Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Поетесата Луиз Глюк е носителката на Нобеловата награда за литература 2020

СВЕТОВНА ЛИТЕРАТУРА

Поетесата Луиз Глюк е носителката на Нобеловата награда за литература 2020

Глюк стана първата американска писателка удостоена с престижното отличие от 27 години насам

19 ноември 2014 г. Ню Йорк. Лиуз Глук говори на церемонията на Националната литературна награда на САЩ, след като е удостоена с нея (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)

Още Нобеловият лауреат за литература 2019-а е Петер Хандке

Нобеловият лауреат за литература 2019-а е Петер Хандке

Поетесата Луиз Глюк стана първата американска писателка, спечелила Нобелова награда за литература от 27 години насам.

Глюк печели наградата, според журито, за "нейния безпогрешен поетичен глас, който със строгата си красота прави индивидуалното съществуване универсално."

Тя е 16-тата жена, която печели Нобелова награда, и първата американка, откакто Тони Морисън взе наградата през 1993 г.

22 септември 2016 г. Президентът на САЩ Барак Обама връчва на поетесата Луиз Глук Националния медал за принос в изкуствата и хуманитарните науки на церемония в Белия дом (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)

Надеждите на американските писатели за спечелване на Нобел бяха намалени през 2008 г., когато тогавашният постоянен секретар на Шведската академия Хорас Енгдал заяви, че американските писатели са "твърде чувствителни към тенденциите в собствената си масова култура".

"САЩ са твърде изолирани, твърде отделени. Те не превеждат достатъчно и всъщност не участват в големия диалог на литературата ", каза тогава Енгдал.

"Това невежество е задържащо. Разбира се, има мощна литература във всички големи култури, но не можете да се измъкнете от факта, че Европа все още е центърът на литературния свят...не Съединените щати."

Тази година наградата е на стойност 10 милиона шведски крони.

19 ноември 2014 г. Лиуз Глук с Националната литературна награда на САЩ на церемония в Ню Йорк (Снимка: Getty Images/ Guliver Photos)

Тя се присъжда от 18-членната шведска академия на писателя или писателката, който/ която според тях е изпълнил/а условието, изложено от думите на Алфред Нобел: "да е създал в областта на литературата най-забележителното произведение в съвършена посока".

Още Суматоха и скандали през последните години около Нобеловата награда за литература

Суматоха и скандали през последните години около Нобеловата награда за литература

След почти три години на скандали, наблюдатели предсказваха, че Шведската академия тази година ще заложи на "сигурен избор", а имената, които бяха спрягани бяха тези на канадската поетеса Ан Карсън, антигуанско-американскара писателка Джамайка Кинкейд, китайския писател Ян Лианке, руската писателка Людмила Улицкая, японския бестселър писател Харуки Мураками и многогодишният претендент, кенийският писател, поет и драматург Нгуги Уа Тионг'о. 

Луиз Глюк е професор по английски език в университета в Йейл. Дебютира през 1968 г. с "Първороден".

Със стихосбирки като "The Triumph of Achilles" (1985) /Триумфът на Ахил/ и "Арарат" (1990) Глюк си спечелва широка аудитория в САЩ и по света.

Глюк изследва не само променливата съдба в живота ни, но тя е и поетеса на радикалната промяна и прераждането. При нея придвижването напред е съпроводено с дълбоко чувство на загуба, което при това не замъглява главната цел. 

Родена е през 1943 година в Ню Йорк и живее в гр. Кембридж, щата Масачузетс, пише сайтът Nobelprize.org, цитиран от БТА.

Освен с литературните си занимания, тя е ангажирана и като професор по английски език в Йейлския университет в гр. Ню Хевън, щата Кънектикът. Луиз Глюк прави своя дебют през 1968 година със стихосбирката "Firstborn" /Първородна/ и бързо си спечелва репутацията на един от видните поети в съвременната американска литература.

Носител е на многобройни литературни награди, сред които наградата "Пулицър" /1993/ и на Националната литературна награда на САЩ /2014/. През 2016 г. президентът Обама й връчва Националния медал за хуманитарни науки.

Глюк е публикувала 12 стихосбирки и няколко тома есета и поезия. Всички те се отличават с търсенето на чистота в човешките отношения. Детството и семейният живот, отношенията между родителите и децата са теми, които заемат основно място в нейното творчество.

В поезията й нейният лиричен герои отправя взор към своите мечти и разочарования и никой не може да бъде по-голям съдник от самата нея, изправена пред илюзиите си. И въпреки че Глюк никога не отрича влиянието на нейната семейна среда върху творчеството й, тя не трябва да бъде разглеждана като дълбоко лична поетеса. Авторката търси универсалното и в това си начинание тя се вдъхновява от митове и класически мотиви, присъстващи в повечето от творбите й. Тя се вслушва в гласовете на Персефона и на Евридика, на изоставените, на наказаните, на предадените. Това са маски за вътрешна промяна, които са толкова лични, колкото и общочовешки.

