Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Писателят Камел Дауд отрече обвиненията срещу него и съпругата му

ХУДОЖЕСТВЕНА И ЖИТЕЙСКА САГА

Писателят Камел Дауд отрече обвиненията срещу него и съпругата му

Книгата спечели наградата "Гонкур" в началото на ноември тази година

Френско-алжирският писател Камел Дауд отрече обвиненията срещу него и съпругата му, която е психиатър, че са използвали историята на пациент за романа "Хурии" (Източник: AP Photo/ Aurelien Morissard)

Още Появиха се обвинения срещу тазгодишния носител на "Гонкур" Камел Дауд

Появиха се обвинения срещу тазгодишния носител на "Гонкур" Камел Дауд

Френско-алжирският писател Камел Дауд отрече обвиненията срещу него и съпругата му, която е психиатър, че са използвали историята на пациент за романа "Хурии" (Houris), в статия за седмичника "Поан" (Le Point), предаде АФП, цитирана от БТА. 

Книгата спечели наградата "Гонкур" в началото на ноември тази година.

"Тази нещастна млада жена твърди, че това е нейната история. Макар да разбирам нейната трагедия, моят отговор е че, това е напълно невярно", пише писателят, който е и колумнист на "Поан".

"Освен очевидната травма, няма нищо общо между ужасната трагедия на тази жена и главната героиня Аубе. Случаят не е единствен по рода си. За съжаление той е споделен от много други жертви", продължава той, обвинявайки пациентката, че е "манипулирана, за да постигне една цел: да убие един писател и да оклевети семейството му".

Още Издателство "Галимар": Клеветят носителя на "Гонкур" за 2024 г. Камел Дауд
ДЕБАТИ И ПОЗИЦИИ

Издателство "Галимар": Клеветят носителя на "Гонкур" за 2024 г. Камел Дауд

Камел Дауд и съпругата му, която е психиатър, са обвинени, че са използвали историята на жена на име Саада Арбейн, оцеляла от клане по време на гражданската война в Алжир през 90-те години на ХХ век. Тя обвинява писателя, че е разкрил историята й в романа без нейно разрешение.

Срещу тях са подадени две жалби, едната от които е приета от съда. Според адвоката на Арбейн, Дауд и съпругата му ще бъдат призовани в Оран. В случай, че не се явят, ще бъдат съдени задочно.

Камел Дауд не отговори веднага на обвиненията, но неговият френски издател "Галимар" осъди "насилствените клеветнически кампании, дирижирани от определени медии, близки до режим, за чиято същност никой не знае".

Още Най-престижната литературна награда "Гонкур" отиде при френско-алжирския автор Камел Дауд
ЛИТЕРАТУРНИ ОТЛИЧНИЦИ

Най-престижната литературна награда "Гонкур" отиде при френско-алжирския автор Камел Дауд

"Хурии" е художествена литература, а не биография. Това е трагичната история на един народ. Книгата не разкрива никакви медицински тайни. Белегът и татуировките не са медицински тайни и животът на тази жена не е, както доказват собствените ѝ показания. Достатъчно е да прочетете този роман, за да се убедите, че няма никаква връзка, освен трагедията на една страна", настоява той, докато защитава съпругата си, чието "име е опетнено от клевети и лъжи".

На 4 ноември "Хурии" печели наградата "Гонкур" - най-престижната награда за френска литература.

Книгата не може да бъде публикувана в Алжир, където се прилага закон, забраняващ всички произведения, посветени на гражданската война в страната през 90-те години на ХХ век, в която по официални данни са загинали най-малко 200 000 души.

Още Наградената с "Гонкур" 2022 - "Живей бързо" от Брижит Жиро на български (откъс)
КНИЖНИ СЪКРОВИЩА

Наградената с "Гонкур" 2022 - "Живей бързо" от Брижит Жиро на български (откъс)

Още Френският писател Бернар Пиво, оглавявал Академия "Гонкур", почина на 89-годишна възраст
IN MEMORIAM

Френският писател Бернар Пиво, оглавявал Академия "Гонкур", почина на 89-годишна възраст

Още Жан-Батист Андреа е носителят на "Гонкур", Ан Скот грбна приза "Ренодо"
ЛИТЕРАТУРНИ ОТЛИЧНИЦИ

Жан-Батист Андреа е носителят на "Гонкур", Ан Скот грбна приза "Ренодо"

Още Френският драматург Пенда Диуф е почетен председател на журито на "Изборът на награда "Гонкур" в България"
ЛИТЕРАТУРНИ НАГРАДИ

Френският драматург Пенда Диуф е почетен председател на журито на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Меглена Караламбова: Изненадана съм от наградата за най-добра женска роля нa "Златната липа"

Актрисата беше отличена за превъплащението си в баба Геновева в комедията на режисьора Ивайло Пенчев "Рожден ден"

Не крий лудостта, срама и неудобните истини

Основен принцип на Алън Гинсбърг е спонтанното писане, без цензура на ума

Галин Стоев: Илюзорната действителност се оказва единственото ни средство за автентично преживяване

"Срещата с различното и непознатото винаги трябва да бъде храна за нашето любопитство и противоотрова срещу капсулирането и комплексите, пораждащи ксенофобия, страх и омраза", казва режисьорът

Георги Господинов ще се срещне виртуално с румънската публика на Международния панаир на книгата "Букфест"

Заради проблем със здравето, писателят временно е преустановил всичките си пътувания

Александър Секулов: Поезията е изкуството, с което България някога ще мине във вечността

Драматургът посочи, че "Влюбеният дирижабъл" продължава линията на внимание към българската литература и съдбата на нашите поети