ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ
Мащабна изложба "140 години Плевенска епопея 1877 г."
В уникалната колекция са включени 37 живописни картини, отразяващи боевете при Плевен
Редактор : / 2154 Прочита 0 Коментара
Картина от Панорама "Плевенска епопея 1877 г.", сн. УикипедияПредставителната експозиция, открита в Арт център - Плевен е по повод 140 години от Руско-турската освободителна война 1877-1878 и Плевенската епопея - 1877 г., 110 г. от създаването на Военноисторическите музеи и 40 години от изграждането на Панорама "Плевенска епопея 1877 г."
В нея са изложени 37 платна от художествения фонд на Регионалния военноисторически музей - Плевен.
Темата за Руско-турската освободителна война и боевете при Плевен винаги са присъствали в творчеството на плевенските творци. Плевен - известен като града на руската бойна слава винаги напомня за станалата край града епична битка между две империи, оказала се решаваща за края на войната.
Сред тях са Христо Бояджиев - един от авторите на Плевенската Панорама, представен с тематични композиции, Сашо Рачев - автор на исторически платна и изключителен пейзажист, пресъздал всички важни моменти от освобождението на Плевен, Георги Димитров - самобитен художник, автор на галерия от художествени образи от Плевенската епопея. Значителна част от картините са рисувани в периода 1953 - 1977 г.
Участват още Дионисий Дончев - един от художниците на Панорамата, Данаил Мицев, Захари Гетов, Иван Иванов, Владимир Кавалджиев и др. Представени са и копия на знакови картини от известни художници, сред които В. Верещагин, Д. Поленов, П. Ковалевски, Н. Григореску като "Пикет в Балкана" на Верещагин.
Сградата на Панорама "Плевенска епопея 1877 г.", сн. Уикипедия
Впечатляващата изложба проследява хронологично боевете при Плевен, а първото влизане на казашки отряд в Плевен е представено с картината на Христо Бояджиев - "Казашки разезд се отправя към Плевен". Тематично са показани блокадата на Плевен, посрещането на руските войски, срещата на Император Александър II с Осман паша и др.
В експозицията са включени и картини на акад. Светлин Русев, представящи местата, свързани с Плевенската епопея от 1877 г.