Още Писателят Иван Иванов за нобелиста Петер Хандке и смисъла на творчеството

Как две световни новини влязоха в морален сблъсък

Австрийският писател Петер Хандке спечели Нобеловата награда за литература за 2019 г. Нобеловата награда за литература е учредена през 1901 г.

Изборът на лауреатите прави Шведската академия по литература в Стокхолм. Тя не е присъждана през 1914, 1918, 1935, 1940-1943 година. От всичките 117 носители на Нобелова награда за литература 16 са жени. От тях първа е шведската писателка Селма Отилиана Лувиса Лагерльоф. За 2018 г. е присъдена на полската писателка Олга Токарчук. От всички 116 носители на Нобелова награда за литература досега, 15 са жени, а последният афро-американски писател е Уоле Шоинка през 1986 г. 

Ето и списък на спечелилите Нобелова награда за литература от 2000 г., съставен от сайта Nobelprize.org:

2020 г. - Луиз Глюк, САЩ
2019 г. - Петер Хандке, Австрия
2018 г. - Олга Токарчук, Полша
2017 г. - Казуо Ишигуро, Великобритания
2016 г. - Боб Дилън, САЩ
2015 г. - Светлана Алексиевич, Беларус
2014 г. - Патрик Модиано, Франция
2013 г. - Алис Мънро, Канада
2012 г. - Мо Ян, Китай
2011 г. - Томас Транстрьомер, Швеция
2010 г. - Марио Варгас Льоса, Перу
2009 г. - Херта Мюлер, Германия
2008 г. - Жан-Мари Гюстав льо Клезио, Франция
2007 г. - Дорис Лесинг, Великобритания
2006 г. - Орхан Памук, Турция
2005 г. - Харолд Пинтър, Великобритания
2004 г. - Елфриде Йелинек, Австрия
2003 г. - Джон М. Кутциа, РЮА
2002 г. - Имре Кертис, Унгария
2001 г.- В.С. Найпол, Тринидад/Великобритания
2000 г. - Гао Синцзян, Китай/Франция

Още Любопитни факти за Нобеловите награди за литература

Любопитни факти за Нобеловите награди за литература

Още Нобеловите тържества започнаха с противоречия и скандални изказвания

Нобеловите тържества започнаха с противоречия и скандални изказвания

Още Борис Пастернак се отказва от връчването на Нобеловата награда

Борис Пастернак се отказва от връчването на Нобеловата награда

Още Почина първата чернокожа носителка на Нобелова награда за литература Тони Морисън

Почина първата чернокожа носителка на Нобелова награда за литература Тони Морисън

Още Орхан Памук разкритикува Нобеловата награда на Боб Дилън

Орхан Памук разкритикува Нобеловата награда на Боб Дилън

Още Присъдиха Нобеловата награда за литература 2017 на японеца Кадзуо Ишигуро

Присъдиха Нобеловата награда за литература 2017 на японеца Кадзуо Ишигуро

 

 

 

Коментирай8

Календар

Препоръчваме ви

Рабат ще бъде Световна столица на книгата през 2026 г.

Столицата на Мароко има ангажимент към развитието на литературата, обучението на жените и младежите чрез четене и борбата с неграмотността, особено сред някои от общностите, живеещи на територията на страната

Нобеловите награди за литература в цифри и имена

Двама души се отказват да получат Нобеловата награда за литература - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ Жан-Пол Сартър - през 1964 г.

Ще бъде ли тазгодишната Нобелова награда за литература признание за незападен автор?

Лауреатът на Нобеловата награда за литература за 2024 г. ще бъде обявен днес

С дискусия върху книгите на Серхий Плохий започна "Фестивал за европейска солидарност"

Това са "Руско-украинската война", "Портите на Европа - история на Украйна" и "Изгубено царство. История на руския национализъм от Иван ІІІ Велики до Владимир Путин"

Ирландската писателка Клеър Кийгън спечели германската награда "Зигфрид Ленц"

Филмът "Малки неща като тези" (Small Things Like These) по едноименния й роман с участието на носителя на "Оскар" Килиън Мърфи имаше премиера на тазгодишното издание на "Берлинале"

120 години от рождението на Пабло Неруда със "Стиховете на Капитана"

"Стиховете на Капитана" е сборник с любовни стихотворения, посветени на бъдещата съпруга на поета, Матилде Урутия, които Неруда пише, докато е в изгнание на остров Капри