ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО
Ученици с още интересни находки в крепостта "Ряховец"
Гробна яма със скелет в ембрионална поза и колективна находка от средновековни бронзови монети са разкрили археолозите и учениците в Археологическата школа "Ряховец"
Редактор : / 6045 Прочита 0 Коментара
Гробна яма със скелет в ембрионална поза и колективна находка от средновековни бронзови монети са разкрили археолозите и учениците в Археологическата школа "Ряховец" в крепостта "Ряховец" (Снимка: БТА)За седма поредна година ученици участват в разкопките на крепостта "Ряховец". Археологическа школа "Ряховец" стартира през 2016 година, каза за БТА Мая Иванова, заместник-ръководител на проучванията и уредник в Историческия музей в Горна Оряховица.
През годините в разкопките на крепостта са участвали близо 200 ученици от Горна Оряховица и Велико Търново. Двама от тях вече са избрали археологическата професия -Ния Велчева е второкурсничка във Великотърновския университет, а Йоана Катрева е в трети курс, специалност "Археология" в Софийския университет.
През тази година на терена работят 14 ученици от две училища. Те ще бъдат обучени в практическата част от археологическите дейности - как се води полева документация, как се работи с нивелир, с тотална станция, с дрон и металотърсач.
За седма поредна година ученици участват в разкопките на крепостта "Ряховец" (Снимка: БТА)
Крепостта"Ряховец" е разположена върху 20 декара площ, проучванията са започнали през 80-те години на миналия век, след това са били прекъснати и преди седем години са възстановени, посочи археологът Илиян Петракиев, ръководител на експедицията.
Интересното е, че в една яма, която тръгнахме да проучваме с децата от археологическата школа в началото на този сезон, открихме скелет в ембрионална позиция, която е характерна по-скоро за праисторическите времена, отколкото за Средновековието, посочи Петракиев.
Той уточни, че при разкопките през миналата година е имало подобна находка при западната порта на крепостта. Първоначално археолозите били на мнение, че става дума за скелет от Желязната епоха, но след данните от датирането и ДНК-анализа, се е оказало, че става дума за гроб от 11 -12 век.
Сегашната находка, в която откритият скелет е положен в кръгла гробна яма, с много въглени и използването на огън като очистителна сила, с разположението му и колективна находка от монети от 13-и век в гроба и един преш показва, че погребението не е християнско, посочи той.
Традицията с поставянето на монети в гроба е така наречения Харонов обол, ритуал, чрез който "душата плаща на лодкаря", за да отиде в отвъдния свят.
"Забелязваме една антична традиция, битуваща в Християнството, но я виждаме и в нехристиянско погребение от 13 век", каза Петракиев и посочи, че такива гробове са единични и почти без аналог.
В съседство на крепостта е открит некропол с още осем подобни гроба, които са датирани от същия средновековен период. Според археолога съвкупността от всички теренни данни при проучванията, показва, че крепостта и районът около нея е обитаван от куманско поселение.
Археологически находки от в крепостта "Ряховец" (Снимка: БТА)
Куманският етнос е в основата на Второто българско царство. Куманите са били основни двигатели и в политически и във военен план. Вероятно те са обитавали районът в кратък период - от края на 12 до средата на 13 век. След това се случва нещо и след 1257 година, времето на цар Константин Асен, данните не показват наличие на обитание, смята археологът.
След края на разкопките, които ще продължат до средата на октомври, находките ще бъдат анализирани и обобщени. Антропологът д-р Надежда Атанасова ще направи сравнителен анализ с вече проучените артефакти.
След заключенията най-интересните обекти, открити от участниците в експедицията ще бъдат експонирани в изложба, а децата участвали в Археологическата школа ще получат грамоти.
Забележителна, но тънеща в разруха, Източната могила край Караново трябва да се превърне в музей