетне започва да усеща как умът му олеква и се изпълва с все повече любов.
Неговото пътуване не е от леките и все още не е приключило, но доказва, че истинското изцеление е възможно.
В "По-леки" Йънг Пуебло уверява читателя, че когато тежестта на миналото се разсее, умът спира да се напряга и той може спокойно да се върне в настоящия момент, а светът около него ще стане по-гостоприемен по нови и свежи начини.
Но това са само първите стъпки. В процеса на израстване, докато набира сила и разширява самосъзнанието си, човек поема отговорността, като част от своето изцеляващо пътуване, да предприеме действия, с които да подкрепи здравето и хармонията на всички хора.
Последната глава на "По-леки" показва как можем и трябва да допринесем за изграждането на един нов свят, в който царува не страданието, а състраданието.
"Покоряване на щастието" от Бъртранд Ръсел
"Покоряване на щастието" е рецепта за добър живот. Публикувана през 1930 г., тя предхожда с десетилетия сегашната мания за самопомощ и предлага изцяло рационален поглед върху тази твърде масово експлоатирана тема.
Водейки читателя стъпка по стъпка през причините за нещастие и личните избори, компромиси и жертви, легендарният интелектуалец и хуманист Бъртранд Ръсел чертае маршрут за изход от привидно неизбежното безпокойство, преобладаващо дори в сигурните и проспериращи западни общества.
"Покоряване на щастието" е онази полезна доза здрав разум, която ще помогне на всеки да достигне необичайна мъдрост и да победи най-трудния си опонент: самия себе си.