АРТ МЯСТО
Софийската опера отвори свой клуб
"Това ще е място за досег с нашето изкуство, портрети, книги, изложби - всичко, което е свързано с музиката", каза акад. Пламен Карталов, директор на трупата
Редактор : / 160 Прочита 1 Коментара
В Софийската опера и балет се откри клуб „Опера”. На събитието присъства директорът на операта академик Пламен Карталов. (Снимка: Никола Узунов/БТА)Софийската опера и балет отвори свой клуб за срещи, разговори за музиката, представяне на проекти и прожекции на филми. "Това ще е място за досег с нашето изкуство, портрети, книги, изложби - всичко, което е свързано с музиката", каза акад. Пламен Карталов (директор на трупата) пред първите гости днес. Пространството се намира в подземната част на операта.
"Тук навремето беше ресторант "Опера". Имаше прекрасна кухня. Проблемът на операта беше, че от кухнята отиваше към сцената и често "Травиата" завършваше с оркестъра на това заведение, и това най-много дразнеше.
Софийската опера отвори свой клуб. (Снимка: Никола Узунов/БТА)
След това кой ли не го е взимал под наем, но успяхме да се отървем от наематели, макар че това носи печалби. Но ние решихме да си го превърнем в наша сцена", обясни Карталов.
Той се пошегува, че клубът може да се казва "Рихард Вагнер и приятели", тъй като приятели на композитора са били други именити негови колеги като Верди, Пучини, Маскани, Карл Орф.
"Вагнер се превърна в емблема на нашия театър. Тези, които следят нашата международна дейност, знаят, че с постановки на Вагнер гостувахме на шест сцени в Европа - Беларус, Словения, Германия, Русия, Северна Македония. Голям интерес има към нашите спектакли. Сега имаме нови покани, отново с Вагнер, но този път за Италия, така че ние не се отказваме от този репертоар", каза акад. Карталов.
Той съобщи, че на 26 юни се открива следващия Вагнеров фестивал с операта "Танхойзер". Изключително трудно заглавие, особено за тенора, това е, може би, най-трудната роля в репертоара на оперната литература, добави акад. Карталов.
"Но ние ще се справим, затова имаме контакти с артисти от други театри. Мисля, че достойно ще защитим тази наша кауза - Рихард Вагнер в България", каза още той.
По думите му най-добрият Вагнеров певец се казва Спас Венков (1928-2013, роден във Велико Търново, пял във всички значими оперни театри по света - бел. ред.), който нашата публика, за жалост, не познава: "Той почина преди няколко години във Виена. Намерете записи и ще видите какъв феноменален глас е този българин на сцените в цяла Германия".
Габриела Георгиева и Венцеслав Анастасов бяха първите изпълнители в новия клуб. Те представиха част от операта "Лоенгрин" в съпровод на Йоланта Смолянова (пиано). Преди това беше показан филм за Вагнер.
Акад. Пламен Карталов: Спектакълът "Рилският пустинник" е посветен на подвиг и послание, което всеки българин трябва да усети