Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Бен и аз" от Ерик Уайнър, за гения на Бенджамин Франклин и неговата феноменална роля, вече и на български

УДОВОЛСТВИЕ ЗА УМА

"Бен и аз" от Ерик Уайнър, за гения на Бенджамин Франклин и неговата феноменална роля, вече и на български

Последната книга на световноизвестния писател и журналист Ерик Уайнър излиза на българския книжен пазар в превод на Нейко Генчев

"Бен и аз" на американския автор Ерик Уайнър излиза на българския книжен пазар в превод на Нейко Генчев. Снимка: Издателство "Фабер"

"Бен и аз" на американския автор Ерик Уайнър излиза на българския книжен пазар в превод на Нейко Генчев.

Последната книга на световноизвестния писател и журналист Ерик Уайнър разказва за гения на Бенджамин Франклин и неговата феноменална роля в развитието на Северна Америка, през погледа на един гениален разказвач, какъвто е Ерик Уайнър, каза за БТА преводачът Нейко Генчев, който от 2012 година представя творчеството на Ерик Уайнър пред българските читатели.

Уайнър е известен на българската публика с книгите "География на блаженството", "Човек търси Бог", "География на гения" и "География на мъдростта", издадени от "Фабер". Последната книга, която излиза на български език, идва броени месеци след публикуването й от американските издатели на Уайнър. Нейко Генчев посочи, че това се дължи на специалното отношение на писателя към неговите български читатели.

"Бен и аз" на американския автор Ерик Уайнър излиза на българския книжен пазар в превод на Нейко Генчев. Снимка: Издателство "Фабер"

Още Писателят Ерик Уайнър подготвя аудиоиздание на най-новата си книга

Писателят Ерик Уайнър подготвя аудиоиздание на най-новата си книга

Всички негови повествования са свързани с пътешествия по различни места и много разговори, с които писателят търси отговор на въпросите какво е щастието, къде се появяват гениите, какво е Бог и други фундаментални философски теми.

Тази книга е по-различна, защото е свързана с изключителната личност на Бенджамин Франклин, но моделът остава верен на неподражаемия стил, превърнал се в жанр, който Уайнър развива. Писателят обикаля местата, където Франклин е живеел, среща се с най-различни днешни реални хора. Тези срещи и усещания са съчетани с великолепно чувство за хумор, което е най-голямото предизвикателство за преводача, разказа Генчев.

Редакторът на книгата Милена Гърдева подчертава, че Нейко Генчев е сред онези преводачи, които съумяват не само да уловят, но и да умножат и повдигнат магията на авторите на собствените си езици. В предговора към българското издание на "География на мъдростта", излязла първо в България, а по-късно в САЩ и на 36 езика по света, Ерик Уайнър пише за вдъхновените преводи на Нейко Генчев и му благодари за това, че е привлякъл толкова много читатели в неговия кът на земното кълбо.

Още Писателят Ерик Уайнър "влиза в обувките" на Бенджамин Франклин в новата си книга Ben & Me

Писателят Ерик Уайнър "влиза в обувките" на Бенджамин Франклин в новата си книга Ben & Me

През 2019 година по покана на Нейко Генчев световноизвестният журналист и писател Ерик Уайнър посети България и Велико Търново. Тогава му беше връчена титлата почетен доктор на Великотърновския университет. В същата година Уайнър взе участие в Шестия конгрес на информационните агенции, чийто домакин беше Българската телеграфна агенция. Този момент, свързан с България, е на фокус в книгата "Бен и аз", каза преводачът.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Самата книга съдържа 26 глави, като всяка от тях е посветена на различен аспект от многопластовата личност на Бенджамин Франклин. Ерик Уайнър не просто разказва историята на Франклин, той ни кара да почувстваме какво е да седиш до него, докато той изобретява бифокалите, подписва Декларацията за независимост или изобретява всичко останало, което не е измислено от самия Леонардо да Винчи, посочи преводачът.

Още Ерик Уайнър: Живеем във време, в което ни заливат с информация, но мъдростта е дефицит

Ерик Уайнър: Живеем във време, в което ни заливат с информация, но мъдростта е дефицит

С лек и изпълнен с хумор стил Уайнър ни показва не само гения на Франклин, но и неговото остроумие, прагматизъм и непоколебимо желание да разбере как работи светът - от природните явления до човешките взаимоотношения, припомни Нейко Генчев.

Франклин е първият щатски дипломат във Франция, още преди САЩ да бъдат учредени, и като такъв успява да ентусиазира цялото френско общество да финансира и подпомогне благоприятния изход на Войната за независимост в САЩ.

В книгата има паралели между времето на Бенджамин Франклин и днешния свят, част от тях са съпроводени с генерални философски заключения, а други по забавен начин са си чисто човешки, каза Нейко Генчев и обеща на българските читатели на книгата интелектуално удоволствие за ума и безкраен източник на добро настроение.

Още Актьорът Стефан Мавродиев: Играта е истинското опознаване на света, аз съм "играещият човек"

Актьорът Стефан Мавродиев: Играта е истинското опознаване на света, аз съм "играещият човек"

Още Руският писател Михаил Зигар: Политическият активизъм е проблемът на свободната журналистика

Михаил Зигар: Политическият активизъм е проблемът на свободната журналистика

Още Книга с пиеси на Тенеси Уилямс от Издателство "Лист"

Книга с пиеси на Тенеси Уилямс от Издателство "Лист"

Още Дни на литература и култура: 51-вият Софийски международен панаир на книгата в София започва на 10 декември

Дни на литература и култура: 51-вият Софийски международен панаир на книгата в София започва на 10 декември

Още Писателят Камел Дауд отрече обвиненията срещу него и съпругата му

Писателят Камел Дауд отрече обвиненията срещу него и съпругата му

Още Четем историята на военоморския тюлен Дейвид Гогинс вече и на български (откъс)

Четем историята на военоморския тюлен Дейвид Гогинс вече и на български (откъс)

Още Десет книги за Коледа, които да ви настроят празнично

Десет книги за Коледа, които да ви настроят празнично

Още Текла Алексиева представя авторска приказка в нова книжна поредица "Сто приказки"

Текла Алексиева представя авторска приказка в нова книжна поредица "Сто приказки"

Още Паулина Георгиева: Моделът за успех днес изисква много жертви

Паулина Георгиева: Моделът за успех днес изисква много жертви

Още Иконата на френското кино Жан Рено и вълнуващият му роман "Ема" (откъс)

Иконата на френското кино Жан Рено и вълнуващият му роман "Ема" (откъс)

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Власт и прогрес. Нашата хилядолетна битка за технологиите и просперитета

Книгата на Дарон Аджемоглу и Саймън Джонсън демонстрира, че посоката на технологичните иновации подлежи на контрол от обществото

Бивш полицай от Охайо е в специален екип на ФБР заради феноменална си памет и безпогрешна логика (откъс)

"Жертвите" от Дейвид Балдачи в превод на Милко Стоименов e в ръцете на читателите

Проф. Михаил Неделчев изследва литературния персонализъм в нова книга

Премиерата е на 22 април в книжния център "Гринуич" в София

Първите рентгенови снимки и литературното наследство на Ницше са вписани в ЮНЕСКО

Мюнхенски ръкопис на Вавилонския талмуд, едно от най-важните писания в юдаизма, също е включен в регистъра

Дойде и сезонът за "Лято на улица "Черешова"

Както подсказва заглавието, в "Лято на улица "Черешова" лятото най-накрая се е усмихнало, а черешите са узрели, децата тичат боси