ПОЧИТ И ПРЕКЛОНЕНИЕ
С "Разказ за войната" Националния исторически музей отбелязва 110 години от Балканската война
Основен акцент в изложбата са поредицата от картички представящи в хронологичен ред историята от месеците на войната
Редактор : / 871 Прочита 0 Коментара
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: НИМ)Днес, 5-и октомври 2022 г, в Централно фоайе на Националния исторически музей беше официално открита изложбата "Разказ за войната" по повод 110-та годишнина от Балканската война, започнала на 5-и октомври 1912 г.
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: НИМ)
Основен акцент в изложбата са поредицата от картички представящи в хронологичен ред историята от месеците на войната.
От мобилизацията през септември 1912 г., победите при Лозенград и Люлебургас-Бунархисар, тежките боеве при Чаталджа и трудното ежедневие на българският войник, до обсадата и превземането на считаната за непревземаема Одринска крепост, пощенските картички показват ярка и достоверна картина на военните действия.
Балканската война е паметно събитие в Новата ни история, в което българският офицер и войник показват висок боен дух, патриотизъм и преданост към идеалите завещани от епохата на Възраждането за национално освобождение и обединение на всички българи.
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: НИМ)
През 1912 г., само 34 години след Освобождението и 4 години след провъзгласяването си за царство, България е готова да осъществи с военни средства основната външнополитическа цел на всички родни патриоти, политици и общественици.
Заедно със съюзниците си от Балканите - Сърбия, Гърция и Черна Гора, българската армия се изправя срещу огромния човешки потенциал на владеещата все още територии на три континента Османска империя. И в рамките на по-малко от година - от октомври 1912 до май 1913 г., след поредица от победи по бойните полета на Тракия, Родопите и Македония, целта е постигната. Всички земи на запад от линията Мидия-Енос са освободени.
Друг акцент в изложбата "Разказ за войната" са произведения на изкуството на художниците Лазар Йорданов и Харалампи Тачев, част от които се показват за пръв път.
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: НИМ)
Доц. д-р Бони Петрунова - директор на НИМ, открива изложбата "Разказ за войната" (Снимка: НИМ)
Лазар Йорданов е роден в Македония, завършва Военното училище в София, а по-късно и Художествената академия. Работи във Военното министерство като офицер - военен художник. В изложбата е представен с картината си "Българските войски пред Чаталджа" и репродукциите "Одрин, Балканската война и плененият турски паша" и "Батареята на капитан Андреев пред Одрин".
Харалампи Тачев е първият български художник-декоратор, ученик на Иван Мърквичка, автор на герба на София, проекти за фасадите и интериорите на много сгради в страната, сред които храм "Александър Невски", мавзолеят на Александър Батенберг, дворецът "Врана", Синодалната палата, къщата-музей на Христо Ботев в Калофер и други. Негови са представените в изложбата рисунки "В атака" и "Триумфалната арка в Пловдив 1912-1913 г."
В "Разказ за войната" публиката ще може да види различни оръжия и ордени принадлежали на офицери и войници от българската армия. Пистолети "Люгер-Парабелум", револвер "Смит & Уесън", късо и дълго хладно оръжие, и пушки и карабини "Манлихер", с които нашите храбри военни са извоювали поредица от победи през 1912 и 1913 г. Част от изложбата са и различни снимки, печатни издания и предмети свързани с имената на военачалници и отделни участници в паметните моменти от войната.
Чрез показаните експонати от своите фондове, Националният исторически музей изразява своята почит и преклонение към великото дело на нашите славни офицери, подофицери, войници и опълченци.
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
Кураторът Христо Христо открива изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
Из изложбата "Разказ за войната" (Снимка: БТА)
НИМ: Website | Facebook | Instagram