ПРАЗНИЧНИ ЧЕСТВАНИЯ
45 години панорама "Плевенска епопея 1877 г."
Строителството на един от символите на Плевен започва на 19 януари 1977 г. и приключва за по-малко от година
Редактор : / 4414 Прочита 4 Коментара
Една от залите представя последното сражение за Плевен на 10 декември 1877 г. в долината на река Вит край градаНавършват се 45 години от откриването на панорама "Плевенска епопея 1877 г." - един от символите на Плевен.
Тя се издига в Скобелевия парк. Строителството й започва на 19 януари 1977 г. и за по-малко от година приключва. Панорамата отваря врати и посреща първите посетители на 10 декември 1977 г. - за стогодишната от Освобождението на Плевен от османско иго.
Идеята за подобно изобразяване на боевете за Плевен възниква още след Освобождението на България, каза в интервю за БТА Богомил Стоев, екскурзовод в панорама "Плевенска епопея 1877 г.". По различни причини идеята не се реализира, но отново е на дневен ред по повод отбелязване на стогодишнината от Освобождението на Плевен.
В града пристига художникът Николай Василиевич Овечкин (Военно студио М. Греков, Москва). Той разглежда мястото, запознава се с историята на боевете, с историята на цялата война, за стратегията на Руската империя, кои са главнокомандващите, как се развиват битките след Плевен.
Овечкин е автор на живописната част, главен изпълнител и ръководител на колектива от 13 руски и български художници, сред които и плевенските живописци Дионисий Дончев и Христо Бояджиев.
Автори на проекта са архитектите Иво Петров и Пламена Цачева. Те развиват една идея, която цели визуално да покаже на посетителите, гледайки отвън музея, какво се е случвало тук.
"Както е известно, при Плевен има три неуспешни атаки за превземането на града и последвалата блокада, която завършва с капитулацията на Осман паша. Точно това може да бъде видяно отвън. Панорамата има три пръстена, които символизират трите неуспешни щурма, а четвъртият пръстен е фриз, дело на плевенския скулптор проф. Кирил Мескин, който символизира блокадата на Плевен. Щиковете, които се забелязват отвън, показват посоката на боевете - те сочат към двата редута Кованлък и Иса-ага", добави Стоев.
"В боевете за Плевен загиват повече от половината убити войници в цялата война. Най-кръвопролитната битка е именно край Плевен", припомни той. Затова и местността, където се издига панорамата, е наречена Мъртвата долина. През петте месеца на боевете за града загиват около 30 000 руски войници, 5000 румънски, над 26 000 османски войници. Градът е почти обезлюден в следствие на сраженията и последвалата блокада.
На най-кръвопролитния трети щурм за Плевен (11 септември 1877 г.) е посветена панорамната зала. "Рисунката е правена на място. Художниците работят на три смени заедно с екипите, които изграждат музея като само за четири месеца е направена панорамната зала", отбеляза екскурзоводът.
В отделна зала е представено последното сражение за Плевен в долината на р. Вит на 10 декември 1877 г. В другите две зали са показани живописни платна, които отразяват моменти от българската история и Руско-турската война от 1877-78 г., капитулацията на Осман паша и зимното преминаване на Балкана от руската армия, както и униформи, оръжия, лични вещи на войниците.
"Плевенската панорама е уникална", твърди Богомил Стоев. Тя е разположена в парк-музей Скобелев, създаден много преди построяването на панорамата и цели да запознае гостите на града с бойното поле. "Понеже паркът вече е съществувал като мемориален и тук не се е строило нищо, е решено панорамата да бъде изградена на това място. По този начин посетителите, които разглеждат платното в музея, излизайки навън, могат да преминат по местата, където са се водили сраженията и са минавали войниците. Те излизат на самото бойно поле. При другите панорами по света това не е възможно, защото са изградени в градска среда", допълни Стоев.
Панорама "Плевенска епопея 1877 г." е един от най-посещаваните обекти в България. Тук идват много организирани групи туристи от всички възрасти. Освен от България, тя е посещавана често от туристи от Германия, Румъния, Англия, САЩ и други държави.
С поредица от събития ще бъдат отбелязани 45 години от откриването на Панорама "Плевенска епопея 1877 г." и 145 години от освобождението на града. Днес от 13:30 часа в панорамата започна празнична презентация, в която ще бъдат представени моменти от построяването й. В 16:00 часа ще бъде открита и изложба на същата тема.
Утре от 14:30 часа ще бъде представен том 4 от "Сборник Военноисторически музеи", а в 16:00 часа е изложбата "Руско-турската война 1877-1878 г. в литографии и ксилографии".
На годишнината от Освобождението на Плевен е посветена и Националната филателна изложба "ПЛЕВЕН ФИЛА 2022", която ще отвори врати на 9 декември в 11:00 часа в изложбената зала на Регионалния исторически музей.
Тържественият ритуал по повод годишнината от освобождението на Плевен ще се състои на 10 декември, събота, от 11:00 часа на площад "Възраждане" пред параклис-мавзолей "Свети Георги Победоносец".